Заболеваемостта в Бургас е сред най-високите в страната, задава се национална епидемия
Доц. д-р Ангел Кунчев е главният държавен здравен инспектор. Той е завършил Медицинския институт в Пловдив през 1985 г.. От 2001 г. е в отделно "Противоепидемичен контрол" към Министерството на здравеопзването, а от 2008 г. оглавява "Надзор на заразните болести към МЗ. Той участва и в редица експертни групи на Световната здравна организация. Той бе на посещение във всички засегнати области от грипната вълна, сред които и в Бургас. В морския град доц. д-р Кунчев беше посрещнат от директора на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) д-р Георги Паздеров.
- Доц д-р Кунчев, каква е заболеваемостта от грип в Бургас и кога ще е пикът на вирусните инфекции?
- Заболеваемостта в Бургас, заедно с тази в Сливен, Хасково, Монтана и Пловдив, е най-висока в страната. Затова се организирахме и направихме среща с колегите от Районните здравни инспекции. Намираме се в навечерието на национална епидемия, която, колкото и да е трудно да се прогнозира, вероятно ще достигне средно за България ниво в началото на февруари. Бургас, като областен център, сега е почти на ръба на епидемията. Иначе в други общини от областта заболеваемостта е дори по-висока. Поради факта, че, поне засега, грипът засяга по-ниските възрастови групи, вниманието ни трябва да е насочено повече към децата и учениците.
- В такъв случай няма ли да е по-логично грипната ваканция да бъде обявена по-рано, за да се избегне ръст в заболеваемостта сред засегнатите групи?
- Трудно е да се улучи точния момент, в който да се обяви грипна ваканция. Конкретно за Бургас в момента на пръв поглед изглежда, че ако обявим ваканция, ефектът ще е положителен. На практика обаче не е точно така, защото разположено във времето – ако тя се обяви рано, ние не можем да изкараме учениците от класните стаи за повече от седмица или десет дни. Възможно е точно когато те се връщат в класните стаи заболеваемостта да нарасне. Преценката за това кога ще има грипна ваканция оставяме изцяло на колегите от Районните здравни инспекции.
- Колко са доказаните от началото на годината случаи на грип?
- Конкретната бройка не е от особено значение. По-важно е процентното съотношение на положителните проби от всички изследвания. Тази бройка мина 50-те процента през последните няколко дни, така че нямаме никакво съмнение, че става въпрос именно за грип и то предизвикан основно от двата щама – H1N1 и H3N2. В Бургас само четири от изследваните над 20 проби са отрицателни, което е много над 50%.
- Тази година грипната вълна по-различна ли е от предходни и ако да, по какво се различава?
- Ако трябва да посочим нещо характерно за тази година, то е, че закъснението на развитието на болестта през 2020 г. малко навакса спрямо предишните години. Сега увеличаването в заболеваемостта настъпи с около 10 дена по-рано в сравнение с, да речем - миналата година.
Наблюдава се и изпреварваща заболяемост сред децата и подрастващите, която за първи път тази година наложи на места ограничаването на учебните занятия да предшества обявяването на епидемия. Получи се така, че обявените стойности на заболеваемост за населението като цяло не са толкова високи, но пък отсъстващите от ясли, детски градини и училища са много. Това се наблюдава и в Бургаска област.
Хубавата новина е, че нивото на усложненията не се различава съществено спрямо това в предходни години. В момента, макар че има завишено търсене на лекарска помощ, има само един тежък случай в страната, който се нуждае от интензивно лечение.
- Какво е лечението за грипа тази зима и има ли опасност? Един човек вече почина след усложнения в Смолян.
- Навременното включване на антивовирусно лечение е ключово и ако се приеме в първите 24 часа или най-късно до 48-ия, ефектът е много добър. Ако се пропусне този период, тогава става по-опасно, както беше случаят с починалия мъж от Смолян – след опити да се самолекува в продължение на 4-5 дни вкъщи, това доведе до тежка дихателна недостатъчност и всъщност, за жалост - до фаталния изход.
- Годината започна ударно за вирулозите. В Китай бе открит нов коронавирус, който изглежда се разпространява и от човек на човек. Има ли опасност от пандемия?
- Засега разпространението на този нов коронавирус е много ограничено. Засечен е в Тайланд, Корея, Япония, а вчера и в САЩ. Случаят там е много интересен, защото е показателен – с гранични мерки, каквито и да са те, е илюзьорно да мислим, че можем да се справим с каквато и да е зараза. Да, пристигането и навлизането й може да се забави, но това е само временно. В конкретния случай става въпрос за 30-годишен мъж, който се връща от Китай и развива симптоми чак 4-5 дни по-късно, вече на територията на САЩ. В повечето случаи при преминаването на границата, особено в инкубационния период на вируса, неговото присъствие не може да се засече по никакъв начин – няма никакви клинични признаци, нито кашлица, нито температура, нито болки.
По-важно е хора, които са пребивавали в засегнатия в Китай район, при завръщането си и при поява на грипоподобни признаци, да съобщават веднага на лекарите и да бъдат изолирани под лекарско наблюдение, изолирани от контакти напълно.
Положителната новина, а такава относно новия вирус в Китай определено има, е че, за разлика от преди 10 години, вече имаме много по-сериозна подготовка за борба с короновируси.
- Защо отново нов вирус тръгва от Югоизточна Азия?
- Защото Югоизточна Азия е „казана“, в който се варят всички нови вируси и причините са три: много голяма гъстота на населението, много голяма гъстота на животни и тесен контакт с тях; много висока температура. Това са идеалните условия за непрекъсната циркулация на вируси и създаване на нови щамове. Нашата лаборатория работи с коронавируси и ние в момента можем да доказваме четири вида от тях, без новия, за който сме заявили, че искаме да получим праймери.