Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ВиК-Бургас е добре финансово по естествени причини – има огромен брой консуматори на малка площ, смята Горанов

Дружества като бургаското имат огромен брой консуматори на относително малка територия, с плътна инфраструктура и лесна за поддържане - те постигат по естествен път икономия от мащаба, обяви Горанов
Ключови думи: ВиК-Бургас, Владислав Горанов, ВиК-Шумен, Иван Иванов, парламент, БСП за България

„Водоснабдяване и канализация – Бургас” има добри икономически показатели по естествени причини. Това смята министърът на финансите Владислав Горанов.

На последния парламентарен контрол той отговаряше на питане на депутата от „БСП за България” Иван Иванов, свързано с политиката на финансовото ведомство по отношение на ВиК-дружествата с мажоритарно държавно участие на капитала.

Иванов обясни, че питането му е продиктувано от продължаващата декапитализация на част от фирмите, които са част от консолидирани ВиК-оператори. Той даде пример с дружествата в Перник и Шумен.

Владислав Горанов отговори, че политиката във ВиК-сектора не е сред функциите на министъра на финансите.

„По принцип управлението и финансовите резултати на публичните предприятия са отговорност на съответните министри, които упражняват правата на държавата в капитала им”, обясни Горанов.  

По думите му дружествата разполагат с оперативна самостоятелност относно текущата си дейност.

„В случая МРРБ одобрява бизнес програмата на дружествата за средносрочен период – три или пет години, при стратегия за развитие и финансови параметри, гарантиращи генериране на положителни финансови резултати и подобряване на финансовото състояние.

Държавата, респективно Министерството на финансите, няма задължение и изграден механизъм да финансира публични предприятия, включително ВиК-дружества с мажоритарно държавно участие, също така да покрива натрупвания или текущи загуби, и/или да погасява просрочени задължения на публични дружества, ако изпаднат във финансово затруднение”, коментира още Владислав Горанов.

Той даде идея и обясни, че е готов да участва в такъв дебат – за постигане на „някакъв механизъм за солидарно разпределение на ефективността на битовото питейно водоснабдяване”.

„Какво имам предвид? Има някои ВиК дружества, които поради естествени причини, като например Бургаското - огромен брой консуматори на относително малка територия, с плътна инфраструктура и лесна за поддържане - постигат по естествен път икономия от мащаба и добри финансови резултати.

Други ВиК-дружества, които покриват, например Добричкото или в случая Шуменското, които поради спецификите на териториално разпределение, водоизточниците за снабдяване имат съвсем други обективни финансови показатели, нямат възможност да се справят лесно при спазване на принципа за социална поносимост на питейното водоснабдяване, тоест при социална поносимост на цената на водата”, посочи финансовият министър.

След това той обяви идеята си за вид окрупняване в сектора: „Редно е според мен да се помисли. Това е моя идея. Не ангажирам Министерството на регионалното развитие и благоустройството и правителството с нея, но не бихме ли могли да помислим за създаването на някаква холдингова структура, която да помага за балансирано преразпределение на ефектите – положителни и отрицателни, във ВиК сектора при нас? А защо да не се мисли и за някаква твърда компонента в ценообразуването на питейната вода, с която да се изгради фонд за инвестиране, там където това е трудно за конкретното търговско дружество? Все пак те са търговски дружества, които работят, разбира се, под регулацията на Комисията за енергийно и водно регулиране. В края на краищата хората си плащат водата и би трябвало икономическият модел да работи така, че тези дружества да са жизнеспособни.”

В уточняващия си въпрос Иван Иванов обясни, че във ВиК-Шумен се вършели откровени престъпления.

Владислав Горанов пък му отговори, че ще възложи на Агенцията за държавна финансова инспекция да извърши проверка там.

