Седем източника на пари за туристическия бранш в кризата
Седем източника на финансова помощ за сектор „Туризъм“ изброява ресорният министър Николина Ангелкова. Тя е отговорила по реда на парламентарния контрол на зам.-председателя на Народното събрание Кристиан Вигенин – депутат от БСП.
„Червеният“ политик пита има ли Министерството на туризма (МТ) анализ за мащаба на щетите вследствие на кризата заради коронавируса COVID-19.
Планират ли се специфични краткосрочни мерки в подкрепа на сектора, както и работи ли се по средно- и дългосрочна стратегия за възстановяване при отчитане на различни варианти за продължителност на пандемията, интересува се още Вигенин.
Туризмът е сред най-засегнатите браншове от кризата.
От отговора на Ангелкова става ясно, че правителството засега не предвижда силно фокусирани мерки за ликвидна подкрепа на сектора.
„Пакетът обявени от страна на правителството мерки, които в голямата си част са вече действащи, обхваща всички икономически сектори и идва в помощ на най-засегнатите от кризата. Предвидените механизми обхващат максимално най-широк кръг от заинтересовани страни. Всяка една от мерките е приложима за представителите на туристическия сектор“, пише министърката.
След това тя изброява седем пункта за финансова подкрепа
Първата мярка е известната като 60/40.
По данни на Министерството на труда и социалната политика близо 48,5% от всички, подали документи по нея, са от ресторантьорския и хотелиерския бранш, посочва Ангелкова.
Втората касае възможността за получаване на безлихвен заем.
„Мярката е подходяща и за всички самоосигуряващи се (екскурзоводи, планински водачи и др.), които могат да получат безлихвени кредити в размер на 4500 лв. Сумата може да бъде изтеглена наведнъж или да се получава три поредни месеца по 1500 лв. на потребителски безлихвен кредит, с гратисен период от 5 години и срок на погасяване 10 години“, пише Ангелкова.
Трето, осигурена е възможност за ликвидна подкрепа чрез кредитиране на туристическия бизнес от търговски банки посредством капитализиране на Българската банка за развитие.
„Чрез осигуряване на портфейлни гаранции към търговските банки, малки и средни компании, изпаднали във финансово затруднение, имат възможността да осигурят ликвидност за своя бизнес“, обяснява министърката.
Четвъртата мярка, както и останалите три предстои да се изработят.
„Изготвя се допълнителна мярка в размер на 150 млн. лева за покриване на 40% от минималната работна заплата и осигуровките към нея за секторите, които са най-засегнати от кризата. Един от тях е секторът туризъм“, пише Николина Ангелкова.
Петата мярка е свързана с бъдещо предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 173 млн. лв. чрез препрограмиране на средства по линия на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК). Тя е предвидена за подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 чрез отпускане на средства за финансиране на оборотен капитал. Желаещите да участват в процедурата ще могат да кандидатстват за помощ в размер от 3000 до 10 000 лв., обещава министърът.
Шесто, предвижда се подкрепа към различни бизнес и обществени групи (в т.ч. в сектор туризъм) чрез използване на публичните средства и финансови инструменти, разписани от т.нар. Фонд на фондовете. По тази линия бил мобилизиран ресурс от 400 млн. лв. в отговор на икономическите последици от кризата.
Правителството полага усилия за предоговаряне на механизма на новия планов програмен период 2021 – 2027 г. и обсъжда възможността за авансово разходване на средства за прилагане на антикризисни мерки, е седмият и последен пункт, посочен от Ангелкова.
„Мерките, предприети от Министерство на туризма в подкрепа на туристическия бизнес, могат да се разделят условно в две основни групи. Първата група обхваща краткосрочни и средносрочни механизми за преодоляване на настоящите затруднения поради разпространението на Covid-19. Повечето от тях вече са в ход, както е изброено и по-горе. Втората група мерки предвиждат дългосрочен механизъм за преодоляване на трайните последици от кризата. Те ще бъдат приложени след отминаването на пандемията“, пише още министърката.
Тя анализира ситуацията и посочва и други мерки и действия, свързани с подкрепа за сектора.
Кажи им го Ангелкова кажи им.
2. Мерцедеса на жената.
3. Аудито на сина.
4. Мерцедеса на любовницата.
5. Хотела в Банско.
6. Вилата в Гърция.
7. Вилата на 20 метра от морето, върху площ от 1 000 кв.м.