Поморие: Ако забраните строежите на 100 м от брега, ще правим бизнес от сламени колибки
Вижте какво поиска Поморие от министър Николина Ангелкова днес на среща в градската галеия:
Тодор Георгиев от ръководството на Националната асоциация Българско Черноморие настоя именно неговата структура да поеме концесия на плаж Лахана като поиска от министър Ангелкова да се открие именно такава процедура.
До този момент ивицата в местността „Лахана” действително не се води плажова, но там застрояването вече е напреднало, има имоти на заможни хора, малки хотели и обособяването й със стопанин би било добра възможност.
Тонът на Георгиев, който е сред най-отявлените врагове на т.нар. еколози от Зелените около Тома Белев, повиши изненадващо тон по втора точка от изказването си. Той обяви, че започват масово писане на протестни ноти до ЕК и всички възможни инстанции за осуетяване на намеренията на управляващите да забранят тотално строежите на 100 м от самото море – с нов, драстичен закон. Той подчерта, че съгражданите му имат строителни разрешения и тази забрана е пълно безумие, защото, ако влезе в сила, това значи да се допуска само поставяне на сламени къщички наоколо – като в екзотичните курорти. Така бизнес не се правело.
Ако ви цакат на плажа, в кръчмата или хотела – сигнализирайте КЗП!
След него думата взе най-популярният представител на хотелиерството в Поморие – Георги Тръпков. Той протестира от името на колегите си, че на всеки два дни забраните на здравното министерство се сменят, няма ясна методика за реално отчитане на броя на болните с коронавирус, както и подчерта, че компенсирането на бизнеса по системата 60/40 не действа за туризма. Оказа се, по думите на Ангелкова, че от 4 юли тази система не се отнася за бранша. От министерството на труда и социалната политика, каза тя, опитвали да помогнат с хора от Бюрата по труда, които да бъдат наемани за по два месеца. Тръпков обаче контрира, че търси такива, но не му се предлагат. Хотелиерът добави, че безлихвените кредити трябва да бъдат с отсрочка година, а не 6 месеца – за главницата. И накрая: карантинирането не бивало да става в хотелите, а в санаториуми, които ползат клинични пътеки и получават пари от НОИ. Забележките му бяха записани стриктно.
Туроператорите поискаха да се разграничи ясно кое е основна и кое второстепенна услуга, да се помогне на превозвачите и да се спре с порочната практика да се ползва консултант. Те поискаха на пазара да останат само истинските туроператори и превозвачи, тези, които си плащат реално данъците и таксите. А това в министерството лесно можели да проверят.
Рекламата в тези оставащи около 40 силни дни била най-важна сега – особено в България.
Сред хотелиерите, които дадоха реални препоръки бе и Жанина Янева, собственик на семеен хотел. Тя настоя за намаляване на местните данъци и такси с 20%, за да се оцелее с неизбежните оперативни разходи, които всеки хотел има независимо колко гости са дошли. Янева поиска да се пратят на почивка социалноосигурени българи с ваучери.
Кметът Иван Алексиев припомни, че определянето на местните данъци и такси не е в компетентността на местната власт. Той каза още, че е освободил бизнеса от плащане на тротоарно право с решение на ОбС за два месеца – от 13 март до края на април, а през май, юни - до 15 юли, е намалил дължимото с 20%.
Основната тема на срещата обаче бе чия е ул.Крайбрежна с нейния прекрасен дълъг плаж, заведения и магазини. Хората показваха на Ангелкова личните си карти. Оказа се, че живеят именно на тази улица, която обаче по документи на държавата и след поредица от съдебни дела е част от концесионната територия на плажа за 15 години напред. Считано от 2018 г., частният стопанин прибира наеми от местните хора, правещи бизнес на същата тази улица.
Кметът влезе в директен сблъсък с министъра и изцяло застана в защита на своите хора. Вижте какво каза той в интервю след малко
Хващайте мотиката и на полето!