Имат ли право учители от детска градина в Бургас да събират допълнителни средства за играчки и помагала
Бургаска майка е потресена, че още преди първия учебен ден на детето й в ДГ „Звездица”, вече трябва да задели 50 лв. от семейния бюджет, за да осигури на малчугана си нужните помагала.
Няколко дни преди старта на годината в детската градина, учителката на групата г-жа Джулия Райнова и директорката Росица Кралева са предупредили родителите, че е нужно да се закупят книжки, помагала, цветни моливи и флумастери за децата. Освен това към условията спада и изискването, ако детето се изпуска докато спи, да му бъде купен и протектор за матрак.
„Събират се по 30 лева за помагала, 10 за консумативи и 10 лв. за играчки. На 15 септември като започне годината, децата ще искат да рисуват и да оцветяват. Играчките, с които разполага градината, са доста стари и счупени. Хубаво е да имат с какво да играят малчуганите”, обясни майка, която е част от екипа, който събират средствата.
Жената, която се свърза с Флагман.бг, пожела анонимност, но подчерта, че никъде в пакета от документи, който всеки родител попълва при постъпване на детето в градината, не пише да се налагат допълнителни средства за различни принадлежности или играчки.
По думите й в групата влизат 31 деца, което надвиша нормата. Обикновено децата трябва да са по 16-17, за да може учителките и лелките да могат да обръщат внимание на всяко дете персонално. Флагман.бг опита да се свърже с директорката на ДГ „Звездица”, но телефонът даваше свободно.
И защо изобщо се повдига въпроса за протекторите за матраци? Естествено че ако дете се изпуска трябва да се предоставят хигиенни материали от страна на родителите. Няма другите деца да лежат на напикан матрак, защото на вас ви се свидят пари!
А реално в някои администрации, ако знаеш при какви условия минават трудовите дни- поставят някаква задача за изпълнение на някой, въобще не отчитат сложността й, и започват да вдигат шум по коридорите да се събират по рождени дни на тая на оная, да носят измислици кой от първостепенния разпоредител щял да идва на посещение- какво харесвал, какво не харесвал и подобни тъпотии.
После като е приключено изпълнението на поставената задача или и преди да е завършена като бясни идват една през друга- това не тъй, онова не тъй, това го искам така, онова го искам иначе-без да са погледнали и без да вложили капка ангажираност!
Защото проверките в страната са опорочени от където и да ги погледнеш! Идват, създават някаква суматоха, вдигат ти кръвното за някакви несъществени дребнавости и никакви полезни резултати.
Трябва един екип да събере всички отчети на всички общински детски градини в Общината за някакъв изминал период и да направят един качествен анализ като отчетат и подобренията на материалните бази, съответно разходите за текущо потребление. Като извършат и съпоставимост на резултатите между различните детски градини малко по трудно ще отпускат на едни и същи когато си поискат! Трябва да има безпристрастност при разходването на бюджетни средства и равнопоставеност на нуждите и грижите за децата, а и не само!
И според мен не трябва таксата за общинска детска градина да е еднаква за всички и според мен за всички деца трябва да се изплащат детски надбавки, но...
Министерството на труда и социалната политика дали биха делегирали разпореждането с фонда за детски надбавки за деца до 3г възраст на работодателите, от 4-6-7 на целодневните детски градини/ след година две става задължително обучението от 4г.възраст/след 7г на училищата?
Тия служебни бележки за брутни доходи не е ли по редно да се представят пред образователната единица и взависимост от тях да се изчислява таксата и примерно след приспадане на детската надбавка да се доплаща.
Тогава може евентуално родителите да изискват и всички необходими образователни книжки да са взети впредвид още при таксуването.
И да не забравяме, че през последните 10 години се вложиха много бюджетни средства в материалните бази на предучилищното, началното и средното образование, за разлика от други материални бази.
Не нападайте майката. Преценила е да остане анонимна, за да не страда детето й от "мило" отношение. Но всички знаем, че пари се събират за какво ли не.
Прави впечатление и вечните директорки на някои градини, кой ги пази?!
Говорим за основни консумативи, извън образователни мероприятия като театри и рожденни дни не са фиансово задължение на градината и никъде не е твърдяно че са. По спокойно.
Децата задават въпроси със "Защо...?" независимо, евтини манипулации не вървят тук. Не се обосновава щом е с образователен характер тази спусната книжка от градината защо се заплаща отделно. Като изключим учебниците за първите две години.Които по заповед не се предоставят.
