Токсична атмосфера на работа? Провери дали и ти не я правиш такава по тези 7 начина
Ако можеш да опишеш работното си място „токсично“, сигурно смяташ, че негативните настроения, които витаят там, се дължат на неща, независещи от теб.
В много случаи обаче действията ни (дори онези, които правим без да искаме) – могат да допринесат към неприятната обстановка и установят модели на поведение, които пречат на работния напредък и отношенията между колеги.
Но как да разбереш дали допринасяш за токсичността на работното място? Ако тези 7 неща са ти познати, то вероятно вече имаш отговора.
Компанията ти е недружелюбна и разпространява слухове
Разбира се, няма нищо лошо да прекарваш обедната почивка в малка групичка и да общуваш с тесен кръг колеги. Когато обаче компанията не е отворена към други хора, но пък редовно обсъжда слухове за тях, това се нарежда сред основните фактори за създаване на токсична работна атмосфера.
Всички разговори за работа са негативни
Винаги сме изпитвали нужда да обсъждаме недоволствата си от работата. Ако обаче ти е невъзможно да говориш за нея без да обсъждаш нещо отрицателно, вероятно постоянно на работното място разнасяш със себе си тежкия багаж на разочарованието.
Не изразяваш въпросите и притесненията, свързани с работата, пред ръководството
Парадоксално, но служителите, които най-много се оплакват, обикновено често се колебаят да изкажат мнението си пред висшестоящите. Някои мениджъри със сигурност обезкуражават опитите предварително, но ако твоят не е сред тях, поеми инициатива и му дай своята обратна връзка.
Избягваш контакт очи в очи с колегите си
Някои компании предпочитат да заменят разговорите с общуване по имейл, но ако климатът налага ежедневно физическо общуване, ще нарушиш ритъма с опита да водиш комуникация само с имейли, съобщения и т.н.
Не спазваш крайни срокове и пропускаш важни задачи
Позитивната работна атмосфера до голяма степен зависи от доверието между колеги. Затова пренебрегването на срокове за изпълнение на задачи и изгубването на контрол над тях те кара да изглеждаш като ненадежден отборен играч. Това допринася за общо усещане за несигурност и неудовлетворение, прерастващо в токсична енергия.
Мотивираш се предимно от състезателност, която пречи на сътрудничеството
Състезателният хъс е здравословен, но не и когато желанието да надминеш колегите си затруднява работата и създава пречки на екипната работа.
Пристигаш на работа без да си се погрижила за себе си
Личната грижа е индивидуална за всеки, а стъпките, които включваш, трябва да те накарат да се чувстваш отпочинала и енергична, за да започнеш работния ден. Те имат положителен ефект не само върху теб, но и върху колегите ти – ако се появиш в офиса гладна или изтощена, продуктивността ти най-вероятно ще страда.
Добави Коментар