Как да се спасим от смъртоносния вирус, който взема десетки жертви в Азия?
Епидемията от новия коронавирус, който взема десетки жертви в Азия, ще се самоограничи. Това каза в „Тази събота“ по бТВ вирусологът проф. д-р Златко Кълвачев. Той даде практични съвети на зрителите как да се предпазят от смъртоносния вирус.
Добре е да се поддържа добра лична хигиена, да се избягват контакти с потенциално заразени, да се носят маски и да се мият ръцете с дезинфектант, каза проф. Кълвачев. По думите му тези прости неща имат голямо значение за това да не се заразяваме с вируси.
Вирусът може да се разпространява и като дихателна инфекция, и като стомашно-чревна. Симптомите в първите дни са трудно различими от другите остри респираторни заболявания.
Вирусологът обаче е на мнение, че съвсем скоро епидемията ще се самоограничи, така както се е случвало и с други подобни зарази. Затова нямало причина да се всява паника.
„Това е най-умния вирус. Когато се заразят 10 души, при един-двама се проявява клинично заболяването, а другите са носители на вируса. Практически се ваксинират и нищо не им се случва. Тази бройка ще се разраства, докато заболяването започне да се свива, ще се самоограничи и всичко ще приключи“, обясни Кълвачев.
По думите му този вирус трябва да се изучава, за да се научим как да се предпазваме. Според него няма съмнение, че той е прескочил междувидовата бариера – тоест заразяването е дошло от животни.
„Това се случва многократно с най-различни вируси. Лошото в този случай е, че вирусът се приспособява да се предава от човек на човек. Нека да видим колко интензивна и дълга е тази верига. Ако се разрасне, което не вярвам да стане, тогава нещата стават сериозни“, каза още вирусологът.
Властите в страната обявиха, че към момента са потвърдени 41 смъртни случая, съобщава Франс прес. Агенцията се позовава на съобщение от днес на китайските власти. Последните 15 жертви са от провинция Хубей, чиято столица Ухан се смята за огнище на заболяването.
Соросоидът съчинява антибългарски стихове и мъдрости, които публикува по форумите и социалните мрежи, като цитат на личности от българската история.
Терминът „пета колона“ се появява в началото на октомври 1936 г., по време на Гражданската война в Испания, когато франкисткият генерал Емилио Мола заявява пред журналисти, че той е повел войниците си в четири колони към Мадрид, и че в Мадрид има и „пета колона“, която ще подкопае усилията на Републиканското правителство отвътре. От този момент словосъчетанието „пета колона“ става нарицателно и по правило носи в себе си отрицателен смисъл, явявайки се синоним на „предателство отвътре“