Петър Кънев: 80% от парите в ББР са дадени на няколко фирми, така ли ще е и занапред?
Българската банка за развитие (ББР) предизвиква нови емоции в парламента.
В началото на кризата с коронавируса Covid-19 стана ясно, че от държавната финансова институция са отпуснали пореден скандален кредит от 75 млн. лв. на слабо известна колекторска фирма. Това накара премиерът Бойко Борисов да поиска смяна на цялото ръководство на банката, понеже правителството не било информирано за сделката.
Новите шефове на ББР пък се очаква да бъдат представени пред икономическата комисия в Народното събрание от ресорния министър Емил Караниколов. Както „Флагман“, съобщи Караниколов участва в блиц контрол на последното заседание на комисията.
Бургаският депутат от „БСП за България“ и председател на парламентарния орган Петър Кънев тогава заяви: „По другата сряда (3 юни) Караниколов ще представи новото ръководство на Българска банка за развитие. Ние трябва да ги видим какво смятат да правят, защото това ни е трето ръководство, което приемаме в рамките на тези две години и половина. И темите са едни и същи – банка нито за развитие, нито за малки, нито за средни фирми. 80% от всички пари са дадени на няколко фирми. Какво правим нататък? Ако това ще е така, дайте да променим закона, но да знаем кое какво е.“
Остро мнение изрази и Румен Гечев от БСП, който потърси сметка от министъра, че не знае какво се случва в банката, на която е принципал.
Емил Караниколов обаче се оправда, че не може да се меси в ръководството на ББР и да се разпорежда на кого да се дават кредити и на кого – не.
В пореден дебат с Петър Кънев икономическият министър обясни, че спорът за функциите и структурата на Българската банка за развитие не е от три години, а още от нейното създаване.
Показателите на ББР пред последните две години обаче били по-добри в сравнение с преди това.
По повод идеята на Кънев за промяна на закона, така че да се регламентира на какви фирми да се дават кредити, Емил Караниколов контрира: „Ако обаче ще променяте закона, има един въпрос, който наистина трябва да погледнете – е ли е толкова гъвкава ББР като държавна банка и може ли тази ББР да предлага на малкия и средния бизнес по-гъвкави форми от това, което всяка друга търговска банка може. Ако си отговорим на този въпрос, ще разберем много истини.“
Другата седмица се очаква депутатите от икономическата комисия да чуят становището и на новото ръководство на държавната банка, което бе назначено отново по не особено прозрачен начин.