Парламентът одобри 9% ДДС за ресторанти и книги при бойкот на Горанов и Стоянова
От шестте законопроекта за намаляване на ДДС-ставките бе одобрен само този на депутати от ГЕРБ и „Обединени патриоти“ (ОП). В пленарно заседание парламентът обсъди предложенията на първо четене.
Дебатът продължи около три часа.
Според одобрения законопроект, данъкът добавена стойност (ДДС) пада от 20 на 9% за ресторантьорски и кетъринг услуги, които се състоят в доставка на приготвена или неприготвена храна.
Това ще важи и за доставка на физически и електронни книги, включително учебници.
Мярката е временна - до края на 2021 г., и е свързана с кризата около коронавируса Covid-19. Това предизвика възмущение от страна на опозицията. Според Румен Гечев от БСП, никъде по света няма практика за временна промяна на данъци.
Ваучери за почивка на стойност 210 лв. пък ще получават служители от няколко ведомства, които са били на първа линия в борбата с Covid-19 според приетите законови промени.
Друга мярка в одобрения законопроект е увеличаване на минималния осигурителен праг за служителите в ресторантьорството и туризма от 610 на 800 лв. с цел изсветляване на сектора.
Въпреки призивите от БСП, финансовият министър Владислав Горанов не се появи в парламента. Според ръководството на Народното събрание той имал предварително поет ангажимент. Оказа се, че Горанов се вози в джипа на премиера Бойко Борисов, който в един момент отново се включи на живо във „Фейсбук“.
Според официалното становище Министерството на финансите е против данъчните промени.
Против е и председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от ГЕРБ. Тя емблематично не участва в дебата. Стоянова не чете и доклада на комисията, която ръководи. Вместо нея това направи заместничката й Евгения Ангелова.
Законопроектът на ГЕРБ и ОП бе одобрен със 107 „за“, 1 „против“ и 68 „въздържал се“. Предстои обсъждане на корекции на второ четене.
Парламентът днес очаквано отхвърли пет други законопроекта за намаляване на ДДС - на депутати от НФСБ, ВМРО, БСП, „Воля“ и ДПС.
Видяхме нивото на тези хора когато тръгнаха за Франция въпреки, че имаше забрана на сайта на МнВР. И искаш бизнс да се довери че сами могат да се оправят. Казах ти от опит знаят че ще им изгние продукцията така.
При тези професии които изреди няма посредници защото се търсят единични позиции. Не групи. Имат изисквания за език и квалификация. Отговарящ на условията кандидат няма нужда от посредник. Искат да работят дългогодишно там. Берачите са временни. Искат бройка и гаранция че ще са намясто. Различно е. И посредник е ефективен начин да се гарантират тези неща.
Германското правителство няма двоен стандарт. Имат си договор подписали са го съгласилиса се и работят. От своя страна имсе плаща това което имсе полага по договора. В един момент трябва да търсиш лична отговорност за действията си. Дали е експлоатация?Не, защото доброволната експлоатация се нарича работа.Работиш присъгласувани условия за възнаграждение. независимо дали си берач или лекар. Основният принцип е един и същ. Приоритета на бизнеса е посредника да си свърши работата.
При тези професии които изреди няма посредници защото се търсят единични позиции. Не масови групи. Имат изисквания откъм език и квалификация. Отговарящ на условията кандидат няма нужда от посредник. Искат да им работят дългогодишно там. Берачите са временна работна ръка. Искат бройка и гаранция че ще са намясто. Нуждите и изискваниятаса различни просто. И посредник е ефективен начин да се гарантират тези неща.
Германското правителство няма двоен стандарт. Имат си договор подписали са го съгласилиса се и работят. От своя страна имсе плаща това което имсе полага по договора. В един момент трябва да търсиш лична отговорност за действията си. Дали е експлоатация?Не, защото доброволната експлоатация се нарича работа.Работиш присъгласувани условия за възнаграждение. независимо дали си берач на плодове или лекар. Основният принцип е един и същ. Приоритета на бизнеса е посредника да си свърши работата до там опират нещата.
Виртуални преводачи? Мило тези хора на собственият си език не могат да четат. А поръчков преводач например в болница е специализиран в това. Какво ще рече виртуален преводач? Той ли ще ти е посредника с фирмата пък сега? От 1 нужен за една група дай за всеки човек индивидуален преводач и да разчиташ че апликантите ще попълнят и пуснат правилно нужната документация... Те ако можеха нямаше да ходят през тези хора. Египет не фалира защото икономистите им не са били нужни. Припомни си историята.
ББД в коя държава има, че да е доказана идея?Никъде не се сещам да е приложена с дълготраен успех.