17
Коментара по темата
17.
DO 16
13.11.2019 13:12:40
Винаги имаш избор бе ревльо:
1. Вдигаш се, правиш преврат и променяш нещата, връщайки безплатието.
2. Бягаш от тази кочината и отиваш в друга.
3. Спираш да плащаш на монополистите, те ти спират кранчето и си заживяваш живота щастлив
И не, не съм чиновник от ВиК, не съм и демократ, не съм и социалист. И аз не искам да ми е скъпо, но щом сме тук, щом не сме променили нещата и не можем да ги променим, щом вместо да лаем мяукаме, значи си заслужаваме съдбата. Но пък точно цената на водата ни е най-малкия проблем, дори съм на мнение, че не трябва да е по-евтина и ще ти опиша защо ?!! Работил съм в тази сфера чрез частна инициатива и поне с това съм запознат. За това и взех отношение. Водата е природен ресурс, а като такъв трябва да се цени, защото помня ония хубавите времена, когато водата струваше 1 стототинка, а бай Ганьо си изстудяваше мастиката, динята и бирата под чешамата. Да, ама ако помниш точно това безплатие и аругантно отношение на нас към водата, ни докара оная криза през 1991 година ( дано я помниш), в която 8 месеца цял Бургас си пълнеше вода от Изгрев където имаше монтирани чешми с вода от Адбунар. Причината беше точно разхищението ѝ причинено от ниската ѝ цена, безстопанственост и незачитане на истината за нея. Когато този ресурс свърши, чак тогава ще се огледаме в морето и вярвай ми - няма да ни хареса този вариант.
А сега за Израел: Явно го обичаш, чувал си нещо, но не си разбрал точно, като описваш само най-угодното. Приятелю, а защо не споменаваш, че там се плаща цена от 6.93 шекела за кубик вода ( или по днеше курс близо 4 лева) за определено количество, или според региона и броя на хората в семейството, това количество варира от 3 до 5 кубика на домакинство. И тука обърни внимание - след това количество, което е прието от техния регулаторен орган ( ДКЕВР по нашему), като основно, всеки изразходван над него кубик се заплаща по 12.88 шекела, или точно 6.50 лв. И друго, точно водата от Червено море не е питейна, тя дори е ограничена за битови нужди, но се използва за климатичните им централизирани системи в сградите ( работещи с вода на принцина на адхезията), поливни цели и обществените нужди, което си е помощ. За да сме по-коректни в това сравнение, ще кажа, че и в Бургас има доста водоснабдени зони ползващи вода от Мандренското езеро и Вая ( не толкова ). Знаеш ли, че ЛУКойл ползва такава вода, използвайки водопровод и някои съоръжения на ВиК. Цената на тази вода е около 0.50 стотинки за кубик, като една помпена станция изършва доставните работи. Само, че питай служителите в каква тиня са фитингите, крановете и връзките им и как и колко пъти профилактират съоръженията и филтрите си. Та така и в Израел де, ако имаха сладководни източници, знаеш ли кога ще обезсоляват соленото Червено море. Тази вода те я калкулира по други сметки и тарифи, които най-вероятно визираш. Но...питейната вода за битови нужди в Израел струва от 4 до 7 лева БГ пари и зависи от запасите в държавата и най-вече от запасите в Галилейското езеро с 2 млрд. м3 вода и запас, от която почти цял Израел пие вода. Това е питейната им вода + няколкото подземни източника, които пресъхват, като юлска локва, когато им скимне. Така че точно Израел не е твоя пример, но може да послужи като такъв, който да ни даде отправна точка, какво значи да си вечно зависим от ресурс, който ние в България все още имаме, но не умеем да ценим и пестим. За това казвам, че високата цена е една от предпоствките да ни боли, когато я разхищаваме, въпреки че пак погледни мнението за пътя на водата и доставните ѝ разходи до чешмите в апартаментите ни.
16.
Последно
13.11.2019 11:44:44
От пустинята евреите направиха градина в която да живеят щастливи хора въпреки даденостите ! У нас от благословената земя на българите направихме пустиня. Най-евтиният бензин, най-евтиният тока сега чиновниците от вик ни обесняват как пием най-евтината вода и как да благодарим на тези които ни грабят. Ооо демокрацио ! п.п. и е годна за пиене водата в Израел за 1 лв. кубика
15.
do 13
13.11.2019 10:35:37
Така е,ама кубика ѝ на промоция иде към 1200 уева.Епа,ще я менкам с водица-няма кък.
14.
do 11
13.11.2019 10:32:51