Не твърдя че има скрито щом се отнася до финанси, защото не мога. Цитираните разходи са общо взето еднакви и при училищата. Също така детските градини се финансират по един и същ модел, но тогава защо едни искат допълнителни пари извън предвидените по бюджет, а други не? Къде е това разминаване? След толкова параграфи ще разберем ли?
Елементарно 600 месечни такси по 20лв са по-малко от две месечни работни заплати. Една групичка се обслужва от двама учители и две лелички. Смятай 600 колко групички са по норматив и колко персонал е необходим!
Или едно 60 бр. персонал обслужва 24групички като една леличка на смяна трябва да обслужва 2 групички и да търчи като финикиец между групите, защото времето е разпределено.
Къде им отивали финансиранията?
Ами всяка година във всяка детска градина и във всяко училище директорите организират една среща на която освен персонала присъстват и заинтересовани родители и дават отчет за всички финансови разходи направени през предходната година, както и общинските нареждания за намаляне на някои от разходите до определен относителен дял. Нищо скрито няма.
Преди 15години относителния дял на разходите за заплати, осигуровки и обезщетения бяха около 80 и нкл %. В следващите 5 години трябваше да ги намалят до 70% от общите разходи.
От тая общинска субсидия или финансиране си заплащат още данък сгради и такси смет, други корпоративни данъци, месечни разходи за охрана, ел.енергия, отопления, вода и канализация, пранетата в обществени перални и всичко друго, което ползват като външни услуги.
Не е с държавен бюджет, това е общинска месечна постоянна такса без намаление за записано дете в детска градина. Допълнително към нея се заплащат хранодните. При положение, че за пълен месец хранодни родителите доплащат около 50лв месечно направи си сметка с тия 18 лв кое по напред да осигурят. И да имат финансирания, но за тия допълнителни мероприятия, които се доплащат не се води общинска документация. Те се решават от родителите на родителските срещи и не са задължителни за всички деца. Като има детски театър в детската градина кажете на госпожата да заведе вашето дете в другата група, където няма да има детски театър.
За рождения ден на вашето дете кажете на госпожата да не му подаряват подарък.
Копирайте си образователната книжка и то ще свърза еднаквите животни и фигури на копирани листи.
Като започне да ви задава въпросителни изречения със "Защо...?" му отговорете, че сте се хванали за една стара заповед и от проклетия не се пускате от тоя хвърчящ лист и останете с надеждата това да е бъдещ карикатурист и след няколко години да бъдете изкарикатурен от собственото си дете.
Може в краят цената да е същата, но в ресторант всяко ястие по отделно ли си плащаш? Аз плащам една сметка незнам за вас.Това с детските градини е явен метод да се създаде и утвърждава незаконни инзудвания с предтекста че е за детето. Всяка година имат деца, нали? Е как не са си сметнали таксата така че да покрива нужното?И то не е само тя де имадържавни субсидии, а за материалната база има ремонти всяко лято пак по напълно отделна програма. Къде им отиват парите е въпроса. И то само на някои. Бюджета да не позволява, разбирам, но очевидно това не е така.
И да за всички трябва да е достъпно след като го гласуваха задължително.
В здравната служба на едно село до границата имали, та там му сложили ваксината. А ако е нямал служебна работа в района ще чака докато се сетят за различни ваксини все едно не отиваш в окръжна болница, ами в някой лазарет!
Що за всички трябва да е достъпно? Всички еднакъв принос ли имат в местния и републиканския бюджет?
Или за тия, дето им удържат само един данък трябва всичко да им е безплатно?
За 18 лева месечна такса в общинска детска градина да не очакваш и флумастерите, и листите и водните боички да са осигурени.
Че аз в държавната болница и ампулите, дето 0,67лв им е пазарната цена трябваше да си занеса, че сестрите си ги държаха по джобовете на престилките, иначе внасяме месечни здравно-осигурителни вноски. И доктора й казва, че има налични ампули, тя -не, няма! Докато ми донесат ампулите, се оказа, че имала скрита, но трябвало да й е върна! С години може да внасяш и като ти се наложи нямат елементарни материали!
Иначе като ти дадат някакъв списък и като занесеш всичко по списъка- не им трябвали, имали си!
Навсякъде си превишават служебните права, но най-малко в детските градини!
