От АПИ категорични: Няма да има компенсации за срока на годишните винетки заради извънредното положение
Няма планове за удължаване на валидността на годишните е-винетки заради извънредното положение. Това заяви проф. Олег Асенов – член на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура”. Причините за това са, че няма нито един текст от закона за мерките и действията по време на извънредното положение, който да освобождава потребителите от плащането на държавни такси, каквито именно са винетките и тол таксите.
„48% от закупените е-винетки са с период на валидност от 1 година, а по-голямата част са за по-кратки срокове. Според директива 1999/62/ЕС, по която се събират пътните такси, не трябва да се допуска дискриминационно отношение към потребителите. В случай на удължаване на срока на годишните винетки, дискриминирани биха се оказали шофьорите, закупили е-винетки за по-кратки периоди”, обясни проф. Асенов.
Припомняме, че темата за давността на винетките в условията на извънредно положение повдигнахме на 26 март, когато наш читател зададе резонния въпрос дали закупилите годишен стикер подлежат на компенсации заради органиченията в междуградските пътувания. Според нашият читател, най-логичния изход от ситуацията бе да се приспадне от срока на винетките периодът, в който държавата е била в условията на извънредно положение заради коронавируса.
Не така обаче смята проф. Олег Асенов от управителния съвет на АПИ. „Ограничителните мерки не възпрепятстват пътуването за работа, за пазаруване или за гружа за близки хора от малките населени места към областните центрове. Наблюденията на служителите от ТОЛ контрола са, че всеки ден през КПП-тата преминават хиляди леки автомобили и микробуси. Има обективни аргументи и нормативна невъзможност, които не позволяват удължаването на валидността на винетките”, каза още Асенов. Той подчерта, че в условията на криза становището му по темата и това на АПИ като цяло, не бива да бъде разглеждано като липса на солидарност или справедливост. „В крайна сметка средствата от от пътните такси се използват за изграждане, ремонт и поддържане на пътната инфраструктура”, заключи той.
Чудесно, тогава за какъв ЧЕП са тези КПП- та?!
Вие редактор нямате ли бе?
Това щеше да е вярно ако цените на останалите стикери бяха пропорционални на годишния.
Не може месечната винетка да е 1/3 от годишната