Задължението за болнично лечение от ковид да отпадне от закона, предлага парламентарната шефка на ГЕРБ
Задължителното болнично лечение от коронавируса Covid-19 и други заразни болести да отпадне от Закона за здравето. Това предлага председателят на парламентарната група на ГЕРБ и на здравната комисия в Народното събрание (НС) д-р Даниела Дариткова.
Законопроектът й е внесен в петък, показва справка на „Флагман“. Този път обаче не бе свикан брифинг за парламентарните репортери, каквато практика има в подобни случаи на извънредно законодателстване.
И неслучайно. Темата вероятно ще предизвика сериозен скандал и силен отпор от страна на опозицията. Прави впечатление, че под законопроекта се е подписала само Дариткова, което също е необичайно. Това трудно може да бъде обяснено със спешност, тъй като предложението едва ли ще се гледа по-рано от сряда, за когато е насрочено заседание на здравната комисия.
В момента чл. 61 от Закона за здравето повелява: „На задължителна изолация и/или болнично лечение подлежат лица, болни от и заразоносители на холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром, COVID-19 и туберкулоза с бацилоотделяне.“
Дариткова предлага да отпадне „и/или болнично лечение“.
Така остава само задължителната изолация при гореизброените зарази.
През последните дни медиите показват фрапантни случаи на невъзможност държавата да осигури лечение на тежко болни пациенти, които обикалят с линейки от болница в болница. Проблемът е в липсата на места, а и на специалисти в лечебните заведения.
Cпopeд юpиcти пoпpaвĸaтa „пo зaĸoн“ cпecтявa нa дъpжaвaтa ocъждaния зapaди oтĸaзaнo бoлничнo лeчeниe, пише правният сайт defakto.bg.
Даниела Дариткова предлага и други поправки в закона.
"Основни причини за предприемането на законовите изменения са както регистрираните средно на ден около 4000 новозаразени с COVID-19 лица в страната, така и хроничният кадрови недостиг в РЗИ, натрупан през последните години, което възпрепяства прилагането на противоепидемични мерки", пише Дариткова в мотивите към законопроекта.
Тя предлага да се създаде и нормативна възможност за връчване на предписанията за поставяне под карантина и изолация на съответните лица чрез устно уведомяване или чрез цифрови съобщения. Това ще намали натовареността на здравните инспектори при надзора и контрола на противоепидемичните мерки в контекста на ковид, сочи шефката на здравната комисия в НС.
Дариткова има и още едно предложение - при извънредно положение или извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването със заповед да може да забранява за определен срок от време износа на лекарствени продукти. Това е аргументирано с възможния недостиг или липса на лекарства, каквито също се констатираха през последните дни и седмици.
Taka, че туберкулозно болните не са опасни, ако се лекуват извън болница, още повече че бацила може да се предава и чрез животни и храни /най-вече мляко и млечни продукти/произведени от тях.
Ако отрочето и го хване вируса дали няма да е в държавна болница....
Изруди
Какви са тия хора, акъл имат ли, корона вируса е най леката болест сред изброените.