Как се пази Благодатен огън цяла година? Вижте отговора на отец Петър от храм "Св. св. Кирил и Методий"
Как се пази Благодатният огън по цяла година – този въпрос не спира да вълнува българите в социалните мрежи след вчерашния брифинг на премиера Бойко Борисов и говорителя на Светия Синод по повод Великденските богослужения. Тогава стана ясно, че тази година правителственият самолет няма да лети до Тел Авив и след това от Йерусалим да бъде донесен свещеният Божи дар в България. На вчерашната пресконференция ловчанският митрополит Гавриил призова средствата за извършването на ритуала да бъдат дарени за борбата с коронавируса и обяви, че българите няма да останат без Благодатния огън, тъй като той се пази от миналата година. Тези думи предизвикаха объркаха част от миряните, които се чудят как може да се случи това.
Председателят на църковното настоятелство на храм „Св. св. Кирил и Методий” отец Петър разкри пред Флагман.бг отговора на този въпрос, който се оказа елементарен. „В нашия храм Благодатния огън го пазихме до Петдесетница, а в Светия Синод има параклис, в който се поддържа непрекъснато. Възможно е да се запази, разбира се, и се прави всяка година в повечето храмове, до които достига. Както гори, аз паля от него свещ, сменям фитила и пак я запалвам и така до Петдесетница, а кандилата се запалват от едно на друго. Всяка година получаваме Благодатния огън с фенери, тогава гасим кандилата и палим с тях свещи на Престола”, обясни отец Петър.
Какво представлява Благодатният огън:
Това е огън, запален по свръхестествен начин според православните християни. Ритуалът се извършва всяка година вечерта на Страстна събота, деня преди православния Великден, в храм „Възкресение Христово“, построен точно върху Божи гроб в Йерусалим. Православните християни твърдят, че слизането на Благодатния огън е чудо. В първите минути след запалването този огън има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. Огънят възниква над Божи гроб като стълб от синя светлина, от който патриархът запалва свещи. Понякога се запалват спонтанно свещите и лампите около църквата. Патриархът изнася огъня пред църквата, откъдето вярващите го разнасят, а в някои случаи бива пренасян със специални самолети до по-далечни православни страни като България и Гърция.
Отец Петър и останалите свещеници в Бургаско призоваха хората да си останат вкъщи и да не отиват в храма, а да проследят Богослуженията по повод Възкресение Христово по телевизията или в социалните мрежи. „Наистина става струпване за Благодатния огън и това в момент на епидемия няма да е много хубаво. Ние ще го запазим в храма, ще поставим кандило на видно място и всеки ще може да си го занесе у дома, когато всичко отмине. Призовавам още – нека да не обикалят хората храма, а ако идват за Огъня, да пазят дистанция, да си го предават един на друг чрез свещите”, апелира отец Петър.
Ако е хубаво времето, ще изкараме цялата Великденска служба отвън и ще я водим от дистанция, добави той.
„В нашия храм има ядро от 30 - 40 души, които винаги присъстват и зачитат правилата. Надяваме се хората да бъдат разумни, вярващите спазват всичко, но има хора, които не го правят. Дай Боже да имаме съдействие и от властите”, добави отец Петър.
Днес вече поставиха и мобилни мивки пред големите храмове в Бургас. На заседаниетона кризисния щаб се взе решение да не се допуска влизане в църквите с цветя или клонки в ръка. Полицията няма да допусне продажбата на каквито и да е цветя в прилежащите площи на храмовете. Почти целият състав на полицията ще контролира спазването заповедта на здравния министър на Цветница и Великден.