За задължителните маски в офиси, политиката и ортопедите-вирусолози
За задължително носене на маска на закрито, не само в магазините, но и в офисите на фирми, призова днес директорът на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов, който подчерта, че ще проведе среща с членовете на Националния оперативен щаб, на която ще препоръча въвеждането на тази мярка, ако броят на болните се повиши. „Ако ние носим маска на закрито, цифрите в момента щяха да са наполовина по-малко. Има огромна съпротива, над 50% от хората нямат желание да спазват мерките и смятат, че ние говорим на вятъра. Ако тенденцията се запази и през следващите седем дни, ще трябва да се вземат някакви мерки“, каза в ефира на bTV тази сутрин професорът.
Още на пръв поглед в изказването му има няколко акцента, които подлежат на сериозен коментар. Нека припомним, че роденият през 1966 г. уважаван лекар и директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов е завършил Медицински университет-София през 1994 г., две години по-късно специализира оропедия и травматология, а от 2006 до 2013 г. е ординатор в Катедра „Ортопедична травматология и реконструктивна хирургия“. На самия сайт на елитното лечебно заведение в столицата, той е описан като „специалист в областта на оперативно лечение на фрактури и изкълчвания на крайниците и таза“. Забележимо, никъде в биографията му не се споменава „вирусология“, „епидемиология“ или „инфекциозни заболявания“ – специалности, които биха били много по-подходящи при даването на подобни коментари. В този контекст явяването му по телевизията и бъдещата му „препоръка“ към НОЩ навява по-скоро на политика, отколкото на медицина, въпреки че проф. Асен Балтов е безспорен специалист, който е спасил от инвалидност стотици, може би хиляди пострадали от различни травми на костите и сухожилията българи.
Но да оставим това настрана. Нека погледнем статистиката, да погледнем и примери от европейски страни, да видим и последните изказвания от СЗО, да прегледаме и тестовете, които се правят.
Първо, статистиката в България сочи, че действително има ръст на положителните за коронавирус, според методологията на PCR тестовете, хора. Подчертаваме – положителни съвсем не означава болни, в някои случаи дори не означава хора със симптоми. Флагман.БГ е писал и преди за PCR тестовете и техническите им спецификации, като още в предна наша статия обяснихме, че процентът на фалшиво-позитивните при този вид тестване е значителен, понякога надвишаващ 60%, а самия процес на многократно мултиплициране на РНК материал бе отречен от самия създател на метода – покойният Кари Мюлис – известно време преди смъртта си сам отрече ползването на собственото му творение с диагностични цели.
Защо PCR тестовете са научно безсмислени
В същото време, в което броят на позитивните расте, броят на смъртните случаи остава на едно и също ниво. Друг е въпросът и че България е сред челните позиции на хоспитализирани хора, имали нещастието да бъдат „диагностицирани“ като положителни с PCR тест. Тук той е около 15%, докато в по-голямата част от Европа той не надвишава 5-6%. Вирусът е същия, но тук изглежда или се държи по-различен начин, или просто повече хора влизат в болница превантивно.
Относно самите маски пък все още няма постигнат консенсус. Спред проучване, водено от д-р Денис Ранкорт, „носенето на маска не предпазва от респираторни заболявания, които се предават по въздушно капков път“. Можете да го прочетете ТУК. В същото време маските у нас се носят и проформа – не се сменят, рядко се перат и стоят като лигавник под брадичките на мнозина. Това, без изненада, е практика и на запад. За тази тяхна употреба обаче има проучвания и те сочат категорично, че неправилната им употреба увеличава риска от заболяване на горните и долни дихателни пътища.
Второ е редно да се разгледат данните от Швеция и Дания – първата в началните месеци на пандемията бе заклеймена като „най-лошата“, бе давана за пример за това как НЕ трябва да се прави по време на пандемия и т.н.; а втората – отскоро започнала да дава „на заден ход“ откъм мерки и т.н.
Мнозина са запознати, че в Швеция маски не се носят още от началото на пандемията. Там, без така таченото от експертите в България предпазно средство, кривата вече е плоска и макар в последните дни да се вижда нов ръст в броя положителни тестове, смъртността остава еднаква – също като в България.
В писмо до Европейския център за контрол и превенция на болестите, още през април шведският лекар начело на техния Оперативен щаб д-р Андерс Тенел написа, че „...че твърденията, че маските спират или забавят разпространението на вируса, са непроверени... и могат да имат негативен ефект върху психиката на хората“. И дори днес, когато уж кривата на новозарезените пак започвала да се качва в Швеция, той продължава да твърди така: „Няма абсолютно никакъв смисъл от маски на публични места, нито на затворено, нито в градския транспорт“. А днес брилянтния ортопед проф. Асен Балтов коментира, че трябвало да се въвеждат нови мерки в България, ако тенденцията се запази същата. Коя тенденция – на по-голям брой тестове и на приемане на повече хора в болница, или реалната – тази, която сочи, че смъртните случаи седят на едно и също ниво от повече от 4 месеца?