От каквото са имали необходимост за учебни занятия после са ги връщали след като е минало занятието!
Учителката по английски език водеше часовете с нейния дребосък и по един картинен речник ги обучаваше всички докато си играеха. Нямаше ни дъска, ни химикал. Като дойде до учителката посочва картинката- тя му е казва на английски език и детето отива да си играе с играчките и повтаря на английски, след малко идва отново и посочва друга картинка и заминава да играе с памперса на дупето.
Обучението в частната детска градина беше платена форма и имаше ценоразпис за почасово и целодневно обучение, храната при целодневното обучение беше задължение на родителите ежедневно да я осигуряват. Обаче тогава родителите нямаха притеснения като се наложи да оставят детето на някое по-голямо съседче и да отидат да си пазарят в студените дни, а сега до 10- годишни трябва да се водят и вземат от училище с придружител възрастен.
Все повече ни правят зорлем да затъпяваме и това е!
Не ставай смешен! Много добре ти е ясна разликата и статуса.
В частните детски градини всичко необходимо е включено в таксата, та чак и транспорт от дома на всяко едно дете от групичката, където са 6-7 деца.
Безплатно е задължителното образование от задължителното предучилищно до средното образование. И те се провеждат в полудневна присъствена форма.
Тия електронни форми на задължително обучение претърпяха провал още през 2008- ма в Латвия и Естония.
Обучението в целодневните детски градини не е задължително. В тая възраст вниманието им не може да бъде задържано повече от 5-10 минути. Учителите трябва да бъдат истински виртуози за да се справят с около 25 деца в група в общинска детска градина и да им сменят заниманията през 5-10 минути и да успяват и да попълват всичката ежедневна документация. Често и леличките се включват в заниманията с децата и много често по-палавите деца си имат едно незаменимо приятелство с леличките. Примерно наказани да помагат на леличките и да донесат шоличките :)
Как е безумно един комплект фулмастри и един чаршаф да се задели от бюджета на дете? Предвид че в държавният бюджет заделен за градината е предвидено и други градини нямат нуждата да искат пари от родители за такива неща? Къде според вас е разминаването? Това е възмутителното!
Защото когато се повдигне този напълно на мястото си въпрос идват едни родители да ти държат на теб сметка какво искаш и за колко. Нищо лошо няма че искат и могат да заплатят прищявките на директорите. Но редно ли е? И също така на едро излиза по-евтино и то ако не е закупен от краен потребител.
Не на всеки минава номера с израза
"Ами помисли за детето си, не искаш ли най-доброто за него", особенно когато ти самият си минал през системата без нужда от подобни разходи. Но явно всяка градина с измислиците си.
Има го постелъчния инвентар, закупен с бюджетни- наличен е, но е много употребяван. Всяка седмица се перат на химическо чистене. Преди да го сложиш на каландъра и е станал на два парцала.
То ако 4-5 или 6 годишния курс на обучение за всяка една групичка в ЦДГ и отделно за ЦДГ бяха проекти без финансови рамки, можеше и да са изпълнени безумните ви искания и вечни недоволствия!
Това са едни родители, дето тяхното обучение е преминало изцяло на държавна издръжка и с незнайно от къде "гаранции", че и от месечните им държавни възнаграждения/ явно трябва да са им спестовни влогове/ се ровят къде ли не за да осигурят и на отрочетата си държавно обучение!
Ако така се ровеха и за запазване на частната собственост, както се ровят за "безплатните" им права по длъжностни характеристики, то страната ни щеше да е втора след Монако.
Пък като си помисля как едни са си набавили нужното с държавният им бюджет, а други искат от родители....
Попринцип ако в стаите им имаше материална база не виждам защо ще е нужно да се закупувуат отделни консумативи за всяко дете? Нали знаете, че на едро е по-евтино? Докато цитирах "нужните" дограми ,вентилатори и други глупости които не са работа на родителя, видях и пране.... Защото явно в детската градина няма кой да го направи. Както казах таксата е за обучението, една книжка по учебната програма не е проблем. Всичко останало, като потребности за леглата ,фулмастри, кницки за оцветява ,е материална база към градината. Само телевизор не сте им купували явно. Сигурно ще се съгласите както са ви метнали.
