„Прогресивните социалисти“ провалиха кворума в НС заради извънредна точка за труда
Заседанието на Народното събрание (НС) днес бе прекратено преждевременно заради липса на кворум. Това стана, въпреки че при инициирана от БСП поименна проверка се включиха и част от т. нар. виртуални депутати, които са болни от ковид.
Ключова роля в провала на кворума имаха отцепниците от БСП - „групата на прогресивните социалисти“. Сутринта те помогнаха за началото на заседанието, като се регистрираха, както правят през последните няколко седмици.
При поименната проверка обаче осмината отсъстваха от залата. Пред „Флагман“ бургаският депутат Димитър Стоянов обясни, че са взели това решение заради извънредно вкарания в дневния ред законопроект за промени в Кодекса на труда, който засягал правата на работещите. Управляващите се опитват да увеличат часовете на разрешения извънреден труд.
При поименната проверка бяха отчетени 118 депутати при необходими поне 121. Така заседанието бе закрито малко след 11 ч.
Както обикновено, БСП и ДПС също бойкотираха кворума. От "Воля" се отчетоха с трима депутати в залата.
Председателят на парламента Цвета Караянчева демонстрира гневно поведение. Тя се възмути, че Христо Проданов от БСП е поискал поименна проверка и е принудил болни с ковид отново да се включват дистанционно, за да осигуряват кворума.
Освен това Караянчева обвини социалистите, че днес сами са провалили провеждането на парламентарния контрол, който се води основен инструмент на опозицията за надзор над правителството.
От БСП обаче след това дадоха извънреден брифинг в парламента. Христо Проданов заяви, че Цвета Караянчева е спекулирала. Истинската причина за бойкота на кворума от страна на соцформацията била вкарването на точката за Кодекса на труда в дневния ред тази сутрин.
Защо тогава гласуваме седмична програма, попита Проданов.
Възмущение от готвените промени в Кодекса на труда изрази и колежката му Надя Клисурска. Според нея те ни връщали в Средновековието и към робството.
Иначе депутатите днес заседаваха около два часа. Те успяха да отметнат на първо четене ратификация на международно споразумение, свързано с декарбонизацията, както и още няколко законопроекта.