Да мине ли царевското с. Лозенец към община Приморско, щом ще го включват към пречиствателната станция на Китен?
Общинските съветници в Приморско приеха едно от най-важните решения за развитието на общината с гласуването на изработване на Подробен устройствен план/ПУП-ПП/ за обект „Изграждане на нов канализационен тласкател до ПСОВ Китен и реконструкция на КПС в ПСОВ Лозенец“. 9 от членовете на местния парламента гласуваха „за“, 2 – „въздържал се“ и 2 –„против“. По време на дебатите по повод важния проект за община Приморско в залата бе и директорът на ВиК-Бургас инж. Ганчо Тенев, който разясняваше подробности на общинските съветници и в рамките на 40 минути заедно с кмета Димитър Германов отговориха на всички техни въпроси.
Дискусията бе продължителна, а основните питания бяха по повод изясняване на причината село Лозенец, което е в съседната община Царево, да се включи към пречиствателната станция на Китен.
Местни зевзеци дори вече искали референдум да се включи в такъв случай село Лозенец към община Приморско. Той щял да бъде финансиран от гражданите, а не от Община Приморско и ако това се случи, софиянци щели да идват в Приморско повече.
„Четете между редовете, може би това е първата стъпка“, се пошегува от своя страна кметът на Приморско Димитър Германов.
Въпреки че процедурата по присъединяване трябва да бъде инициирана в Лозенец, на първо място бил местният шовинизъм, а именно – в Приморско да се приеме дали искат Лозенец на своя територия и след това жителите на Лозенец да кажат своята гледна точка. Златина Величкова от ПП МИР на свой ред припомни, че град Китен точно по такъв начин мина към община Приморско от Царево – с референдум, иницииран от местните.
Именно тя първа попита има ли възможност помпената станция, която се намира в централния водопровод на Лозенец да се направи нов канализационен тласкател към Царево, а не към Китен. „През 80-те години ПОСВ Китен е правена за 25 хиляди души, 40 г. след това – за 55 хил. души. В момента ще вземем и Лозенец, което не е никак малко“, аргументира се общинският съветник. На свой ред Златина Величкова попита и дали Община Царево ще се включи в дофинансирането, тъй като от Приморско са отпуснали 3 млн. лева за пречиствателната станция в Китен.
Кметът Димитър Германов обясни, че Община Царево не е структурата, която е изискала присъединяването на село Лозенец проекта на Приморско. „Нямаме законовото основание да изискваме да възстановяват средства, но проектът на ВиК е дал тази възможност чрез инвестицията в територията на Приморско. Нямаме правно основание да изискваме от Царево. Лично за мен от морална гледна точка би било редно да се включат. Ако намерите законово основание за това, подайте ми го и ще го изпълня“, каза градоначалникът.
Директорът на ВиК-Бургас инж. Ганчо Тенев обясни, че има възможност Лозенец да се включи към пречиствателната станция на Царево, но пътят е по-дълъг, помпените станции са повече и цената на пречистването ще бъде по-скъпа. „Няма проблем с количеството на водите и с перспективата, за която се гради пречиствателната станция. Ако имаше по-добро инженерно решение, нас ни проверяват 5-6 органа, някой щеше да го предложи. Най-доброто решение е съгласувано в момента. Ако някой смята, че разбира повече от JASPERS, ЕК, ВиК, МОСВ, Бургаска област и всички останали, да каже“, заяви инж. Тенев.
Стоян Василев от ПП МИР пък измерил разстоянието и е категоричен, че не е точно така. „Пречиствателна станция Царево е по-близо до тази в Лозенец и при изграждането няма да се налага преминаване през р. Караагач. Не може да ме убедите, че е по-евтино и икономически целесъобразно. Не може да ме убедите от рискове от авариране и директно вливане в реката. Не сте много убедителен, да го измерим заедно“, заяви той.
Инж. Ганчо Тенев също обясни, че е измервал няколко пъти разстоянието, както и проектантите. „Ако искате аз да Ви дам акъл как се строи хотел или се прави туризъм, не мога, но за това мога да гарантирам, че това е най-ефективният вариант от страна на ВиК. Аз съм написал официално писмо и съм се подписал като шеф на ВиК, че няма да има проблем с това нещо. Изпратил съм го да се запознаете“, добави инж. Тенев.
Специално за приемането на важния проект в залата на местния парламент бе дошъл и будният гражданин на Китен Иван Николов. Неговият въпрос бе по каква причина кметът на община Приморско Димитър Германов е променил мнението си по отношение на включването на село Лозенец в пречиствателната станция на Китен.