А за мероприятия вътре в пределите на градината и курсове, това е ясно. Защото това е за родителите да си правят снимки и спомени. не е по държавна програма. Ако не ми вярваш за МОН и че санкционират за най-малките проишествия просто повдигни идеятана директор клас да отиде някъде и това да е организирано от и в училище. Ще се изненадаш колко мастило ще замине. Това е "другата" причина заради която извънкласнидейнсоти не се състоят, другата е искането на пари, особенно при по-малките които все още имат зор да ходят.
Много филми с Монк сте гледали!
Директорите си спазват заповедите, но тия заповеди се отнасят за събирането на месечните такси от назначените ЗАС в детската градина.
За всички други занимания, различни школи и детски театри се доплащат на организаторите им.
Все пак децата не са там само да спазват режим на хранене и следобеден сън.
От десетки години ми стоят вкъщи всички закупени материали, книжки, боички и каквото е било необходимо.
Като приключи курса на обучение ни ги върнаха, включително и чаршафите и хавлиите за които бяхме събирали пари за да са еднакви в групата, всички с етикетчета с името на детето.
И за мен беше чудно как 3-годишни деца си разпознават еднаквите хавлийки, но като започна да си пише името на 4-годишна възраст ми се изясни- една година си разпознават личните надписани вещи по етикетчетата и след няколко месеца започват сами да си надписват техните. Това е идеята на обучението- да се социализират и да се обучават. Един случай на конфликт между деца в групичката не е имало, но и нямаха свободно време, за което.
Като посещава едно дете детска градина, то родителите му също трябва да са ангажирани в сътрудничество към учителите и персонала- било за екипи, маски на различни приказни герои и др., а не да изпадат в някакви дребни битовизми.
В края на краищата никой не им казал, че тези необходими материали трябва да бъдат от запазени марки. За един пиратски костюм преди години станахме клиенти на един магазин за платове и една професионална книжарница и една вечер шев и кройка вкъщи. За децата, за родителите и другите гости беше незабравимо тържество.
Откакто съществуват целодневните общински детски градини се налага да се събират допълнителни средства за различни мероприятия, включително и за подаръци на рождениците в групичките.
От МОН щели да уволняват понеже на тия дето животът им минал на държавна издръжка и на са на държавни заплати им поискали 30лв за общообразователни книжки!
Глупости може да не са, но това не е отговорност на родителите да закупуват "хигиенни препарати" "играчки" "ремонт, обурудване и обзавеждане" "щори" "матраци, килими, вентилатори"
Всичко това е част от материалната база на заведението и се финансира от общината и самите такси. Не от извън регламенитрани събирателни кампании. И споменах че точно МОН ще уволни директор за подобна простотия. Има заведения които не смеят да организират и пътуване с цел да няма оплаквания до местното РУО. Но там има и друг фактор.
Този "касиер" може да е избран от други родители, но попринцип това е иниацитива на градините да се организира такъв. И касиера няма работа да събира за горепосочените неща пари, нали.
Колкото до химикали бои и фулмастри 20 лв? Моля? Къде? Това са малки деца не им трябват материали като за студентски курс по рисуване. И за тях казах това са неща за
лична употреба. Какво ми го организира някой с който не съм си разменил две думи? За самите помагала ,учебници или каквото се водят, добре но за онези глупости които не са работа на родителите, моля ви. Имайте малко уважение към сами себе си и парите ви. Не е вашаотговорнсот да ремонтирате градините, ами ако работодател ви искаше пари за ремонт на офиса?
За анонимната се отнася!... Мхм
преди години при един неработещ родител, детето не го допускаха до детска градина.
Не е ставало въпрос за пари!
Сега ги записват без проблем и два часа след като са го завели в детската градина- един след друг надничат през огради и през прозорци баби, дядовци на детето.
Е, за това не им се дават пари за тия образователни книжки и други занимателни материали, понеже като си изпият кафетата след като са оставили детето на детска градина отиват да си го прибират.
Второ в университети и в училищата повечето неща можеш да ги намериш в библиотеката, ако си след седми клас тъй като преди това ти е безплатно. Ако имаш зор да четеш. И или да си прекопираш учебник за лична употреба, това не е тайна.
Смешно и жалко е да се иска пари за неща от учебната база. Химикалки са за личина употреба както тетрадтки за писане. Но има изредени неща в коментарите които са част от базата на градината и не бива да се иска да се закупува от родителите, било то от директор или "касиер" който се явява представител на градината и не е възпрепятстван от градината.
