Нужни са законодателни промени, за да разрешим проблема със съдебните заседатели
Росица Темелкова е председател на Окръжен съд Бургас. Разговаряхме с магистрата по казуса със съдебните заседатели, тъй като в целия съдебен район Бургас има сериозен проблем.
-Г-жо Темелкова, разреши ли се проблемът със съдебните заседатели в съдебния район Бургас? Бихте ли ни предоставили справка за броя на заседателите в Окръжния съд, както и районните съдилища.
-Въпросът е много актуален, с оглед предстоящата клетва на новоизбраните съдебните заседатели, която ще се проведе във вторник, 17 декември. За съжаление, не бих казала, че проблемът е разрешен. Процедурата по избор на съдебни заседатели протича на няколко етапа, които най-общо включват следното: Общите събрания на Апелативен съд - Бургас и Окръжен съд – Бургас определят необходимия брой съдебни заседатели съответно за Окръжен съд и за районните съдилища в съдебния окръг. Общинските съвети от своя страна предлагат за избор кандидати, чийто брой не може да е по-малък от определения от общите събрания на съдилищата. Накрая предложените кандидати се избират съответно от Общото събрание на съдиите от Апелативен съд -Бургас и Общото събрание на съдиите от Окръжен съд - Бургас. Общото събрание на Апелативен съд - Бургас е определило необходим брой съдебните заседатели за Окръжен съд – Бургас - 90 души, на база критериите, посочени в Закона за съдебната власт. Общинските съвети са определили 70 кандидати за съдебни заседатели, които са предложили за избиране от Общото събрание на Апелативен съд - Бургас, а избраните са 68 души, т.е на Окръжен съд - Бургас не достигат 22 съдебни заседатели.
Членът на ВСС Боряна Димитрова: Проблемът с липсата на съдебни заседатели е повсеместен, може да блокира правораздаването
Положението в районните съдилища не е по-добро. Единственият съд, който е обезпечен напълно със съдебни заседатели е Районен съд-Айтос, където са предложени от Общинските съвети на Айтос и Руен 20 души, колкото е броят на определените от Общото събрание на Окръжния съд и те впоследствие са избрани. Проблеми са налице в Районен съд – Бургас – при необходими съдебни заседатели 140, избрани са 62. А за Районен съд-Несебър при необходими съдебни заседатели 20 са предложени и избрани само 2. В Районен съд-Поморие при нужни 20 са посочени само 14 съдебни заседатели, а за Районен съд-Карнобат при определен брой от 20 съдебни заседатели, е предложен и избран 1 съдебен заседатели. Процедурата в Общински съвет-Карнобат тече в момента и от там все още няма предложен за избиране нито един кандидат. В Районен съд-Средец при необходимост от 20 съдебни заседатели, са предложени 8 кандидати и са избрани 7.
Все още няма избран нито един съдебен заседател за Районен съд-Царево и Районен съд-Малко Търново, като в Община Царево и Община Малко Търново процедурата все още не е приключила, а от Общински съвет Приморско са предложени 8 кандидати. Районен съд-Царево има необходимост от общо 20 съдебни заседатели, а Районен съд-Малко Търново от 7 съдебни заседатели.
-Има ли опасност наказателните процеси да „забуксуват“ заради липса на съдебни заседатели?
-Определено такава опасност съществува, с оглед изнесените данни за броя на избраните съдебни заседатели. Така изброените факти говорят за сериозен проблем, който със сигурност ще затрудни работата на районните съдилища, а и на Окръжен съд-Бургас по първоинстанционните наказателни дела, които се разглеждат в състав от съдия и двама съдебни заседатели или в състав от два съдии и трима съдебни заседатели. Проблемът се задълбочава и от фактът, че в течение на мандата не е малък броя на съдебните заседатели, които изявяват желание предсрочно да бъдат освободени, а в много случаи, ако бъдат избрани за конкретно дело, отказват да участват по различни причини. Това означава, че броят на тези съдебни заседатели, които реално участват в правораздавателния процес е много по-малък от избраните за съответния съд. Освен това законът предвижда съдебните заседатели да се свикват за участие в съдебни заседания най-много 60 дни в рамките на календарната година, освен ако разглеждането на делото не продължи и след този срок. Всичко това говори, че опасността от блокиране на работата на съда по наказателни дела, по които участието на съдебни заседатели е задължително, е голяма.
-Доколкото разбрах в Несебър имате сериозен проблем. Реална ли е възможността някои от делата да се насочват към Поморие, защото няма да осигурите нужния брой съдебни заседатели, за да функционира нормално едно от най-натоварените съдилища в цяла България.
