Земята може би има временна втора луна
Земята може да си има втора луна. Тя най-вероятно ще е временен гост, като става дума за малък астероид, който е бил "пленен" от земната гравитация, съобщават астрономи от Catalina Sky Survey, цитирани от CNET.
Астероидът 2020 CD3 е засечен на 15-ти февруари т.г. Анализите показват, че всъщност е навлязъл в орбитата на Земята преди около три години.
От тогава астероидът обикаля около Земята в доста хаотична орбита. Учените изчисляват, че обектът е с диаметър между 1,9 метра и 3,5 метра, предава vesti.bg.
"Това е голямо събитие, тъй като от около 1 млн. познати астероида, това е едва вторият, за който знаем, че обикаля около Земята", коментира Каспер Виерчос, един от откривателите на обекта.
Предишният подобен временен гост е бил астероидът 2006 RH120, който е бил открит през 2006 г. и е прекарал 18 месеца в орбита около Земята. По този показател 2020 CD3 вече се е задържал доста по-дълго. За сега учените не могат да прогнозират колко време астероидът ще продължи да обикаля около Земята преди да се отдели от орбитата ѝ и да продължи в друга посока.
Добави Коментар