Бащата на Борис Джонсън използва България, за да наруши правилата
Бащата на министър-председателя на Великобритания е пътувал до Гърция през България като по този начин е нарушил правителствените съвети по повод пътуванията заради пандемията. Стенли Джонсън е летял въпреки указанията на външното министерство, че британците не трябва да пътуват в чужбина, освен ако не е наложително, пише "Дейли Мейл", предаде БГНЕС.
79-годишният мъж е пристигнал снощи в Атина, за да посети планинската си вила. Той се похвали с пътуването си в две публикации в Инстаграм, показващи, че самолетът му лети над Атина.
Бившият евродепутат от торите е прелетял през българската столица София, защото гръцкото правителство забрани директните полети от Обединеното кралство до средата на юли.
Говорейки от балкона на своята вила в Северна Гърция снощи, Джонсън старши каза:
„Аз съм в Пелион по бизнес – да докажа собствеността си с цел отдаване под наем за предстоящия сезон. Трябва да спазвам мерки за дистанциране в имота, защото тук го вземат много насериозно. Гърците се опитват да спрат груповите пристигания от Великобритания, но бяха много щастливи да ме приемат. Всичко, което искаха да знаят е откъде идвам и какво ще правя. Премериха ми температурата и се мих два пъти. Трябва да възстановим въздушните мостове възможно най-скоро. От това, което видях, пристигането на британците няма да представлява опасност за гърците, защото тук са много внимателни."
Boris Johnson's father Stanley flies to Greece despite travel restrictions https://t.co/R6T9dS6UJV
— Indy Politics (@IndyPolitics) July 2, 2020
Вилата с четири спални в Пелион има басейн и тераси с изглед към планината и морето. Плажът е само на пет минути пеш през маслинова горичка. Пътуването на Джонсън показва, че е възможно да се пътува през трета държава, като се заобиколят правилата, предназначени да спрат разпространението на коронавируса. Във вторник Гърция обяви, че удължава забраната си за полети в Обединеното кралство до 15 юли.
Мерките ще бъдат подложени на непрекъснат преглед, според премиера на страната Кириакос Мицотакис. Според сегашните правила, Джонсън вероятно ще трябва да остане под карантина в продължение на 14 дни след завръщането си.
Обичайно турците изпитват гордост, когато някой от семейството се издигне. Но макар Борис Джонсън, с неговите "истанбулски корени", да стана премиер на Великобритания, в Турция това не предизвика никаква радост, пише турският журналист Джан Дюндар на страниците на германския "Ди Цайт".
Борис Джонсън и историята на турския му прадядо
Според Дюндар, основната причина за това е лошата репутация на прадядото на Джонсън - Али Кемал, който е бил министър на образованието и на вътрешните работи в османското правителство. Неговото име е станало нарицателно - в Турция хората, смятани за предатели, и до днес биват наричани "Али Кемал".Кемал, който е бил не само политик, но и високообразован журналист, е водил доста бурен живот в Алепо, Париж, Женева и Кайро. В своите статии той клеймил Турската война за независимост и настоявал за смъртно наказание за Мустафа Кемал Ататюрк.
Когато обаче Войната за независимост се увенчава с успех и Мустафа Кемал основава съвременна Турция, прадядото на Джонсън рязко променя позицията си, определяйки триумфа като "празник на турците". Но е твърде късно - след ареста му през 1922 година той попада в ръцете на разгневените тълпи, които го пребиват до смърт и провесват трупа му на видно място. Някои историци определят случилото се като "петно върху републиката", други виждат в него просто "предупредителен сигнал за потенциалните предатели".
Али Кемал се е женил два пъти. Синът му от неговата втора съпруга става дипломат. През 1978 година, когато една нелегална организация на марксистко-ленинистки арменци извършва нападение срещу турското посолство, той е ранен, а съпругата му загива. Синът на Али Кемал от първия му брак с англичанката Уинифред Ема Кемал, починала само на 25 години, на свой ред също се жени за британка - именно те са бабата и дядото на Борис Джонсън.
Швейцарската следа. И една мумия.
Дядо му Осман бяга в Лондон след убийството на Али Кемал. На Острова той приема името Уилфред Джонсън, научаваме от информация на "Люцернер Цайтунг", който открива и швейцарска следа в биографията на Джонсън - макар британка, прабаба му Уинифред произхождала от Люцерн. И още нещо: мумия, намерена в Базел през 1975 година, била идентифицирана през 2018 като пра-пра-пра-пра-пра-прабабата на днешния британски премиер. Жената се казвала Ана Катарина Бишоф-Гернлер. Същият вестник твърди още, че Джонсън имал германски предци в династията Вюртемберг и далечно родство с британското кралско семейство.В статията си за "Ди Цайт" Джан Дюндар разказва, че Джонсън е бил няколко пъти в Турция, срещал се е там с роднини и е чел вестниците, за които навремето е писал неговият прадядо. Заключението му: "Али Кемал е бъркал". А когато Джонсън бе избран за премиер, един турски вестник написа: "Той е турчин, но не е един от нас".