Сроковете по дела тръгват от 14 май, правосъдието влиза в нормален ритъм
Сроковете по всички видове дела, извън тези, които и до момента текат по силата на приложението на чл. 3 от Закона за мерките и действията в извънредно положение, тръгват, а съдебната система у нас влиза в нормалния си обем на работа от 14 май. Това става ясно от внесения в парламента от Министерски съвет законопроект за изменение на Закона за здравето, който в понеделник бе анонсиран, пише Правен свят.
Месец по-късно, на 14 юни, ще изтекат различните законови срокове и такива по административни актове, които бяха удължени с един месец, тъй като изтичаха по време на извънредното положение.
След 13 май, когато официално изтича извънредното положение, нормалната си работа ще започнат нотариусите, съдиите по вписванията и длъжностните лица по регистрацията в Агенцията по вписванията.
Частните съдебни изпълнители няма обаче да налагат запори върху сметки на физически лица до 2 месеца, след отпадането на извънредното положение. Идеята за това бе на самата Камара на частните съдебни изпълнители.
Със законопроекта се предлагат промени и в чл. 61 и 63 от Закона за здравето, които имат пряко отношение към възможността за разпореждане на противоепидемични мерки от министъра на здравеопазването.
Целта е да бъдат регламентирани мерки в областта на здравеопазването, които да могат да се прилагат след изтичане на срока на извънредното положение на 13 май 2020 г. и чрез които да се намалява и забавя разпространението на епидемията от COVID-19 и да се осигурява възможност за подготовка на здравната система за посрещане на предизвикателствата и гарантиране на адекватна медицинска грижа на лицата.
Предлагат се изменения, свързани със задължителна изолация и болнично лечение. На такива подлежат лица – болни и заразоносители от холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром и туберкулоза с бацилоотделяне. Предвижда се условията и редът за задължителна изолация на болни от заразни болести, на заразоносители, на контактните с тях лица и на лица, които са влезли на територията на страната от други държави, да се определят с наредба на министъра на здравеопазването.
Определят се актовете, с които министърът на здравеопазването въвежда временни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион за защита на живота и здравето на гражданите. Предвижда се конкретните противоепидемични мерки да се определят с акт на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на страната или за отделен регион или на директора на съответната регионална здравна инспекция по предложение на главния държавен здравен инспектор за територията на отделна област или община. Здравният министър ще може да ограничава движението на граждани в страната или на чужденци да влизат в нея и извън действието на извънредното положение. Мерките ще се въвеждат със заповед по реда на чл. 73 от Административнопроцесуалния кодекс или с наредба, която се обнародва незабавно в следващия брой на "Държавен вестник".
С промените в Административнопроцесуалния кодекс (AПК) изрично се въвеждат двумесечен срок за разглеждане на оспорването на общия административен акт, издаден в неотложни случаи, и едноинстанционност на оспорването. По този начин се гарантира ефикасното и навременно прилагане на съдържащите се в оспорения акт мерки при спазване на гаранциите за защита на правата и законните интереси на гражданите.
Въвеждат се нови мерки за здравна, социална, икономическа и екологична защита. Предвижда се например неплатеният отпуск по чл. 160, ал. 1 от Кодекса на труда до 60 работни дни, ползван през 2020 г., да се зачита за трудов стаж, както и през 2020 г. за осигурителен стаж по чл. 9, ал. 2, т. 3 от Кодекса за социално осигуряване да се зачита времето на неплатения отпуск до 60 работни дни. Предвижда се, освен това, работодателите да могат да пускат в принудителен платен отпуск служителите си в продължение на още два месеца, след отмяна на извънредното положение.
Законопроектът ще влезе в Правната комисия на Народното събрание още този четвъртък, а вече има насрочено и извънредно заседание на парламента за петък от 11:00 ч., когато той ще бъде разгледан на първо четене.
Добави Коментар