-Съобразно разпоредбата на чл. 43, т. 3 от НПК, когато съдът, на който делото е подсъдно не може да образува състав, Върховният касационен съд следва да определи то да се гледа от друг, еднакъв по степен съд. При липса на достатъчен брой съдебни заседатели, реална е опасността да не може да се формира състав на съда, който да разгледа делото. Тъй като това е от компетентността на касационната инстанция, не мога да кажа дали делата ще се насочат към Районен съд-Поморие, но както разбрахте от отговора на първия въпрос, проблем има не само в Районен съд-Несебър, а и в почти всички съдилища в съдебния окръг. Има и друг проблем, в чл. 72, ал. 2 от Закона за съдебната власт е предвидено, че за всяко дело се определят основни и резервни съдебни заседатели на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение. Сами разбирате, че при двама избрани съдебни заседатели няма как да има случаен подбор. Те ще трябва да участват във всички дела, разглеждани в състав от съдия и двама съдебни заседатели, което, ясно е за всички, е невъзможно.
-Имате ли подготвен „екшън план“ при евентуален отказ, болничен или невъзможност на част от заседателите да участват в наказателните процеси?
-За съжаление, няма възможност за такъв план. Съдебните заседатели за съответните районни съдилища се избират от Общото събрание на съдиите в Окръжния съд, полагат клетва пред общите събрания на районните съдилища и само измежду тях могат, на принципа на случайния подбор, да се избират съдебни заседатели - основни и резервни. При заболяване на избран по делото съдебен заседател, делото се отлага. При отказ на избран на случаен принцип заседател да участва в делото, следва нов избор. В случая, с Несебърския районен съд – при отказ на единия от двамата съдебни заседатели ще се стигне до невъзможност за формиране на състав. Надявам се това да не се случи, тъй като аз съм изпратила писма до всички Общински съвети, с искане за попълване на списъка на кандидатите, в срок от един месец от постъпване на искането. Все още нямаме отговор на това писмо. Следва да се има предвид, че кампанията по избор на съдебни заседатели тази година съвпадна с местните избори и това допълнително затрудни процеса, тъй като се изчакваше да се сформират и заработят новоизбраните Общински съвети, за да се задвижи процедурата по набиране на кандидати за съдебни заседатели.
-Нужна ли е законодателна промяна за отпадане на мандатността на заседателите, повишаването на хонорарите им и възможността да участват в повече дела?
-Категорично смятам, че такава промяна е необходима. На първо място, може да се помисли за увеличение на горната граница на възрастта на съдебните заседатели до 70 години. Сега тя е 68 години. Следва да отпадне и забраната за избор за два последователни мандата в едни и същи съд. Може да се помисли и за облекчаване на процедурата по кандидатстване за съдебни заседатели – от тях се изискват доста документи, като, за да се снабдят с някой от тях, кандидатите трябва да заплатят и съответните такси, изисква се мотивационно писмо, а също е предвидена и процедура по публично изслушване на всички кандидати пред Общинския съвет или определени от него комисии. Следва обаче за всички да е ясно, че съдилищата нямат реалната възможност да влияят на процеса на кандидатстване на гражданите за съдебни заседатели, това е въпрос на лично желание и усещане за значимост на функцията на съдебния заседател.
Къде е свободата на словото?
За да св включи града сред най богатите центрове на капитала трябва да гласуваме Английския като втори официален език на града. Всички правови документи и админ трябва да се предлагат на Английски. Всякакви бизнес и частни спорове да могат да се водят на Англисйки и Български.
Наутралитета и НАТО ни дават сигурност.
Английския ни дава езика на света. Езика на парите. Дерзайте!!!!!!!
Нека да почваме със избирането на комисия по Английски като втори официален в Бургас. Тhe headlines от тази новина ще ни доведат 30% порадване на туризъм и бизнес само във следващото лято а след това ще се трупат.
Не могат да коментират.
Няма свобода на словото.
Вчера един коментатор ви каза че съдебната система трябва да премине на 50% английски и 50% български език за да може Бургас да става глобален град е не локално гето беЗ инвеститори и връзки.
Всички услуги които правим в града трябва да са съобразени в проста математика и истина;
Нямаме достатъчно капитал и хора българи в града за да може да са богати.
Капитала в момента е в англо-говоримите страни където всичко е дръпнало напред.
Цяла Азия говори по между си на английски.
Цяла Африка също. Това са 80% от населението на света като включим Индия.
Администрацията на Бургас трябва задължително още тази зима да превключи на английски и български. Иначе се блокира мисленето и маркетирането на съгражданите.
Направете Английски втори официален град в Бургас. Само това ще ни осигури милиони статии по света. Хората ще чуят че един градец има амбиция. Зад амбицията стои нашата заявка да сме богати и да може да обслужваме света на езика който той говори.
Не ни ограничавайте.
Не ни правете бедни чрез бездействие и мързел. Единствената причина това да не стане е мурзела и омразата — два фактора насаждани от прости мразещи политически партии които искат да крадат от населението.
Бургас трябва да стане глобален град или ще стои БЕДЕН. Беден като пенсионерите ви.
Беден като факта че има само една книжарница със юбер скъпи книги.
Целия съд трябва да премине на Английски и да може да обслужва не само бургаски дела ами да взима да помага на Амерокански Английски, Канадски чрез аутсорсинг и директни сервизи.
Виж как звучи когато кажем на инвеститорите че в Бургас може да използват съд на Английски и на Български Защото нашето население говори ДВАТА езика като родни.
Действайте, давам ви златото!!!!!