Доц. Д-р Цветин Генадиев: Ранна диагностика и миниинвазивна операция запазват качеството на живот при рак на простатата
Доцент д-р Цветин Генадиев има повече от 20 години урологичен стаж предимно за диагностика и лечение на простатата.Той извършва целия обем урологична диагностика на простата и предлага избор на операция. Доц. Генадиев има опит с класическа, роботизирана, лапароскопска радикална простатектомия, трансперитонеална и екстраперитонеална техника. Лазерна енуклеация и лазерно изпаряване на простатата. Лапароскопска аденомектомия на простата. Класическа отворена аденомектомия на простата. Доц. Генадиев е въвел и брахитерапията на рака на простатата в страната.
- Доц. д-р Генадиев, Вие сте известен като урологът, въвел лапароскопската оперативна техника в урологията в България. Разкажете ни повече за това.
- В далечната 2005 година за първи път в България аз и моят екип направихме първата лапароскопска радикална простактектомия при карцином на простатата. В следващите години я утвърдихме и постепенно това стана стандарт в моята практика. Постигнах това ниво най-вече благодарение на опита ми в чужбина, който по-късно успешно приложих в България. Гордея се, че успяхме да се преборим за ранна диагностика чрез въвеждане и утвърждаване на простатоспецифичния свободен антиген и миниинвазивно лечение на простатен карцином у нас. Можем да кажем, че с моите колеги от екипа положихме основите на лапароскопската школа у нас чрез редица публикации, както и една монография. Научихме, че ако отворената операция е пример за уменията на оператора, то лапароскопската операция е умения и технология в едно. Когато методът е усвоен, технологията усъвършенства лекаря в полза на пациента. Нека не забравяме, че операцията на простатата е операция на половата система на мъжа, част от която е и простатната жлеза. Простатната жлеза не е самостоятелен орган, така както например бъбрекът. Ето защо тази операция не е само махане на жлезата, но и възстановяване на функциите на една от най-фините системи на мъжа - пикочополовата.
- Какви са предимствата на лапароскопската пред отворената операция на простатната жлеза?
- На първо и най-важно място е това, че оперативната травма за пациента е много по-малка, не се губи кръв и физиологичното равновесие на организма се запазва. За онкологично болните е важно, че с този по-щадящ метод се съхранява имунитета на пациента. След лапароскопска простактетомия пациентите изпитват много по-малко болка или не изпитват никаква, възстановяват се бързо и самостоятелно. Могат скоро да продължат с друго лечение, ако това е необходимо. Допълнителен плюс е, че следоперативните грижи са леки и не се изисква помощ от персонал, което запазва самочувствието на пациента.
- Защо избрахте университетска болница „Дева Мария“ в Бургас?
- Ще тръгна отдалече- един лекар се подготвя, знае какво трябва да направи и търси средство как да постигне набелязаните цели. Вярвам, че не само трябва да оперираш пациента, но и да го възстановиш- да го съветваш, да изискваш, да следиш и накрая да го изправиш на крака.На пациента пък му трябва освен подготвения лекар- болница и апаратура. В университетска болница „Дева Мария“ открих точно това, тук могат да бъдат покрити тези нужди и заедно можем да дадем по-добра услуга. Искам да поздравя д-р Дичо Калоянов, един от моите първи учители в урологията, основател и ръководител на вашата Клиниката по урология за това, което е постигнал тук – отлични условия, организация и прекрасен екип от млади и мотивирани колеги с желание за усъвършенстване. Благодаря му за неговата покана и се надявам, да допринеса за колектива и за пациентите! Тук се извършват различни съвременни операции, прилага се опитът на различни колеги. Вашата Урология е водеща в целия регион.
- Какво искате всеки пациент да знае?
- Че е задължен към себе си и към здравето си. На първо място това е негов ангажимент, а наше задължение, да го лекуваме. И ако е мъж, особено с фамилна обремененост за заболявания на простатата, трябва да е добре информиран за профилактиката и симптоматиката им. Само ракът на простатната жлеза може да бъде изпреварен от нас лекарите, поради туморния маркер за ранна диагноза – простатоспецифичен антиген или по-популярен в ежедневната практика като ПСА. В САЩ задължителените прегледи на простатната жлеза започват от 40 години, а в Европа- от 50. Тези десет години са в ущърб на европейците, профилактиката трябва да започне по-рано, за да намалим задълбочаването на болестта рак на простатната жлеза. Съветвам пациентите да не чакат някой да им напомня, че е време да посетят уролог. Изключително е важно съвременните мъже да осъзнаят необходимостта от профилактични прегледи при уролог. Те трябва да започнат между 45- и 50-годишна възраст, но ако бащата е имал рак на простатата, синът трябва да се изследва още от 40 годишна възраст. Да, знам, че в България липсва специфичен за рака на простатата психологически подход към пациента и ние с моите колеги сме постигнали необходимото затова. Особеното при рак на простатата в началните стадии е, че оперираме диагноза, а не болест. Идва един млад мъж, който трябва да го убедим, че въпреки че се чувства отлично, трябва да се подложи на операция. Затова и при мен един преглед може да трае и минути, може да трае и два часа- в зависимост от нуждите на пациента. На първо място пациентът трябва да бъде мотивиран да се лекува и чак тогава да започне лечението.
Добави Коментар