Бургаският окръжен съд отказа на Бенчо Бенчев да се лекува в Турция
Бургаският окръжен съд отмени определението на Районния съд от 5 февруари, с което бе разрешено бизнесменът Бенчо Бенчев да пътува до Турция за преглед и консултация в болница в Истанбул за срок до следващото съдебно заседание по наказателно дело на РС. Това съобщиха от пресцентъра на БОС.
Въззивната инстанция счете, че не е налице действителна причина за даване на разрешение за пътуване в чужбина на подсъдимия. Според Окръжния съд в Бургас от документа, издаден от турската болница, не се установява дали се касае за спешно и неотложно лечение или други манипулации от такова естество, които могат да се извършат единствено там. Напротив, касае се за извършване на медицинска консултация.
Прокуратурата протестира решението общинският съветник Бенчо Бенчев да се лекува в Турция
Не са представени документи, от които да е видно, че единствено в Република Турция и именно в посоченото медицинско заведение практикуват специалисти-невролози, които биха могли да извършват преглед на пациент, диагностициран с болест на Паркинсон.
Не е посочено и с какво искания преглед в Република Турция би се отличавал от такъв в здравно заведение в Република България. Настоящата инстанция счете, че доколкото в Република България функционират лечебни заведения, спазващи медицинските стандарти за качество на оказваната медицинска помощ, то няма действителна причина за исканото пътуване.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.
Процедурата по дълбока мозъчна стимулация
за лечение на Паркинсон е специфичен и многопластов процес. Първоначалната терапия на болестта продължава от 5 до 10 години с медикаменти и пациентите се повлияват много добре. С времето заболяването прогресира и медикаментите не действат достатъчно ефективно и това е момента, в който е най – добре да се премине към лечение с дълбока мозъчна стимулация, заявява проф. д-р Явор Енчев – Началник клиника по неврохирургия.
Методът включва имплантиране на електроди в мозъка на болния, които се отвеждат подкожно до областта на подключицата, където се поставя пейсмейкър. Той е източник на електрически импулси с определена честота, които се подават към мозъчните структури, за да ги стимулират. По този начин веднага след оперативната намеса пациентът се чувства по – добре, оплакванията му намаляват и симптоматиката се подобрява.
От 2 до 4 седмици след операцията
по имплантиране пациентът се хоспитализира отново за програмиране и активиране на пейсмейкъра. Оперираният получава пациентски програматор, устройство за промяна на параметрите на електрическата стимулация и се обучава да работи с него в домашни условия. Ефектът на самото устройство може да бъде отчетен няколко седмици след активиране на пейсмейкъра.
Паркинсоновата болест е социално значимо заболяване, което води до инвалидизация на болните и прави живота им непълноценен. Лечението на тази болест е от изключителна важност за цялото общество. Благодарение на дълбоката мозъчна стимулация се подобрява качеството на живот на пациентите с невродегенеративни заболявания, те се чувстват пълноценни, могат да се върнат към ежедневните си дейности и работната си среда. Методът е предпочитан, защото е успешен в определен етап от развитието на болестта и рисковете са сведени до минимум.
От 2019 година НЗОК покрива напълно скъпоструващите устройства за този вид лечение на всеки пациент с напреднал стадий на болест на Паркинсон и дистония.
Ученето си учено ,затова няма да ходи гладно.
Струва ли си безсмислието...да си играеш на политик...