Остеоартритът остава едно от най-тежките заболявания сред хората в напреднала възраст
Остеоартритът е най-честото ставно заболяване и един от най-тежките здравни проблеми сред хората в средната и напреднала възраст. Поради високия риск от инвалидизация, остеоартритът носи и голяма социална значимост. Неговото разпространение се увеличава драстично с възрастта, като рентгенологично е доказано, че повече от половината от хората над 65-годишна възраст и почти 85% от хората над 70 годишна възраст страдат от него.
Най-често засегнати са носещите стави, особено коленните,тазабедрените и ставите на грьбначния стьлб. Именно засягането на тазобедрените и коленните стави влияе най-негативно върху общото състояние и качеството на живот на пациентите, тъй като водят до значителни проблеми с подвижността и дори до инвалидизиране, което изисква хирургично лечение.
Остеоартритьт се развива вследствие на ставна дегенерация -процес на прогресиращо разрушаване на ставен хрущял, придружен от патологични промени в субхондралната (подлежащ под ставния хрущял) кост. Засегната е цялата става, а патологичният процес обхваща ставната капсула и околоставните тъкани, които във времето задебеляват и прерастват един към друг. Ставата се деформира и губи своята подвижност.За съжаление стартирал веднъж, дегенеративният процес не може да бъде спрян, а само забавен.Причините за появата на остеоартрит могат да бъдат много. Прието е, че основната причина за неговото развитие е разминаването между натоварването на ставата и нейната възможност да го понесе. Редица фактори допълнително увеличават риска от износване. Един от определящите фактори за развитие на заболяването е възрастта. С увеличаването на средната продължителност на живот правопропорционално се увеличават и пациентите, страдащи от остеоартрит. Безусловен рисков фактор е и наднорменото тегло. Дългогодишната тежка физическа работа също носи по-висок риск от развитие на артроза, като около 40% от работниците проявяват клинична картина на износване на някоя от ставите още преди петдесетата си годишнина. Професионалният спорт също е сред доказаните рискови фактори. Травмите- както еднократна, така и постоянен микротравматизъм също са сред основните причинители на остеоартрита. Причина може да бъдат и вродените заболявания с нарушено развитие на ставата- дисплазия или промяна в биомеханиката на долния крайник. Любопитното е, че полът също има значение. При жените има по-голяма вероятност да развият остеоартрит, както и заболяването да протече по-тежко. Рискът рязко се покачва в менопаузата, а класическите симптоми на болестта са болката и нарушената ставна функция. В напредналите фази на заболяването се наблюдават сьщо ставна скованост,мускулна атрофия и деформации на крайниците.
При всяко съмнение за проява на остеоартрит, трябва да се направи своевременна консултация със специалист по ортопедия и травматология. В университетска болница „Дева Мария“ функционира Клиника по ортопедия и травматология, която разполага с високоспециализиран медицински инструментариум, отговарящ на световните и европейските стандарти за качество. Наличната апаратура и техника за образна диагностика дава високо качество на диагностичния процес и възможности за адекватно лечение. В Клиниката работи високоспециализиран екип под ръководството на д-р Димитър Илиев. Сред младите и многообещаващи специалисти по ортопедия е д-р Евгений Григоржевски, който преглежда както платено, така и с направление по НЗОК.