Икономисти не са излишни имали са ги и в древен Египет даже. А посредници са нужни на тези без уменията, в този случай езиковите познания. Иначе винаги има директни обяви. Стига да ги търсиш. Било на сайтове от тук или в държавата на работодателя.
Много от тези сезонни работници имат някаква квалификация за друга професия. Но или не я преследват като кариера или няма реализация на пазара. На който етап човек трябва да има за цел да се преквалифицира, да добие нови умения, а не да ходи всяка година на работна позиция с платежноспособността на тинейджър в бързо хранене. Това е лошо оползотворяване на собственото им време. А и преди боклука събираха 3-4 души. Днес един с електромагнитен кран... Не е тайна за всички че много позиции в този диапазон се автоматизират. Което води или до намаляване на нужният брой или пълното елиминиране на позиции.
Консултантите поне са научили езика, какво да кажем за сезонните работници?
До 23:
Говорим за сезонни работници. Не за местните фермери. Тяхното е сложно. Включва химия биология бизнес поддръжка на оборудване и тнт. Сезонните работници които берат са част от списъка им.
А и от кога придобиването на нови умения стана лош съвет,че и да ме обиждаш? Знаеш ли?
Квалификация от висше ниво не се изисква за много работни позиции. И аз именно за тях говоря. Много от тези сезонни работници имат някаква квалификация за друга професия. Но или не я преследват като кариера или няма реализация на пазара.На който етап човек трябва да има за цел да се преквалифицира, да добие нови умения, а не да ходи всяка година на работна позиция с платежноспособността на тинейджър в бързо хранене. Това е лошо оползотворяване на собственото им време. А и преди боклука събираха 3-4 души. Днес един с електромагнитен кран... Не е тайна за всички че много позиции в този диапазон се автоматизират. Което води или до намаляване на нужният брой или пълното елиминиране на позиции.
Консултантите поне са научили езика, какво да кажем за сезонните работници? А и от кога придобиването на нови умения стана лош съвет,че и да ме обиждаш? Знаеш ли?
Отново никой ти краде парите. Онлайн пазаруването е 30 годишна практика досега никой не е видял подобна измислена глупостк ато вашата. Даже и Орбан дето мрази всичко на този свят.
Колкото до сезонните работници. Никой не ги кара. Те ходят доброволно. Имат цяла година нали уж докато се върнат да се квалифицират в нещо. Човека който им оправя документите в косултантският офис има. Не краде, а взима заплата за собственият си труд.
Но нали искаш да изкараш невинни, необразованите, без квалификация ,работещи 3 месеца в годината, българи като експлоатирани. Докато човека който просто си е завършил образованието си взима полагащата му се заплата. Все ако има някой над теб той ти е виновен, че си стоиш на дъното. Ако това не ти е целта в изказа добре, но на това прилича. Единствените прости са тези които вярват на глупави неща като това 1 държава да краде ддс, което и без това не отива в хазната им и защото не е деклариран приход от компанията (ако не си се сетил), на други 26! Когато трябва да обясняваш конспирации с още конспирации се отдалечаваш още повече от истината.
Това е основно изискване да има съответствия между законодателството в тази насока. Защо се учудваш от този факт?
Нищо нормално няма в това страни членки в ЕС, в единният пазар, да се третират като такива извън него.
Не виждам какво ти е виновна Германия че не си развиваш търговията, предвид уж благоприятните ти измислици. Нито това че хората си търсят заплащането като работещи. Казах ти декларирането е супер елементарно и важи за всички страни както и между Западните. Търси си измислените филми другаде.
Неизтичат милярди левове туко що ти обясних това. Има индентичен процес за ДДСто. Ако мислиш че няма гаранция че 20% от транзакцията ще се декларира. То каква е гаранцията български онлайн магазин да го направи? Търсиш сензации където няма за да отклоняваш о реалният проблем на хазната в БГ, а това е че има лумпели които се съгласяват да работят на минимални осигуровки и ниски заплати. От които процент отива в хазната. Процент от нищо е нищо все пак.
И отново ако това беше вярно с ДДСто нашите щяха да го правят. Така че измислени драми не са нужни на никому.
НЗОК се финансира директно от здравните вноски. Също така продавай си ги ти с компания тук, щом си вярваш. Та тъй не сте открили топлата вода, а студената супа.
Колкото до цените тука са по ниски за почти всичко. Стига да сметнете евро за евро.
Разлика има при нискокачествени или местнапродукция тъй като пазара е малък и обема който продават за износ местните производители не е достатъчен, че да избегнат високите местни цени. Но там е до рекламиране.