Колко бихте платили, за да работите по-малко?
Компании като Goldman Sachs и Monsanto се заеха сериозно с това да направят работния процес по-гъвкав.
Благодарение на приложения и джаджи можете лесно да работите от разстояние, седейки на дивана в хола. Всичко това има скрита цена и това не е само перспективата да бъдете достъпни денонощно.
Неотдавнашен работен документ на Международния валутен фонд измерва от колко заплати японските служители биха били готови да се откажат, за да се насладят на по-здравословен баланс между професионалния и личния живот. Според документа служителите, които правят 3 млн. йени (27 600 долара) годишно, биха се отказали от почти половината от доходите си, за да избегнат 45 часа или повече извънреден труд на месец. Този резултат е приблизително същия и при работниците с по-високи заплати.
Най-очевидното решение е компаниите да направят всичко възможно, за да бъдат работните часове приемливи, а служителите - по-щастливи и евентуално по-продуктивни, според Рейчъл Розентал от Bloomberg.
Има обаче една важна уговорка - жените са много по-склонни от мъжете да се откажат от пари, за да получат време. Това се обуславя от по-дълбокото чувство на вина, според документа, не само заради отглеждането на деца, но и заради общите домакински задължения като готвене или грижа за застаряващите родители.
Въпреки че това заключение не е революционно, последиците за политиката са големи. На мястото на всяка жена, която е готова да приеме по-малко пари за по-голяма гъвкавост в работното време, има някой, който е склонен да работи през тези 14 часа.
Това предполага, че компаниите, готови да дадат на жените по-голям избор, предлагайки четиридневна седмица или по-кратък работен график, могат неволно да допринесат за задълбочаване на разликите в заплащането на половете.
По-добрият начин да се постигне баланс между професионалния и личния живот е всички служители - мъже, жени, млади, възрастни и родители - да прекарват по-малко на брой, но по-продуктивни часове на работното място.
Има достатъчно проучвания, които показват, че не е задължително допълнителната работата да доведе до по-добри резултати. Всъщност производителността спада, когато служителите работят повече от 50 часа седмично, показва проучване на университета в Станфорд. Независимо дали работите 70 часа или 56 часа, продуктивността е приблизително същата.
Въпреки репутацията на служителите в Япония, които работят до среднощ, американците работят още повече: 1786 часа годишно в сравнение с 1680 часа в Страната на изгряващото слънце, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В Германия работят 1363 часа и все пак в тази страна се отчита най-голяма продуктивност в сравнение с трите изброени. Показателят е измерен въз основа на брутния вътрешен продукт за час.
Добрата новина е, че работодателите започват да реагират. През август Microsoft е изпробвала четиридневна работна седмица в Япония. Производителността е нараснала с 40% спрямо година по-рано. В офис на местното управление в центъра на Токио са прибегнали до това да изключват светлините в 7 ч., за да принудят служителите да се прибират. А в Европа групи от финансовата индустрия притискат Лондонската фондова борса да намали търговския си ден с 90 минути.
Всички това е полезно, но работодателите и политиците трябва да признаят и възможните клопки. Най-тревожният елемент от документа на Международния валутен фонд може би е желанието на жените да правят по-малко пари в страна, в която вече има голяма разликата в заплащането на половете. Средният доход за мъжете от Япония е с 24,5% по-висок, отколкото при жените. За сравнение, средният доход на мъжете в страните членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е по-висок с около 13,5% , а в САЩ – с 18,2%
Гъвкавата работа може да означава много неща: телекомуникации, по-кратки работни седмици или дори възможността за задаване на плаващ график, стига да се изработят определен брой часове. Тези възможности са от полза както за мъже, така и за жени. Няма родител, който да не оценява възможността да отговаря на имейли, докато седи в чакалнята при педиатъра.
Но какво се случва, ако целият този мултитаскинг само допринася за увеличаване на нивата на стрес? Някои жени са готови да се откажат от голямо заплащане, за да могат да положат пълноценни грижи за своето дете без да изпитват вина, че са отложили част от работата за сутринта, когато всъщност те биха могли да я свършат и по-бързо. Дори компаниите с най-добри намерения имат затруднения да отчитат разтегливата дефиниция за това какво включва времето, прекарано в работа.
Ето защо гъвкавите HR политики са безсмислени, ако културата не се развива по-бързо. Японските служители получават най-дългите семейни отпуски в света, но все пак малко бащи се възползват от тях, както отбелязва Аняни Триведи. Хората там буквално се трудят до смърт със 100-часови работни седмици.
Коносуке Мацушита, основателят на Panasonic и гуру по бизнес мениджмънт, казва, че трябва да мислите за кариерата си като за "тридневна работа“. Време е да поемем толкова ангажименти, колкото са полезни за нашето благосъстояние.
Добави Коментар