Всъщност подобна е ситуацията в Дания. Наскоро и там започна учебната година. В класните стаи нито учениците, нито учителите носят маски, а социалната дистанция е абсолютно премахната като концепция. И макар през август датското правителство да въведе задължителни маски в градския транспорт, на този етап по всичко личи, че съвсем скоро и тази мярка ще бъде премахната – в контраст с искането за нови мерки в България.
На трето място е интересната позиция на втория най-важен човек в СЗО – Дейвид Набаро. „Световната здравна организация не съветва нито една държава да преминава към строгите мерки от март. Единственото време, в което бихме препоръчали налагането на строги мерки, е когато е необходимо държавите и медиците да се реорганизират, прегрупират и да балансират наличните ресурси“, каза той изненадващо в интервю по SpectatorTV. И докато от СЗО говорят за край на затварянето на хората по къщите им, в България усилено се прокрадва слух в социалните мрежи, че съвсем скоро предстои „втора вълна“ на затваряне. От правителството засега отричат, но ще припомним, че едва 2 седмици преди обявяването на Извънредното положение в страната от ген.майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, същият от екрана говореше, че грип „Тип Б“ е по-опасен от новия коронавирус.
В същото време няма и консенсус за това каква точно е смъртността от новото заболяване. Докато началните статистики сочеха за 1 до 5% - повече от стократно по-голяма смъртност от обикновените грипни епидемии – то по последни проучвания от август т.г. този процент е стигнал до 0.04. Изследването е проведено в САЩ от д-р Скот Атлас – старши съдружник в Хувър института към Станфордския университет. Макар и цитираното проучване все още да не е обявено за официално то сериозно се доближава до единствения случай от началото на пандемията, който е истински показателен за смъртността от новия вирус при хора над 65 години – круизният кораб “Diamond Princess”, който като затворено, изолирано място е перфектен за изследване. С екипаж от 3711 души, 700 имаха положителни проби, а 14 починаха вследствие на усложнения. Казано с други думи от 3711 контактни на кораба – предимно пенсионери – едва 14 души са починали от новия коронавирус; или смъртността от SARS-CoV-2 на “Diamond Princess” се равнява на 0.3% от общия брой хора на кораба; или 2% от общия брой положителни проби.
С искрено уважение към проф. Асен Балтов, ще цитираме думите на колегата му – инфекционистът доц. Атанас Мангъров: „Всяка жаба да си знае гьола“. Това ортопед да коментира вирус и пандемия е същото като вирусолог и епидемиолог да коментират фрактура на лакът или коляно. А дали Щабът, който отскоро пак е в медийното пространство и който е оглавяван от коремният хирург специалист ген.майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, ще се вслуша в „препоръките“ на изпълнителния директор на УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“ – това е въпрос, отговор на който ще получим в идните дни, „ако тенденцията се запази същата“.
и бактерии как така не се случи дългоочаквания бум или и той ще се оправдае със сухото време макар тук по морето такова да не съществува. Този Герберски тарикат да си гледа бизнеса с болните и да не се меси в правата на хората.
Защо не го проверите какъв точно експерт е и колко научни труда има публикувани? Има точно 11 статии, и то на нито една не е първи автор.
Ама имал 30 години опит - в неговия случай това означава, че 30 години яко е настъпвал мотиката по почина проба-грешка. Как не се научихте, че мнение на авторитет е най-ниско в доказателствената пирамида. Заключения се вадят с научни изследвания, подкрепени с проверени факти, ама вие за това капацитет очевидно нямате.
Интересно, че одеве ви излезе материала с д-р Москов, който много добре ви отива на анти-джендърската идеология, обаче пропуснахте някак си, че е споменал как Мангъра трябва да е в затвора заради простотиите си.
1. Този човек е шеф на най-голямата болница в страната.
2. Всички лекари завършват медицина, чак след това стават ортопеди, вирусолози и т.н.
3. Един журналист едва ли е голям капацитет в медицината.
4. Като мислиш, че маските не вършат работа, напиши един комнетар на института Кох и им дай идея кое върши работа.
5. Лекарската експертиза не се добива в медиите.
Не можеш там, защото хем ти показват, че на сгънката трябва да кашляш, хем с лакътя трябва да отваряш вратата.