А пък ако това се случи в училище/университет е абсурд и изключено там директора може да си загуби работата за подобна глупост, като да искаш пари от родители/ученици за дограма например.
Все пак таксата за тези институции не е за това. А за обучението.
!!!
И когато сочите някого, не забравяйте че три пръста сочат вас.
Обявява се конкретна информация за необходимите книжки, помагала, цветни моливи и флумастери, включително брой, вид, а за помагалата – наименование и издателство.
Обявява се инициатива за подпомагане на закупуването. Родителите на деца, които не са „аусайдери“, могат да се включат в закупуването. Каквото от необходимите книжки, помагала, цветни моливи и флумастери не е „покрито“, на база разчет за средствата, се обявява и се посочва необходимата сума за събиране от родителите.
Като имам предвид личния си опит на родител, чието дете е израснало в обществените институции, твърдя, че липсата на прозрачност на изразходването на събрани средства е основният мотив на родителите да се отнасят с недоверие. В случай, че екипът, който събира средствата приключва активността си до закупуване, без да оповести какво е купено и колко е заплатено, е една от предпоставките за реакцията на родителите. Важно е и разумното разходване на средства, според предназначението.
А анонимната майка я разбирам за анонимността, заради „градските п@@@@@@@@ки“… и коментиращи като например такива, които: правят деца и имат 2 лв. да се усмихнат; срещу 50 лв. децата им се чувстват добре; съветват евтините родители да бъдат гонени да си гледат децата безплатно в тях (добре, че в соц-а, като дете на евтини родители не ме изгониха…); изразяват мнение – Не ви трябват тарикати и бедняци! Това е резортен град не е сборище на просяци!!!!. Жалко, много жалко…..
В статията не става въпрос има ли доходи, няма ли доходи.
Масово сме избрали да не ходим на работа, защото представлява голям интерес за една група с неоторизиран достъп темата "Кой/коя какво работи и колко получава?"- това нещо е от 2007-ма година.
А като ни видят доходите и полудяват от яд!
Ние като се заемем с работа се заемаме да свършим работата както трябва, но и това не ви харесва на такива, дето сте само за заплатите!
Благодаря Ви, г-жо Кралева за примера, който дадохте на нас, на колегите си и на децата ни!
/Вяра/
Когато малката ми дъщеря беше първа група-50 лв., голямата- 2клас- 90лв. Помагала за първа група според мен не са нужни, защото много от децата не посещават детска градина по различни причини.
Тази година съм приготвил 200 лв
Тази статия е за първа група и учебника струва 28лв. за деца на 3г.
В училищата пак искат пари за щори,пердета и разни други консумативи.
Не може така.И не,учителите нямат право да искат пари от родителите за каквото и да било.Ние да не сме банка и непрекъснато да обновяваме интериора и базата на ясли,детски градини и училища.В крайна сметка те си имат бюджет и да се спасяват.А да не кажа,че всеки месец се даваха пари за театър.Поне когато моите деца ходеха на градина преди години.Там пак шушу-мушу директори и представители на театъра.Беше ми омръзнало все пари за нещо да се дава,че и като нямаш финансовата възможност те гледат накриво и с лошо настроение.Не става така само с искане.Ама никой не пита родителите имат ли или нямат.То и аз искам да помогна,но като нямам пари откъде да им ги взема.За мен това е чисто изнудване на родителите,без значение дали става въпрос за детска градина или училище.
Виждам,че повечето от коментарите тук са явно на родители с високи доходи и за тях не е проблем това.Но който има финансова възможност и се чуди къде да си харчи парите,ето една добра идея --може да мине през ясла,детска градина и училище и да направи цялостно обновяване и така докато не се обновят изцяло всички такива заведения и най-накрая да се спре да се искат пари от родителите.
Когато ни назначават на работа от нас се изисква само да работим и работодателя е длъжен да ни осигури добра работна среда и инвертар.Аз не купувам касовия апарат на шефа нали!
Определено тази практика с искане на пари от родителите трябва да спре.А пък който има за даване и има желание,никой няма да му откаже да приеме дарението.
Когато получим дребни подаръчета за празници, изработени от малките ръчички на децата ни, всички се радваме, но не се замисляме, че често средствата за материали са излезли и от джоба на учителките. Ако си мислите, че се справят с нашите 50лв., то много жестоко се лъжете...
Оплюйте ме, но се събудете!
Стига с тия измислени проверки и глоби.
