Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българи от чужбина с еднопосочен билет към родните села

Ключови думи: чужбина, самолет, самолетен билет, имот

Заради пандемията огромен брой българи се завръщат от чужбина, за да живеят по селата у нас. Това са млади хора с професии, които доскоро са работили в Англия, Франция и Германия, но са решили да загърбят забързаното ежедневие на Запад. Това разказа пред "Монитор" председателят на Асоциацията на българските села Борислав Борисов.

Той изтъкна, че става дума за трайно заселване, като най-търсени са местата около големи центрове като София, Варна, Велико Търново, Ловеч, Троян, като целта е да са на 30 минути път с кола от града. "Още при първата вълна на COVID-19 се забеляза тенденция на завръщане в селата. Пандемията е катализатор и тя накара много българи да сменят начина си на живот. Хора с престижни професии, които са спестили някакви пари, в един момент решават, че вече не искат да са част от тази матрица на Запад.

Видели са пробойни в системата там и затова се завръщат у нас, като предпочитат селата", коментира Борисов. Изискванията на хората пък са за къщи с минимум декар площ със свободно пространство и зелени зони около тях.

"Има бум на строителството на нови къщи, както и възобновяване на стари най-вече около София, Варна, Търново, Ловеч, Троян. Все още е по-слаб интересът към имоти в Северозапада, като причината е по-високата битова престъпност", обясни Борисов. Според него българите, които се връщат у нас, го правят напълно осъзнато и решението им било трайно. Повечето от тях заявявали, че си вземат еднопосочен билет. Така, за разлика от миналото, по времето на комунизма, когато в селата се заселваха предимно пенсионери, сега тенденцията е там да живеят млади и активни хора, които искат да стартират бизнес или да работят дистанционно.

"Селските ни региони имат един голям плюс и той е, че имат интернет. Това позволява дистанционна работа. Има вече и доста журналисти, които работят дистанционно в селата", каза още Борисов. Повечето от хората пък предпочитали да се занимават с биоземеделие не толкова от икономическа гледна точка, а заради здравословния начин на живот. Търсели загубената връзка с природата.

"Когато имаш градина и отглеждаш зеленчуци и плодове, имаш физическо разтоварване. Тогава нямаш нужда от фитнес, но е и гаранция за чиста храна. За щастие нашите села не са замърсени както тези в западните страни заради индустриализацията", каза още Борислав Борисов. От асоциацията от години провеждат менторска програма за завръщане на хората по селата. Борисов обясни, че когато някой иска да закупи имот, му разясняват плюсовете и минусите в региона.

"Това лято правихме турове по заселвания на различни семейства в региона на Велико Търново. Всички си купиха къщи с дворове между 2-5 декара. Някои пък, които имат добри финансови възможности, правят комбинирани варианти. По този начин живеят на село, но вземат апартамент под наем в близкия град при нужда за работата им. Затова казах, че това са активни хора, които търсят промяна в стила на живот. Няма нищо общо с миналото, когато кръчмите по селата бяха пълни с пенсионери", заяви Борисов. Според него вече има разцвет на българските села и тенденцията е осезаема.

