Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Евромониторингът върху България остава – нямало резултати с корупцията по високите етажи

Екатерина Захариева и "Обединени патриоти" (долу) неглижираха новия документ от Европейската комисия, който потвърждава действието на МСП
Ключови думи: Европейска комисия, евромониторинг, корупция, парламент, правителство, Екатерина Захариева, Данаил Кирилов

Въпреки заявката на българското правителство отпреди месеци, че мониторингът от Европейския съюз върху системата на правосъдието ни отпада, това продължава да не се случва.

Вчера излезе нова информация от Брюксел, която нанесе удар върху властта у нас.

В публикуван документ от Европейската комисия (ЕК) пише следното: „Комисията следи напредъка на България в областта на съдебната реформа и борбата с корупцията в рамките на механизма за сътрудничество и проверка (МСП). В последния доклад по МСП от октомври 2019 г. се отбелязва, че постигнатият от България напредък е достатъчен за изпълнението на ангажиментите на страната, поети към момента на присъединяването ѝ към ЕС. България проведе мащабна реформа на своята правна уредба за борба с корупцията. За да се изгради обществено доверие обаче, е необходимо постигането на стабилни резултати по отношение на окончателните присъди по дела за корупция по високите етажи на властта. Освен това продължават да са налице редица предизвикателства, по-специално гарантирането на ефективни наказателни разследвания, уравновесяването на натовареността между съдилищата и рационализирането на местните прокуратури. Тези въпроси са предмет на мониторинг по механизма за сътрудничество и проверка. В рамките на този механизъм Комисията продължава да наблюдава съдебната реформа и борбата с корупцията в България. Ето защо тези области не са включени в специфичните за държавата препоръки за България, но са важни за развитието на благоприятна социално-икономическа среда в страната.“

Казано накратко, ЕК продължава да използва Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) за наблюдение на България. Той бе въведен преди 13 години заради компромисното приемане на страната в Европейския съюз, свързано с липсата на върховенство на закона у нас.

По повод публикациите, че евромониторингът остава, днес бе зададен въпрос към депутати от „Обединени патриоти“ (ОП) какво мислят по темата.

Съпредседателят на парламентатната група Искрен Веселинов бе лаконичен: „Ние сме го коментирали многократно – изключително негативна тенденция и двоен стандарт в рамките на Европейския съюз и не виждам какво повече можем да кажем по тази тема“.

А основна тема на пресконференцията на ОП бе обявен от тях топприоритет – въвеждане на съдебна защита за длъжниците предвид и кризисната икономическа ситуация, която се очаква да връхлети страната.

По повод публикациите в медиите за оставащия евромониторинг, късно снощи свое мнение във „Фейсбук“ даде външният министър Екатерина Захариева, която е и заместник министър-председател по правосъдната реформа.

Тя написа следното:

Винаги реагирам с радост, когато европейски теми намират място в българските медии. Тази вечер обаче трябва да отбележа, че понякога интерпретациите на новините от Брюксел не отговарят на нивото на разбиране за ЕС, до което би трябвало да сме достигнали след 13 години членство.
Ето някои уточнения по една “новина”:
1. Европейският семестър, Механизмът за сътрудничество и оценка и бъдещият Механизъм за върховенство на закона са три различни инструмента. Европейският семестър е цикъл на координиране на икономическите и фискалните политики в ЕС. Той е част от рамката на Европейския съюз за икономическото управление.
2. По отношение на Механизма за сътрудничество и оценка (МСО), на 22 октомври 2019 година Европейската комисия прие последния си доклад за стъпките, предприети от България в изпълнение на поетите от нея ангажименти в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност. В него се казва, че напредъкът на България по линия на МСО е достатъчен за изпълнението на ангажиментите на страната, поети към момента на присъединяването ѝ към ЕС. Констатациите в 18-ия доклад по Механизма за сътрудничество и оценка сочат, че България е изпълнила всички препоръки на Европейската комисия и затова тя препоръчва това да е последният доклад.Тогава председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер каза: "В изпълнение на препоръките на Комисията, през последните години България постигна впечатляващ напредък. Предизвикателствата остават, осъществяването на необходимите реформи трябва да продължи, но напредъкът в България вече е достатъчен, за да се отиде отвъд МСО и вече да се приложат новите инструменти за наблюдение както на национално, така и на ЕС равнище".
3. Бъдещият Механизъм за върховенство на закона ще следи борбата с корупцията, свободата на медиите и съдебните системи във всички държави-членки. Той все още предстои да бъде създаден, въз основа на нова идея на ЕК, работата по която все още продължава в Съвета на ЕС.
4. В обобщение: Няма промяна в позицията на Европейската комисия по отношение на изпълнението от страна на България на всички нейни ангажименти в контекста на МСО.

От парламентарната група на "БСП за България" обаче днес излязоха с декларация по темата, с която разкритикуваха неглижирането на проблема от страна на правителството. Депутатът Крум Зарков изнесе декларация от името на групата от трибуната на Народното събрание. 

Продължава да виси въпросът и със заявката на правосъдния министър Данаил Кирилов, който при назначението си през юни миналата година каза, че ще подаде оставка, ако мониторингът от Брюксел не отпадне до края на мандата на предишната Европейска комисия.

Въпреки препоръката на предишния председател на ЕК Жан-Клод Юнкер механизмът да спре да действа, това продължава да не се случва.

В декларацията си от БСП днес припомниха това. 

"Юнкер си замина, Кирилов е още тук", добави Зарков. 

Той разкритикува и главния прокурор, че също не виждал корупцията у нас, а докато той не прогледнел, резултати нямало да има. 

 

1
Коментара по темата
1.
Селянин
21.05.2020 13:29:50
Добро утро...
  Добави Коментар
Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония
Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж 78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП
Радост за пенсионерите в... Кипър Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия
Най-обичаната и вкусна яхния, кой не е ял Класическа рецепта, която сме приготвяли десетки пъти и пак ще ги приготвяме - пиле с грах и моркови Затвориха Босфора, издирват брат и сестра, паднали в морето преди месец Не се съобщава докога ще бъде забранено преминаването на кораби през пролива
Сложи си силикон Направих операцията в Турция при един страхотен лекар, при когото се оперират още много българки, разказа Дени от Игри на волята Пиян тийнейджър удари дъното След доклад на случая в Районната прокуратура - Пловдив, срещу младежа е започнато бързо производство по чл. 325, ал. 1 от Наказателния кодекс