Служителите на кмета, дето са подготвили тая заповед през 2016г., що сега не вземар отчетите на детските градини от другата общинска дирекция и да анализират данните.
Големи проверяващи на терен всички станахте! Се перчите с налагане на глоби и освобождавания от длъжности.
Сега се интересуват от доходите при отпускане на детски добавки, а тогава за всяко дете се начисляваха и изплащаха тия добавки.
При условие, че детските градини са общински, а не частни не е много справедливо таксата да е определена в някакъв размер за всички, за разлика от частните детски градини, където е допустимо.
Кметът Димитър Николов издаде заповед, "с която категорично забранява събирането на финансови средства от родителите на децата в детските градини - за санитарни и хигиенни материали, играчки, дидактически материали, ремонт, оборудване и обзавеждане, познавателни книжки и учебни комплекти. Изключение правят учебните помагала за най-малките деца от яслените, I-ва /на три години/ и II-ра възрастова група /на четири години/, за които се знае, че са отговорност на родителите.
Също така се забранява събирането на финансови средства от семействата на учениците в училищата - за ремонт, оборудване и обзавеждане на помещенията, охрана и сигурност.
Община Бургас заявява готовност да извърши проверка по всеки сигнал за нарушение. При неизпълнение на изброените забрани ще се търси дисциплинарна отговорност от директорите на детски заведения и училища."
Ясно е написано, че книжките за 1 и 2 група се заплащат от родителите!
Но ние не сме събирали пари за флумастери, бои и тн.... Само за учебните помагала за 1 и 2 група.
Чети внимателно- 50лв са за образователни книжки, флумастери, цветни моливи и др. материали!
Внимавай какви ги говориш и какви ги пишеш!
Питайте кмета , дали е отменена заповедта му в тази връзка от 2016 г.
Вие обаче сте много интересни! Вероятно нямат право, те са с начални и предучилищни педагогики.
В случай, че имат и задължителни занятия с децата, съобразени с възрастта им, а не само забави, игри, хранене и следобедно спане и тези материали не са им осигурени какво по нормално от това да го споделят с родителите и те да им ги набавят.
Не ми се търси каква услуги се включват в месечната такса за посещение на едно дете в детска градина, но по спомен беше с един постоянен елемент-18лв и другите променливи- взависимост от броя хранодни.
Разбира се имат и общинска субсидия, но вероятно от нея се разходват за други приоритетни ежедневни дейности като дезинфекции, хигиенни препарати, пране на спалното им бельо и др.
Възмутената маминка ако си мисли, че образоването е безплатно, много се лъже.
Колкото до протекторите за леглата....Стига, де! 2 лева за протектор ли нямате? Тоест вашето дете ще напишква матрака и на този същия матрак на другия ден, все още мокър, ще трябва пак да се ползва от детето ви?
Ей на това му се вика: приоритет. За детето за книжки-нямаме, но за цигари и алкохол-винаги има.
Учителите на групата само споделят с родителите от какво имат необходимост при ежедневната си работа.
Нищо не редно няма- преди години когато в Общината нямаше диетолог, в менюто им нямаше плодове и всеки ден родителите носихме плодове за групата. Както и да ги смятате- веднъж в месеца примерно 30бр. плодчета или по-малко- те им ги деляха.
Ами Ток,Данъци,Вода,Горива,Експлоатация на човешки труд.....за това мълчите като Овци.
За простотий пари имате за Децата си не!
Директорката от джоба ли да си ги извади?
Ама някой ще каже то на запад..ми проверете и тогава ревете!
Това е за цялата година в крайна сметка какво толкова!Даваш ги твоето дете да се чувства добре!
Аман от тарикати в Бургас.
Отваряйте си портфейла!!!!
Никой не ви е майка.
Айде отиди на зъболекар и се опитай да направиш въпрос защо била коронката 1000 лева.
Гонете евтините родители да си гледат децата безплатно във тях.
Не ви трябват тарикати и бедняци! Това е резортен град не е сборище на просяци!!!!
Иначе пушат по 50 лева на седмица и пият ракия за 100. Баста!
Детските градини трябва да си имат такси и родителите са са готови да отделят към 2,000 лева за спомагателни уреди.
Предната генерация докара детските учителки до просешка тояга сега едвам имат пенсии по 250 лева на месец. Срам!!!
Бургас не е място за евтиняци.
Който не работи няма място тук.