Руснаци и украинци прииждат в Бургас заради лечебната кал
Чуждестранни туристи по южното ни Черноморие вече има. Руски граждани са пристигнали в Бургас специално заради лечебната кал и луга на бургаските солници.
Пред Нова телевизия рускинята Лариса, която дошла в Бургас от Германия, сподели, че е дошла в морския град, защото калта от солниците облекчава болките й.
Лечебната кал и луга в солените басейни на бургаските солници вече са известна дестинация за руските и украински граждани. За много от тях калолечението в бургаската лагуна и процедурите с луга от Поморийското езеро, са основна причина да идват по Българското Черноморие. Тези процедури се оказват и уникални за балканския полуостров. Свойствата на лугата и калта пък са сравнявани с тези на калта от коритото на река Нил, с която е прилаган египетския лечебен метод в древността.
Очакванията за поток от Русия за сега са за след 20 юли, ако ситуацията с броя заболели позволи изпълнението на полети от и към руските летища.
Лариса обаче е влязла у нас през Германия и е преминала задължителна карантина. Научила за лугата случайно. И само за няколко дни престой в лечебния солен басейн Лариса вече намира положителното въздействие.
„Мисля, че е много полезно, може да облекчи болките ми. Богатата на сероводород, магнезий, хлориди и голяма част от менделеевата таблица вещества се използват за лечение на различни видове заболявания. Преди всичко за опорно-двигателния апарат и периферната нервна система”, сподели Лариса.
От местните жители, калните бани се ползват още с първите топли лъчи през май. От две години бургаските солници са отдадени за стопанисване на частен оператор. Таксата за посетители е 2 лева.
„Той постави платения вход, за да може да гарантира хигиена, безопасност, паркомясто, и по-добър санитарен режим и пропускателен режим за сигурността на ползващите калолечението”, обясни кметът на Бургас Димитър Николов.
Историята сочи, че качествата на минералната кал и луга, която се образува бавно на дъното на езерото, е била открита още по времето на траките. Регионът е част от рекламната визитка на Черноморската туристическа дестинация.
„Всяка година броят на тези, които ползват калолечението в Бургас, се увеличава. Ние им даваме възможност безпрепятствено по морската алея да стигнат до там, включително община Бургас е осигурила безплатен паркинг в зоната на калолечението. Препоръчително е да не се изнася кал, защото извън зоната на калолечението е в друга температура, тя не е толкова лечебна, както в самото находище”, добави Николов.
Солените басейни на бургаските солници са посещавано място почти до октомври месец, ако климатичните условия позволяват.
Сега почти няма навалица, има разрешено още едно езеро за топене в лугата,а калта ако не помага и не вреди.
2. "Лариса ... Научила за лугата случайно."
Питам се, кое е вярното.
Стига говорете и пишете глупости. Пристигнали 3 човека и то руснаци от Германия, а не руснаци от Русия и голяма новина, отново пълна заблуда на хората....