Димитър Германов взе думата и му обясни, че когато човек няма необходимата информация, той действа емоционално. „В рамките на 4 месеца ние се запознахме в детайли с перспективата и инвестициите, които се правят в Китен, част от Лозенец и влизат директно в Китен и Приморско. Сумата, която ще се инвестира директно в инфраструктура в Китен и Приморско, е 18 млн. лева. Пречиствателната станция със заложения капацитет няма да има проблем да преработва отпадните води. Пречиствателна станция-Китен е финансирана с европейски пари и от JASPERS наблюдават детайлите и налагат контрол по отношение на изпълнението. Когато те са разпоредили този вариант, ние приемаме, че по-висока степен на достоверност от това няма. За мен лично в рамките на 4 месеца се изчистиха проблемите – няма да има опасност за развитието на Приморско и Китен, отделно – на тяхна територия ще има инвестиция от 18 млн. лв. “, обясни Димитър Германов.
„Сега имаме идеалната възможност да направим така, че Приморско и Китен да нямат проблем в по-голямата си част с подземната инфраструктура, която страда в момента. Поради тази причина нещата се промениха. Аз не бягам от моята отговорност, затова заявявам, че аз съм „за“ приемането на това решение, защото то е адекватно, меродавно, има инвестиция на територията на общината и отделно няма никаква опасност“, добави кметът на Приморско.
Кметът изтъкна още, че проблемът с изливането на фекални води от време на време не е проблем на пречиствателната станция, която и досега работеше ефективно. „Големият проблем на Приморско и Китен е друг – остарялата подземна инфраструктура и липсата на дъждовна канализация, поради което сградите са включили и тези води на едно място. В момент на натоварване КПС-ата не издържат, но именно сгради, които са си включили дъждовните води в мръсната канализация, предизвикват това натоварване“, каза Димитър Германов.
„За да накараме системата да заработи перфектно, паразитните структури трябва да бъдат премахнати и да имаме нормално работеща инфраструктура. Ако двата месеца, когато има сезон, се издъним, каква е ползата от всичко. Не пречиствателната станция, а хората, които правят бизнес на територията на община Приморско, създават този проблем. В никакъв случай Приморско не е малката Варна. Приморско си е Приморско и всеки един, който има очи, ще види колко е чиста водата навсякъде. Има такива хора“, каза кметът на Приморско.
Димитър Германов заяви, че проблемът незаконното включване на мръсните води е на общинска администрация и затова става безкомпромисен. „До настоящия момент ние бяхме пасивни, както и хората преди нас в тази Община. Но ще си влезем в правомощията и задълженията да изискваме тези, които са извършили незаконно строителство да си отстранят грешките“, отсече градоначалникът.
Инж. Ганчо Тенев увери, че през зимата станцията ще стане много по-ефективна и лятото също ще работи много по-добре. Дали станцията ще стане печеливша, мога да го кажа след 1-2 години експлоатация, добави директорът на ВиК-Бургас.
Общинският съветник от БСП Пенко Калудов попита, ако легловата база на всички в Царево, Китен, Приморско и Лозенец се запълни, какво става, защото преди години имало около 100 хил. души тук в активен сезон.
Инж. Ганчо Тенев припомни, че това е постигано и със старата пречиствателна станция. Някога да сте имали лоши проби, не сте имали, нали, попита риторично директорът на ВиК-Бургас.
След гласуването думата взе общинският съветник от ГЕРБ и председател на Постоянната комисия по общинска собственост, устройство на територията, инфраструктура, екология, инвестиционни планове и проекти Манол Манолов. „След тези дебати и това, което очакваме два мандата, е на път да се случи нещо, което обещахме на хората“, каза Манолов и благодари на инж. Ганчо Тенев, на екипа му и експертите от Приморско, които работиха по този проект.
Манол Манолов припомни, че в Бургаска област се вливат 460 млн. лева в пречиствателни станции и инфраструктура, а това ще разкрие и много работни места. Да отправим апел към фирмите, които печелят търговете, да наемат наши фирми и местните да имат работа, призова той.
Срам и позор!
Пътя между Приморско и Китен не е пипан от Тошово време .Кмета използва приомите на Рейзито от Созопол -строежи без да има път и канализация -важното е данъци да събира......................
Пътя между Приморско и Китен не е пипан от Тошово време .Кмета използва приомите на Рейзито от Созопол -строежи без да има път и канализация -важното е данъци да събира......................