Депутатите измислиха ново престъпление: До 10 години затвор за превоз на пътници без разрешение
Нерегламентираният обществен превоз на пътници стана престъпление. Това прие на второ четене Народното събрание (НС).
Който извършва обществен превоз на пътници без разрешение, регистрация или лиценз, които се изискват по нормативен акт или акт на Европейския съюз, се наказва с лишаване от свобода от две до пет години, като моторното превозно средство, послужило за извършване на деянието, се отнема в полза на държавата, независимо чия собственост е, гласи едната поправка в Наказателния кодекс (НК).
Когато обаче деянието е извършено от две или повече лица, сговорили се предварително за неговото осъществяване, или чрез използването на неистински или преправен документ или на документ с невярно съдържание, наказанието е лишаване от свобода от пет до десет години и глоба от 5 до 15 хиляди лева, като съдът може да постанови и конфискация до една втора от имуществото на виновния, приеха още депутатите.
Любопитен момент е, че поправката е предложена на второ четене от депутати от ГЕРБ начело с Иглика Иванова-Събева през заключителните разпоредби на... промени в Кодекса за търговското корабоплаване.
Абсурдната ситуация предизвика остра реакция от страна на опозицията. Въпреки това управляващите в лицето на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ (ОП) защитиха изменението на НК и то мина с 84 „за“, 28 „против“ и 2 „въздържал се“.
От опозицията обясниха, че така приетите поправки засягат и споделените пътувания. ГЕРБ и ОП обаче не се съгласиха. Станислав Иванов от управляващата партия дори даде извънреден брифинг, за да заяви, че целта не е да се спрат споделените пътувания - те били на фиксирани цени и при тях нямало облага.
Приетият текст обаче не е толкова конкретен и може да се тълкува по различен начин.
В пленарна зала Иван Иванов от БСП подчерта, че предложените наказания превишават дори тези за убийство и призова текстовете да бъдат оттеглени, но от властта не се вслушаха.
Иглика Събева отговори, че мерките били одобрени от транспортния бранш.
Явор Божанков от БСП пък обясни, че използването на НК за борба с нарушения е „ядрена бомба“, което в случая не е адекватно. Според опозицията, управляващите би следвало да се справят по друг начин - с ефективни проверки и адекватни административни наказания, но това не се случвало.
Г-н Божанков добави, че проблемът е сложен. И понеже органите на изпълнителната власт не се справят, го прехвърлят на прокуратурата.
А Георги Свиленски - също от БСП, не се съгласи със съратника си. Според него, проблемът не се прехвърля на прокуратурата, защото тя не може да спира автомобили - нарушители, а това пак ще зависи от контролните органи.
Да се приема нов състав на престъпление на второ четене през заключителни разпоредби е абсолютно порочна практика в това НС. Така се прескача етапът на общественото обсъждане и показва законодателното безсилие на управляващото мнозинство, обясни в процедура по отрицателен вот и Филип Попов от БСП.
От соцформацията посочиха, че имало отрицателно становище по отношение на поправките от страна на прокуратурата, Върховния касационен съд, Висшия адвокатски съвет и Министерството на правосъдието. От ГЕРБ обаче отговориха, че това не било вярно.
Депутатите от ДПС пък отсъстваха от заседанието и не взеха отношение по казуса.
Предполага се, че президентът ще наложи вето на новоприетите спорни поправки.
ve4e shte vidi sreden prast ot mene gerb da glasuvam za tyah
ДПСарските фирми са моноплисти на автобусния пазар за да върви алъш вериша им трябва ГОРИВА а фирмите доставчици на ГОРИВА са на приближени до ГЕРБ фирми ,складове на мошеника В.ЗЛАТЕВ,и фирми на енергийния ГЕРБ министър Ж.Станков
Така от ГЕРБ/ДПС далаверите страда БДЖ-жп транспорт ,страдат и обикновените бедни граждани лишени от евтин и бърз транспорт
Не е възможно да съществува такъв закон, с така подредени изречения.
Да не говорим пък за размера на наказанието. 10г и 15 хил за това че си проявил човечност и си взел някой на стоп от междуселски път!!!
Наблюдавате фашизъм в най-чистата му форма