Валери Симеонов: Минималната пенсия става 250 лв., до края на мандата работим за 300 лв.
„На заседание на политическия съвет на управляващата коалиция се обединихме около предложението минималната пенсия да стане 250 лв“. Това заяви лидерът на НФСБ Валери Симеонов на брифинг в Народното събрание днес.
„Както знаете вече сутринта имаше Политически съвет на коалицията, на който обсъдихме въпроси в програмата на коалиционното правителство, заложени още при съставянето му в началото на 2017 г. Обединихме се около решението за изпълнение на текста, който сме заложили в коалиционната програма за повишаване на пенсиите и в случая се обединихме около решение, което ще внесем между първо и второ четене за повишаване на минималната пенсия на 250 лв“, уточни Валери Симеонов.
„Ангажиментът ни е минималната пенсия да стане 300 лв. до края на управлението, вървим в тази посока“, категоричен бе в изявление пред медиите по-късно Валери Симеонов.
По думите му второто решение, което са взели на коалиционния съвет и което ще материализират е за приобщаването на децата от ниски социални слоеве към образователната система. Той подчерта, че идеята е четири, пет и шестгодишните деца да бъдат задължително в детска градина, като държавата поеме разходите за такси на тази група деца. За това ще бъде изработен механизъм като критерий ще бъдат доходите на семейството.
„Третото около което се обединихме да бъде определен и заделен фонд в размер н 70 млн. лв. за изграждане на нови детски градини и училища, тъй като има градове, в които се отчита сериозен недостиг на детските заведения“, каза още Валери Симеонов.
Той посочи, че четвъртото, около което управляващите са се обединили е първият ден от болничните да не се заплаща, което е практика в редица европейски държави. Има изключително много данни за злоупотреби в тази посока, добави още лидерът на НФСБ.
Имаме нужда от отговорни бизнесмени, които знаят, че въпросът се урежда не с подкуп в общината, а със спазване на правила. Там, където има национална буржоазия, функционира и естествено развита юридическа правна система, която установява правила. Сега в България правила няма. Който плати повече, той е правият. Ако една властна групировка умее да издигне волята си над себе си, и да я превърне в закон за всички останали, но и за самата себе си - тя е зародиш на държава, превръща се в държава. Българските властни групировки обаче, най-обичат да нарушават своите собствени закони. А точно това не е държава. Това е шайка. И главната жертва на това статукво е българската национална буржоазия, която бе убита в зародиш, докато я лъжеха, че „торбата с парите ще те направи класа”. Не, класа не се получи.
Българската средна класа бе умъртвена по особено жесток начин, българският капитал не успява да се възпроизвежда естествено. Затова мисля, че сме в катастрофа не на социализма, а на обещания и умъртвен в зародиш капитализъм.