8
Коментара по темата
8.
Опитах и аз,
26.11.2020 18:25:02
Да се върнем, но все още нашите села не отговарят на минималните изисквания за нормален и човечен живот. Да, природата е уникална !!!! Но няма инфраструктура в повечето. Българинът трябва да се научи на едно много важно нещо: да цени не само това, което е лична собственост, а и да допринася добро и за всичко около неговата. Само тогава селата ни ще живнат. Имам голям мерак да се върна, но все още не ми харесва ситуацията на нашите села. Тук, където сме, също е село, но не може да се сравни с българско едно. Улиците са уредени, има тротоар за пешеходци, има лента за колоездачи, има магазинче, аптека, бензиностанция, лекарски кабинет, детска градина, училище до 4. Клас и след това организиран транспорт за големите деца. Населението е 1800 човека. Не е много. Но се поддържа всичко. Коси се трева, улиците са гладки, има лампи, тихо и спокойно е ! Говорим за Германия. Тази страна е била напълно на ниво нула след войната. Защо тук има ред !??? Защо тук всичко се спазва !??? Защо в моята страна не може да е така !??? Нима ние българите не сме способни ? Или сме тъпи .... Не не сме такива !!!! Какъв и къде е тогава този проблем ???????? Защо не може ???????? Знаем много, можем много. И много от нас искат да се приберат у дома, в родината ни. Но ..... няма елементарни законови условия. Или ..... ги има само на хартийка, но не се прилагат. Това дразни и кара много българи да са другаде по света. Всеки иска пълноценен и спокоен живот. И тук човек се бори и то тежко, но получава нещо на среща. Говоря за тези българи, които се борят и са горди да успеят нещичко. Тук около мен все повече българи стават. Все по млади са, семейства с деца. Идват тук и купуват имоти по селата в Германия. Не искат да чуят дори за град във България, а тук в статията ми говорите за завръщане в българските села !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
7.
:-)
26.11.2020 16:33:21
От около 6-7 деца, които наблюдавам, едно се върна и то се засели в София.
6.
BLACK SEA
26.11.2020 16:12:17
И като се върнете,ще питате къде серат гладните......Това дето сте спестили ще свърши за нула време........После ...ша си кълнете и майчиното мляко,че сте се върнали.....
5.
да бе
26.11.2020 15:53:47
И от какво ще живеят тия млади и образовани българи на село...ако са спестили до края на живота си значи там дето са работили хич не е зле...Като ги оберат 10 пъти не дай си боже друго мерака им бързо ще изчезне...
Що се отнася до селата при презряния комунизъм там имаше живот и пари...на студентските бригади бях учуден от благосъстоянието на хората...сега е погром...
4.
Пич
26.11.2020 15:33:49
То и села няма. Къщите повече от хората.
3.
Българина
26.11.2020 15:18:42
2-5 декара ?
Сериозна поддръжка искат.
2.
Тоя Борисов като оня
26.11.2020 15:00:35
При социализма по селата се заселвали главно пенсионери. Чува ли се изобщо какви глупости говори. Те селата бяха пълни с млади семеиства, работеше се кораво и всичко се произвеждаше.
1.
Гошо
26.11.2020 14:56:11
Това много рядко се получава. Отиват надъхани с нерелаистични представи за идиличен живот на село далече от всякаква суета, ама на третия ден като се сблъскат със суровата действителност и много бързо си подвиват опашките.
На село работата никога не свършва и е 24 часа на ден. А пък био-земеделието и био-животновъдството колко работа иска... Може би под 1% от тези трансфери са успешни. Вижте IT-селото в родопите, което се провали с гръм и трясък още на втория месец.
  Добави Коментар
4 съвета за дълъг секс Внимавайте да не се обезводните... Пламъците в Лос Анджелис погълнаха сгради, има жертви, но Панагюрско златно съкровище било защитено За да проправят път за пожарникарите, се налага булдозери да разбутват изоставените в паниката коли
Шок в бургаската морга! Близките на загиналите 17-годишни младежи разпознаха телата им Роднините на Ахмед Самра и Ахмед Исмаил АлАунд искат да ги погребат в Египет,  в Средец им казали как намерили труповете им в Странджа Масов протест срещу високите цени на тока  А от нулевия ДДС печелят само зърнопроизводителите, коментира Васил Велев и попита на тях ли трябва да се помага
Средната пенсия в Русия е... Около 250 долара Била е близо до смъртта Твърди, че мъж се опитал да я убие в самолет
Притеснителна новина за София Ето какво се случва  Разтърсващо твърдение за Путин Не вдигал телефона на Асад
Много му върви Верстапен е 4 пъти шампион на Формула 1 Разказа за Рен Гонзо с малшанс в чужбина
Замърсяването на въздухът в София е два пъти над нормата, а от СЗО заговориха за мор на българите Кметът Васил Терзиев призна за проблема и сподели, че се надява да има траен напредък в справянето с него Отиде си сценаристът на „Вчера“, Владимир Даверов издъхна след мъчително боледуване Погребението на големия български писател, който е и продуцент на филми които „Дунав мост“ и „Хайка за вълци", ще бъде в тесен семеен кръг