С тази разлика, че не е ГОДНА за пиене, а цената е на кубик вода БЕЗ ПРЕЧИСТВАНЕ . Осен това поради спецификата и територията на Израел ( равнинна държава населена в близост до Червено море) се доставя без големите разходи по пренос ( помпи, хидрофори и ток). И друго, тук не е проблем водата. Имаме я в благодатни количества и качества, тук проблемът е в доставката ѝ. Най-скъпи са пречиствателните "процедури" на вход и изход. Друг е въпросът, дали няма да е по-добре да се съкратят разходите по пречистването на водата преди доставката. Обявава се, че водата не е годна за пиене, съкращават се големи разходи ( огромни са) по изчистването ѝ и се доставя до потребителя в язовирен вид. Друг е въпросът, че за разлика от тока, този "монопол" всеки с малко акъл, желание и съдружие от етажна собственост може да реши, ама тук не става, защото само ревем и плачем. Някой някога мислил ли е, че може да използва и дъждовна вода, Поне за тоалетните казанчета ( най-големите консуматори ). Виждал съм подобни изпълнения в далеч по-богати от нас държави. И не, че хората нямат възможности, но си използват привилегиите да използват природата, когато тя изсипва своя благодат. Помислете в един дъждвен сезон на оная площ на панелните блокове, колко вода може да се събере и да се използва впоследствие, ама и си помислете кой и кога ще направи подобен проект с комшиите си.
13.
до 8
13.11.2019 10:31:21
Водата е за миене , не е за пиене.
За пиене има бира.
12.
do 8
13.11.2019 10:20:22
Добре ве,човека ти е написал какво колко струва.Пий вода от обществената, къпи се на баните както е било преди.За литър бензин на бричката даваш 2.50,за литър вода от 0.03 лева много ти се виждат.Да ти знам и сметките.Бай ганя иска сичко да му е без пари да си студи динята и бирата с течаща вода от чушмята
11.
демократ
13.11.2019 10:17:38
Да. Там обезсоляват морска вода(два пъти по-солена от черноморската), която е довеждат от километри разстояния и я подават след скъпоструваща обработка ГОДНА ЗА ПИЕНЕ ! "...и така днес в Израел централите продават на ВиК оператора питейна вода на цена от около 1 лев за кубичен метър. Крайният потребител в пустинния Израел пък получава водата си на цени от около 3.50 лева – колкото е цената на водата в Търговище..." намери си сам инфото !
10.
до 5
13.11.2019 10:14:19
С далавери или не,ето виждаш. Хората са печеливши.Пък когато в държавата влизат пари,нъл се сещаш,че няма кой да се интересува по какъв начин влизат.Събуждай се.
9.
до 5
13.11.2019 10:14:14
С далавери или не,ето виждаш. Хората са печеливши.Пък когато в държавата влизат пари,нъл се сещаш,че няма кой да се интересува по какъв начин влизат.Събуждай се.
8.
до 7
13.11.2019 10:12:26
Служителите на ВиК на барикадата ! ВиК е монопол и е изродско предприятие. Нито държавно нито частно. Хайде ти не пий вода. Имали сме свободата да не ползваме вик-то. Самозабравилите се частници на държавният ресурс.
7.
до демократа с 4
13.11.2019 10:08:30
Ето по този начи се правят фейк новини. Първо, че там не е 3 лв. кубикът вода и второ водата им не е питейна. Водата им се доставя от Червено море и се преработва от там. Спирам до тук. А сега напиши колко им струва питейната вода, наречена "трапезна" ?
Иначе всеки е совбоден да не ползва услугите на ВиК. Да си залага кофите с вода и да чака дъжда. Ето, спестили си 3 лв. за 1000 литра вода, която ако си купиш ( най-евтината е 0.60 ст. за литър) бутилирана от магазина и със същите питейни качества, (доказва се лесно) ще платиш 600 лв. ( шестотин лева). Изборът си е твой.
6.
аз до 2
13.11.2019 10:00:02
Я помисли пак ? Преди да пишеш, какво имаш впредвид "един лев в мрежата" ?
Ти можеш доброволно да се откажеш от услугите на всяко едно ВиК, никой по никакъв начин не те задължава да ползваш услугите им, но да ти обясня какво се крие зад тези 3 лв., ако разбира се държиш да си пуснеш казанчето след екскрементирането си и да си пуснеш питейна вода врътвайки кранчето на чешамат си. Та в тези 3 лв. влизат:
