Бойчев: Кризисното преструктуриране на икономиката мина, сега трябва да възстановим бизнеса
Областният координатор и бургаски депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев поздрави изпълнителната власт за начина, по който се е справила до момента с овладяването на икономическата криза вследствие на пандемията от коронавируса Covid-19.
Той участва в изслушването на министъра на икономиката Емил Караниколов в ресорната парламентарна комисия тази седмица.
Бойчев се обърна към министъра: „Ще започна с поздравления предвид Вашите компетенции със справянето в тази ситуация с кризата. Наистина не се почувства липса на стоки, което в другите държави се видя. Не се почувства и липса на материали като маски; преструктурира се бързо икономиката, което наистина е достойно за уважение и Ви поздравявам. Но според мен вече този етап го минахме и трябва да се съсредоточим към възстановяване на икономиката и на бизнеса, защото това е по-сериозното на този етап и за в бъдеще.“
Емил Караниколов отговори: „Вие казахте, че сме се справили. Справихме се благодарение на служителите в министерствата, благодарение на хората, които работеха в магазините и благодарение на техните мениджъри, защото се стиковахме и бяхме един пакет. Същото се случи и при моловете – виждате, нямате проблем с моловете. Просто тази криза ни научи на по-добра координация.“
Димитър Бойчев попита министъра как вижда ситуацията с българския бизнес оттук насетне предвид и зависимостта на нашата икономика от външни фактори.
Той приветства и планирано увеличение на извънредната кризисна мярка за малките фирми, свързана с безвъзмездна помощ между 3 и 10 хиляди лева.
Депутатите получили много обаждания по въпроса.
„Явно е доста успешна мярка и, доколкото разбирам, с доста облекчени изисквания, което е много хубаво. И наистина, във връзка с възстановяването, административната тежест трябва да е колкото може по-малка, за да могат представителите на бизнеса да кандидатстват по-лесно“, подчерта Димитър Бойчев.
Той поиска информация и за друга готвена мярка – отпускане до 100 хиляди лева за средните предприятия.
Бойчев попита как може да се кандидатства за нея и дали това е свързано с изготвяне на инвестиционни проекти.
Емил Караниколов неколкократно подчерта, че и двете мерки целят най-вече осигуряване на ликвидност за бизнеса. Важно било да не се освобождават хора от работните места, така че по-лесно „да се завърти колелото“ на икономиката отново.
Друга цел била да се предотврати „най-страшното“ - междуфирмена задлъжнялост.
Според Караниколов България влязла в кризата „в кондиция“. Това не било негово мнение, а на Европейската комисия.
По думите му обаче краткосрочните мерки са приключили и сега започвали да действат средносрочните. От икономическата криза можело да се излезе до края на 2021 г. Това обаче зависело до голяма степен от партньорите в Европа, с които България е свързана.
Този модел на икономическа криза ще бъде много интересен за нас и може би ще има много по-бързо възстановяване, прогнозира Емил Караниколов.
Той обясни, че в България се е завърнала значителна работна сила, което предоставяло изключителни възможности и потенциал за навлизане на големи външни инвеститори в страната.
Става все по-жалко.
Троловете ще се включат панически да се спасяват.
Никога прогреса не идва отгоре а от нуждите на пазара!!!!! Хората правят икономиката не политиците.