Не забравяйте, че сърдечните болести не могат да натиснат стоп бутон и да изчакат в режим пауза до отминаване на ограниченията
-Д-р Контева, извънредната ситуация, обявена в България, доведе до концентриране на всички в едно конкретно заболяване и неглижиране на болестите, които до този момент бяха първенци по усложнения и смъртност. Какви са Вашите притеснения?
-Да, в момента сме във време на изпитание както на гражданската и човешката ни съвест, така и на медицинската ни подготовка. Относителното ни спокойствие за това, че пациентът ще потърси лекар, когато усети проблем, вече го няма. Вече не можем да разчитаме на това, че болният ще разпознае гръдна болка, инфаркт, белодробен застой или каквото и да е животозастрашаващо състояние и ще наруши изолацията си, за да дойде в болницата. Започва период, в който сърдечно-болни пациенти, които неглижират симптоматиката си от страх да не бъдат заразени, ще идват в болница в изключително тежко състояние, в което медиците трудно ще помогнат. Не е без значение колко време е била некрозата след запушване на съд, както и дали руптурата на клапа или аорта е разпозната навреме. Много време се борихме, за да научим пациентите, че сърцето не може да чака и при всеки подозрителен симптом трябва да направят консултация с лекаря си. Че инсултът и инфарктът са въпрос на време, а последиците са страхотни. Сега забравихме много бързо всичко това.
-Безопасно ли е посещението в болница в момента?
-Да. С гордост мога да кажа, че работя в болница, която е направила всичко възможно за безопасността на персонала и пациентите си. Мога да Ви уверя, че в момента голяма част от болниците са най-безопасното място, много по-сигурно от магазините и улиците. Там персоналът е достатъчно добре екипиран и подготвен, за да не ви пренесе зараза, дезинфекцията е постоянна, има филтри на потока от пациенти.
-Кои са кардиологичните симптоми, заради които пациентът трябва да прекъсне социалната си изолация и задължително да иде на преглед?
-Говорили сме за симптомите хиляди пъти- болка в гърдите с преминаване към лактите, челюста, раменете, задух с изпотяване. Кашлицата също може да бъде симптом- на сърдечна недостатъчност, на алергична реакция към медикамент. Тези симптоми са задължителни за консултация със специалист, а най-доброто решение е пациентът да иде на специалист в болница- там специалистът не само ще разпознае заболяването, но и ще започне лечение, без да се налага обикаляне по кабинети и болници.
-Какво ще призовете пациентите?
-Моят апел е да не забравят, че сърдечните болести не могат да натиснат стоп бутон и да изчакат в режим пауза до отминаване на ограниченията, заради извънредната ситуация. Да помислят за себе си и за своето здраве днес, а не утре. Повярвайте, времето е от значение. Призовавам да не се поддават на паниката и стреса, защото те също влияят на здравето. Разумът е здраве! Да не излизат от вкъщи, когато не се налага. Да пазят близките си, възрастните си роднини. Да не се презапасяват, за да не създават излишна паника. Нека съхраним борбеността, куража и разума на българина. Това ни е помагало да оцелеем във всякакви ситуации. И да не забравят сърцето, то не може да чака!