Как посреща Бъдни вечер и Рождество Христово православната общност в България
„Литургията е в центъра на всичко“. Това казва ставрофорен иконом Ангел Ангелов, духовен надзорник в Софийската света митрополия.
„Флагман“ потърси представители на трите основни християнски вероизповедания у нас – православно, протестантско и католическо, за да обяснят как празнуват Рождество Христово в техните общности.
Започваме с най-голямата – тази на православните християни.
Ставрофорният иконом Ангел Ангелов обяснява: „В църквата празникът винаги се отбелязва така, както се отбелязва всеки един празник – със света Божествена литургия. Литургията е в центъра на всичко. И затова тази Рожденственска литургия ще бъде тържествена в повечето храмове. Където има хорове, ще звучат химни за Рождеството.
Църквата отбелязва по един и същи начин празника – чрез светата евхаристия и възможността на всички онези, които са се подготвили, именно да влязат в това тайнство, приемайки тялото и кръвта Христови.“
На 24 декември има една особена литургия, казва свещеникът.
„В смисъл, че освен утренното богослужение, има едно друго – т.нар. Царски часове, които се четат; и след това започва вечерното богослужение (въпреки че е сутринта, но това е вечерня). Ето това е интересното – сутринта и в дадения момент във вечерното богослужение влиза литургията на Св. Василий Велики. Тя е значително по-дълга литургия (Василиева литургия), която се отслужва.“
Вечерта на 24 декември няма богослужение в църквата.
„Тогава всеки един от нас, православните християни, може да си отиде вкъщи именно да може да посрещне и да бъде в очакване на тази активна нощ, която всеки иска да преживее“, казва Ангел Ангелов.
А има ли регламент какво да се яде или да не се яде?
До 24 декември в продължение на няколко седмици се редуват строг с лек и пак строг рождественски пости.
Последният - между Игнажден (20 декември) и 24 декември, отново е строг.
В различните райони на България има различни традиции какво да се яде на Бъдни вечер.
„Но когато се разчупва питката, винаги трябва да има постни ястия. Това е задължителното. Обикновено българинът прави варен боб, ориз с чушки и т.н.“, казва духовният надзорник в Софийската света митрополия.
Има традиция да се яде и постна баклава (в нея няма масло, яйца или каквито и да е животински продукти). Очаква се идването на Младенеца между нас, раждането на Исус Христос – Синът на Бога.
„На 25 декември е радостта. Постът е свършил и тогава се яде всичко на празника“, казва Ангел Ангелов.
Отслужва се рождественска литургия.
„Това е рожденственската литургия, която ще бъде отслужена във всеки един храм. Така че хората могат да отидат, да се причастят, да бъдат радостни именно в този чуден ден на Христовото Рождество. Тогава вече ще се отслужи Златоустова литургия, т.е. тази литургия, която е в творчеството на Св. Йоан Златоуст“, казва ставрофорният иконом.
С нови коли,ядене и пиене на корем....
АНАТЕМА....
Отказът от желанията на Макариос и отношението на гърците към турците на острова бяха обтегнати. Междувременно смъртта на турска жена на 21 декември 1963 г. в резултат на гръцката полиция в колите предизвика кървави конфликти между общностите. Много турци загиват в резултат на системни атаки на гърците.
Според съобщения на местните медии, равинът Шалом Хазан, обвинен в сексуална злоупотреба с две момчета и две дъщери на възраст между 6 и 12 години, в синагога, се яви пред окръжния съд в Израел в окупиран Израел. , Съдът призна Хазан за виновен в сексуално насилие над 4 деца и го осъди на 4 години затвор и да плати общо 40 000 шекела (68 000 паунда) на жертвите.
Също така не бих отказал обяснения защо са отнели всичката радост и веселба от един толкова хубав празник.
Напълно ясно е защо са го присвоили така нагло, но да бяха оставили поне малко от оригиналната същност - радостта от живота.