Девет компании се натискат да правят проекта на магистралата Бургас - Варна
Девет са отворените оферти в обществената поръчка за разработването на разширен идеен проект за магистрала „Черно море“, която трябва да свърже Бургас и Варна. Поръчката предвижда извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и изготвяне на подробен устройствен план на магистралата. Индикативната стойност на поръчката е 14,4 млн. лв. без ДДС.
Бъдещият изпълнител ще трябва да разработи най-малко три варианта за трасе на АМ „Черно море“, както и да проучи възможностите за изграждането на връзки с курортните градове и комплекси, посредством съществуващите пътища.
Проектната скорост на трасето се предвижда да бъде 120 км/ч, с габарит 27 м, с по две активни и една аварийна лента във всяка посока на движение.
Поръчката включва извършване на инженерно-геоложки и геодезически проучвания на бъдещото трасе, разработване на проектни решения за изграждането на големите мостови съоръжения, виадукти, надлези, подлези, тунели и пътни възли, ландшафтно оформление, изготвяне на мерки по опазване на околната среда и разработване на подробен устройствен план-парцеларен план.
Срокът за изпълнение е 365 календарни дни, който включва само времето за проектиране, без времето за преглед на разработката, организиране и провеждане на заседания на ЕТИС на АПИ, както и за провеждане на процедури по реда на ЗООС.
Предвижда се трасето на АМ „Черно море“ да започва при бъдещата връзка с АМ „Хемус“, в района на с. Слънчево, да пресича Варненското езеро в най-тясната му част при гр. Белослав, да се свърже със съществуващата част от магистрала „Черно море“ при с. Приселци и да направи връзка с края на магистрала „Тракия“ при кв. „Ветрен“ на Бургас.
Изграждането на магистрала „Черно море“ ще завърши автомагистралния пръстен на страната, което е една от дългосрочните стратегически цели на пътната агенция. Свързването на основните пътни направления на Северна и Южна България – магистрали „Хемус“ и „Тракия“ ще подобри достъпа на международния транзитен трафик до двете най-големи пристанища - Варна и Бургас и на туристическия поток до цялото Черноморие.
Оферти за обществената поръчка са подали обединение „ППМ-ИЙ КЕЙ ДЖЕЙ“, с участници: „ПРОДЖЕКТ ПЛАНИНГ ЕНД МЕНИДЖМЪНТ“ ООД и „ИЙ КЕЙ ДЖЕЙ БЪЛГАРИЯ КЪНСЪЛТИНГ ЕНДЖИНИЪРС“ ЕООД, обединение „АВТОМАГИСТРАЛА ЧЕРНО МОРЕ 2019“, в което участват: „ИНЖКОНСУЛТПРОЕКТ“ ООД и „ВИА-ПЛАН“ ЕООД, „Рутекс“ ООД, „Пътпроект“ ЕООД, „Пътпроект 2000“ ООД, „Свеко Енергопроект“ АД, ДЗЗД „Транслогистика“, в което са: „ТРАНСКОНСУЛТ-22“ ООД и „Логистика“ 21 ЕООД, „Илия Бурда“ ЕООД и ДЗЗД „ЕКИП ПРОЕКТ АМ ЧЕРНО МОРЕ“ , в което участват: „ПРОЕС КОНСУЛТОРЕС“ АД, „ПИ ЕС КОНСУЛТ“ ЕООД и „КАПИТАЛ УОТЪР СИСТЕМС“ ЕООД.
Защото осъзнаха грешката с АМ Тракия, която вкара целият трафик в града. Тази Хемус даже трябва още по-назапад да се изнесе и да влиза около Карнобат в Тракия.