Ще спаси ли пролетта Европа от заразата с коронавирус?
По-високите температури и относителната влажност ограничават разпространението на COVID-19, разкрива актуално проучване на китайски учени. Дори един градус нагоре в живачния стълб и 1% по-висока влажност значително намаляват разпространението на агресивния вирус, съобщава Нова телевизия.
Екипът учени е изследвал 100 града в Китай и над 40 носители на вируса в период 21-23 януари тази година. Периодът е точно преди Китайските власти да предприемат строгите мерки срещу разпространението на COVID-19 и е позволил на изследователите да проучат поведението на вируса при нормални обстоятелства без човешка намеса.
В самото начало на пандемията разпространението на COVID-19 е било много по-мащабно в страни с ниски температури като Китай, Корея, Япония и Иран, отколкото в други, с по-високи температури и по-голяма влажност като Малайзия и Сингапур.
Ако учените са на прав път в своите изводи, пролетно-лятното затопляне в северното полукълбо ще помогне на Европа и САЩ по-бързо да се справят с пандемията.
Въпреки резултатите в новото проучване, световната научна мисъл все още е разделена по отношение на това доколкото топлото време може да „убие“ COVID-19. Скептиците чертаят мрачни прогнози, че вирусът ще премине естествено като вълна по целия свят, без значение от влажност и температури.