Ще затворят ли хотела, ако човек от персонала пипне коронавирус
Местата за настаняване няма да се карантинират, без значение дали има установен коронавирус при клиенти или при персонала на хотелите. Това стана ясно след днешното участие на министъра на туризма Николина Ангелкова в блиц парламентарния контрол. Тя отговори на куп въпроси на народни представители от ресорната комисия, ръководена от бургаския депутат от „БСП за България“ Петър Кънев.
Няколко питания дойдоха само от областния лидер на ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев, който също е член на парламентарния орган.
Как се реагира при заболял човек от персонала, дали хотелът се затваря, заинтересува се Бойчев.
Ангелкова обясни, че всичко вече е координарано със здравните власти. Указания имало на интернет страниците на туристическото и на здравното министерства.
Както вече бе обявено неколкократно досега - когато става въпрос за клиенти, се осигурява помещение за изолация. Но цялостна карантина на хотела няма да се прави.
„Когато се установят симптоми на съответния служител на даденото място за настаняване, също трябва да бъде осигурено помещение, което да е максимално изолирано, докато не се повика лекар; или съответно лекарят, който се намира в мястото за настаняване (защото повечето петзвездни хотели имат лекари), следва да му вземе проба за коронавирус, т.е. да бъде направен тест съобразно всички изисквания на Министерството на здравеопазването и Регионалната здравна инспекция. Ако се установи, че тя е положителна и той е със симптоми, които изискват болнично лечение, съответно той бива изпратен на лечение в болница. Ако не – във вкъщи, съгласно изискванията на МЗ и регионалните здравни инспекции“, каза Ангелкова.
Дали обаче хотелът се карантинира при установен коронавирус на служител, попита я репортер след това.
„Хотелът не се карантинира. Ясно сме го записали в нашите указания, че хотелите не се затварят и не се карантинират“, отсече министърката.
По време на заседанието Димитър Бойчев постави и проблема с чуждестранните туристи предвид мерките за изолация по света. Той изрази надежда, че от 15 юни ще паднат още ограничения и ще стартират чартърните полети.
Бойчев попита как се развиват отношенията с трети страни – тези извън Европейския съюз, като Русия и Израел, откъдето идват също много туристи у нас.
Ангелкова увери, че всеки ден се водят разговори както с колегите й от чужбина, така и с туроператори.
Израел имали готовност да рестартират пътуванията.
Особено важни били указанията от Европейския съюз, най-вече свързани с критериите за влизане и излизане от държавите.
Положението с Русия зависело от техните власти и ограниченията, които те налагат.
Подобна била ситуацията и с Англия.
Много сложна и динамична е обстановката и много често нещата не зависят от нас, а от другите държави, обясни Николина Ангелкова.
Петър Кънев се включи с допълващ въпрос: „Решенията за Европейския съюз плюс Англия, Швейцария и т.н. се взимат на ниво Евросъюз. За така наречените трети страни (Бойчев започна точно този разговор), откъдето са над милион туристи – Русия, Украйна, Беларус, Казахстан и т.н., централизирано ли ще бъде взето решението в Брюксел или всяка страна поотделно ще стига до някакво съгласие със съответната страна?“
Министърката на туризма уточни, че по отношение на държави като Англия и Швейцария (които са в Европа, но извън ЕС) Европейската комисия дава само указания за спазване на определени принципи на двустранна или регионална основа.
„Т.е. няма общи указания, които да се следват и да каже Комисията, примерно, от еди коя си дата отваряме. Това са го оставили като решение двустранно или многостранно на държавите-членки в зависимост от епидемичната обстановка във всяка държава“, обясни Ангелкова.
По същия начин било и с третите страни.
Румен Гечев от БСП изнесе статистика, според която от 2014 г. насам средният приход от един турист спаднал с 20%. Т.е. у нас идвали все по-бедни, както и „най-евтините туристи“.
Ние не искаме такива туристи, възропта Гечев.
Николина Ангелкова обаче контрира, че приходите и броят на посетилите страната сериозно са нараснали от създаването на Министерството на туризма като обособена структура.