БСП иска ремонт на Графити подлеза в Бургас заради „обидни надписи“, но вижте какъв отпор срещна
Подлезът между бл. 147 и ЛИДЛ в бургаския жк „Славейков“ стана мишена за политически въпроси, зададени от втората най-голяма политическа сила в бургаския Общински съвет – БСП. Новоназначеният за първи мандат местен парламентарист от Столетницата Георги Спасов е внесъл питане в канцеларията на ОбС за това дали за въпросния подлез е предвиден „основен ремонт“. Силно впечатление прави обоснователна част на дългото 8 реда писмо, с което Спасов – зам.председател на Постоянната комисия по култура - обяснява как стените на подземното пешеходно съоръжение били изрисувани с графити и обидни надписи, като пасивно-агресивен аргумент за това е, че съоръжението „си остава в незавидно състояние“
Въпросният подлез е познат на бургаската младеж като „Графити подлеза“. От повече от 10 години по неписани закони на Бургас е известно, че той е поле за изява на най-добрите ни графити артисти, които със собствени средства го използват като „улична галерия“, която разкрасява и оцветява мрачното сивкаво ежедневие на минувачите. Още по-важно – тя е жива, самообновяваща се, еволюираща и спазваща основно правило на улицата – Не пипай, ако не можеш да направиш нещо по-добро!
А мотивите във въпроса на общинския съветник Георги Спасов, които можете да прочетете сами ТУК, всъщност са нищо повече от пълнеж и демонстрация на куха активност. Нещо като "всичката я свършихме, та опряхме до рисунките по стените на подлезите".
Не само това – с питането се нарушава и старата неписана максима „Ако не е развалено, не го поправяй!“. А в случая с уличната галерия в подлеза на бул. „Проф. Яким Якимов“ няма нищо развалено от естетическа гледна точка.
И докато сме съгласни, че действително има част от подлеза, която подлежи на промяна – тази, която точно по средата е без покрив, то идеята, вмъкната в последния ред от въпроса на съветника за това, че „графитите и обидните надписи“ са минус за съоръжението, е меко казано не на мястото си.
Репортер на Флагман.БГ днес посети подлеза, за да се убеди с очите си къде точно са обидите, които така дразнят естетското чувство на съветника от БСП и зам.-председател на Постоянната комисията по култура, че да се наложи да вземе нещата в свои ръце. Вероятно Спасов е припознал таговете (таг – едноцветен подпис на графити артист, изрисуван със спрей или маркер, който представя неговото име. Като такова то е неизменна част от графити културата по света) с драсканици и след като не е могъл да разчете написаното, тъй като то е изобразено в умишлено трудно разчитаем стил и е сметнал, че там има някакви обиди. А те са просто псевдонимите на художниците. Ирония е, че в случая зам.-председателят на Постоянната комисия по култура, за когото от официалния сайт на ОбС става ясно, че е роден през 1985 г., изглежда е пропуснал масивното графити движение в Бургас през 90-те години и ранните години след 2000-та.
Дали изрисуваните по стените графити са драсканици или форма на изкуство – няма да коментираме. Нашата проверка обаче показа следния резултат:
Ние драсканици не виждаме, г-н Спасов. Къде, според Вас, са обидните надписи?
Всъщност през последните години Община Бургас прави точно обратното на това, което съветникът предлага. През 2019 г. едни от най-известните графити артисти в България, единият от които, за гордост на Бургас, е роден и израснал тук, нарисуваха брилиянтен стенопис върху постната стена край подлеза пред Операта. Неслучайно това бе извършено с изричната съгласа на Община Бургас.
Може би зам.-председателят на постоянната комисия по култура към ОбС-Бургас не знае или е забравил за тази инициатива. Може би е пропуснал и че в подлеза в жк „Славейков“ творенията по стените са рисувани от също толкова талантливи момчета и момичета на Бургас? Че част от рисунките там навярно са именно на единия от авторите на „Малкият принц“ край Операта?
Флагман.БГ се свърза и с пресцентъра на Община Бургас, за да получи становище по темата. От там заявиха следното:
„Община Бургас подкрепя изкуството във всичките му форми, включително графити рисунките, стига те да са изпълнени след предварително представен и съгласуван проект и на разрешено място. Самата Община Бургас нееднократно е възлагала на художници да рисуват на открито, за да направят по-приятна градската среда. Последният такъв случай е от миналата година, когато талантливите графити художници Насимо и Естео изрисуваха подлеза до Операта.
В този смисъл подлезите на Бургас не са забранена зона за това изкуство, но рисуването в тях трябва да става в колаборация между Общината и художниците.
Относно подлеза на бул. „Проф. Яким Якимов“ – Община Бургас е против да се премахват добре изпълнените цветни рисунки, които създават настроение у минувачите. Ако по стените има някакви надписи и драсканици без художествена стойност, не е проблем да бъдат почистени само те“
Синтезирано това значи следното – общинската администрация е отворена за разговори с всички графити артисти на Бургас, които искат да изобразят нещо красиво върху общинска собственост. Нещо повече по конкретния случай – рисунките в Графити подлеза в жк „Славейков“ са отчетени като „добре изпълнени и цветни“ и „създаващи настроение у минувачите“.
Като допълнение на всичко това, ще обясним още, че графити изкуството не е вандалство в истинския смисъл на думата, особено когато става въпрос за произведения, изобразени върху публична собственост, която иначе има подтискащо обикновен облик, като например празните каменни стени на въпросния подлез. Тук въпросът не е законен, а морален, защото вместо да премахваме картини – модерен аналог на горенето на книги – не е ли по-добре въпросното изкуство да се цени, да се пази и легализира? Не за пръв път ще дадем пример със столицата на Колумбия – Богота, където от 2011 г. официално се провежда специализираната графити обиколка. Там, в държава от Третия свят, графити културата не само се цени – тя се е превърнала в част от градската среда, в култ и се утилизира за развитието на туризма. На това място подчертавам, че и главният редактор на Флагман.БГ Катя Касабова само допреди месец смяташе графитите из Бургас за вид вандализъм, след посещението й в Богота, се наложи коренно да промени представите си за тази форма на изкуство. Ето някои от личните й снимки из уличките на старата част от столицата:
Така, че господа и госпожи общински съветници – не заклеймявайте уличното изкуство на Бургас с пасивно-агресивно изречение с политически цели. Ценете го, защото то е изчезващ вид. А относно ремонта на въпросния подлез, признаваме, такъв може и да е необходим, но само по отношение на течащия покрив. И помислете как действително да легализирате това място, как общинската администрация може да влезе в диалог с „драскачите“ на Бургас, за да живеем всички в по-добра и по-цветна и градска среда.
В галерията можете да видите още снимки от Графити подлеза в Бургас.
Действително в писмото сеспоменава и за графити и надписи, но основното е че не е правен ремонт и покрива тече.
и други стигнали своят максимум в удебеляеане и даване на обем на безсмуслени думички, мислейки ги за нещо красиво. Научете се да рисувате персонажи, детайли, природа!!!
Като спечелят избори тогава, и да не спат с наркобососа Очите по хители в Стамбул!
Този бюрократичен новоговор е достоен да се увековечи като графит в подлеза...
Да не споменавам, че доста често се използва и за тоалетна!