Природозащитници протестираха на Шофьорския плаж срещу бетона на Алепу
Посрещането на първото юлско слънце на Шофьорския плаж прерасна в протестно шествие до бетона на Алепу. Строежът на брега на морето отприщи серия от протести в цялата страна през изминалите седмици и предизвика акцията „Джулай за Натура 2000, за да имаме къде да посрещнем изгрева“, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Антон Хекимян.
„Джулай за природа“ – под този надслов премина посрещането на първото юлско слънце за тази година по Черноморието. Не малко хора дойдоха на Шофьорския плаж да посрещнат изгрева.
Хора, които години наред идват на този плаж, застанаха хванати за ръце пред съоръжението.
„Когато започнахме да идваме тук почуствахме спокойствие, мястото предразполага към уют. Джулай морнинг е просто един повод, който се създаваме, за да се видим – всички приятели заедно. Идваме тук тъй като много ни харесва плажът“, казва Ванина.
„Това е плаж на волята. Тук винаги е било отворено и овек може да се радва на морето. Това е може би последното ни виждане на този все още незастроен и див плаж“, добавя Мартин.
Кремена Вътева от гражданската инициатива „Море без бетон“ обясни, че идеята е този Джулай да бъде по – различен – с мисъл за природата.
„Хванахме се за ръце, тъй като това символизира обединението ни в стремежът да защитим природата и да отдадем на този прекрасен плаж нашата подкрепа и енергия“, добави тя.
Хората, които са събрали на Шофьорски плаж, направиха шествие до нос Кумата. Пред строежа на подпорната стена на Алепу те спряха на протест.
Видяхме делфини, но това може да е за последно на този плаж, посочи друг от протестиращите.
Спас Узунов от Българска фондация „Биоразнообразие“ сподели, че с другите природозащитници се опитва да подобри законодателната среда и управлението. За съжаление всичко, което правим, се превръща във фарс, заглушен от крясъците на казионни организации, на министерствата и разумните доводи, които излагаме, остават нечути, каза още той.