Доставянето на един кубик вода ( или 999.8 литра вода, или близо 1 тон ) до вас. Тази вода минава през огромен деривационен тръбопровод ( в който може да влиза и камион) с ударогасители, които всяка година се подменят и поддържат от дружеството. Когато се прави това - у вас го усещаш, когато няма вода (това ще се случи и тази година към 20.11. ). Пак от дружеството се поддържат и напорните стени на язовирите, няма да уточнявам защо. След това тези 1000 литра вода отиват във водоем и в пречиствателна станция, където чрез специални реагенти ( нямаш си идея колко струват) се третира водата до степен такава, че да дойде до домът ти пречистена до степен "трапезна вода". Качеството е такова, че по чистота и състав водата не само е годна за пиене, а е годна дори за бутилиране и продажба ( има лаборатории, които ще потвърдят това). Преди да дойде обаче водата до дома ти, тя се пренася по тръбопроводи ( изградени и поддържани пак от ВиК), като тази вода минава през помпени станции, тласкатели, хидрофори, които я "тласкат" към потребителите. Тези помпи, тласкатели и хидрофори работят с ток. Когато водата достигне пречистена до Бургас влиза във водоеми, където допълнително се третира за да се пречисти от случайно попаднали механични замърсявания и бактерии. От тези водоеми пак с помпи и хидрофори вече е докарана до чешмата, бойлера ти и тоалетното казанче. тази вода преминава през централни водомери (различни от този твоя в апартамента), които се поддържат пак от ВиК. Водата постъпва в града с 4-5 градуса температура през зимата и 8-9 градуса през лятото. Пиша това за да имаш идея, че въпреки водоемите и задържането на тази благодат в пречиствателни станции, ние имаме страхотно природно богатство, което ВиК пренася до домовете ни. Та да продължа...След като си измиеш ръчичките, след като се изкъпеш и изучркаш и изакаш не те интересува повече какво се случва с тези 1000 литра или един тон вода. Ами да, отива в канализацията за теб, ама за ВиК Бургас пътя на водата продължава в канални станции. Тази вода от тях отново се изтласква с помпи работеши на ток към пречиствателните станции ( пак към ВиК), където вече всички бургаски екскременти се обработват със скъпи химикали докато изчезнат в нищото или се превърнат в пепел. Тези отпадъци се извозват пак от коли на ВиК и се закарват на специално предназначени места, където попадат в природата във вид на качествена торена пепел. Та така друже, колко да ти струват 1000 литра вода докарани и отведени от дома ти ????
ПС: Тези които нямат канализация плащат само 1.50 за вода. Останалото е пречистването и отвеждането от домът ти.
5.
grajdaniiiiii
13.11.2019 09:45:50
Нима никой не знае за роднинските назначения в В и К нима никой не знае за часмаците ? Стига корупция да направят Цялостна проверка да се направи на на В и К Бургас а не да се укриват далаверите им вече години
4.
демократ
13.11.2019 09:18:00
3 лв. кубик вода в Бургас колкото е и цената на водата в пустиният Израел ! Видим Ризултат ! На ви ЕС !
3.
az
13.11.2019 09:15:32
И защо трябва да има холдингова система във ВиК дружествата ? От къде на къде по-силното дружество ще помага на по-слабото ? Да сте видели богат да издържа беден в България ? Няма и да видите. Но ако питате богатия, той ще ви каже, че е учил, рискувал, трудил се е, пестил е и е натрупал пари, докато бедния не е учил, чакал е наготово, не е бил инициативен и харчил пари между пръстите си.
Ако пък попитате бедния, той ще ви каже, че богатия е станал богат, защото е крадял, имал е стабилна основа, купил си е диплома, служи си с нечестни средства и експлоатира такива като него. Ще ви обясни, че е беден, защото е бил вечно подтискан и не получава реалните за труда си пари...Истината е винаги някъде по средата, но в случая с ВиК - тата. От къде на къде ВиК Бургас да преразпределя печалбите си към останалите ВиК в които не се работи ефективно и чиито източници на вода са ограничени, при положение, че поддръжката на язовир Камчия и Ясна Поляна са в ресора на ВиК Бургас, от там има и хиляди разходи по доставяне на водата, чрез помпени станции, пречистване, отвеждане и поддръжка на водопреносна мрежа. Та на територията на ВиК Бургас ( със съставните общини към Бургас ) живеят над 400 000 души или близо 1/4 от населението на България. Трябва ли да се мерим с останалите ВиК, а и друго. Щом при това население ВиК Бургас е финансово изгодно за държавата ни дружество не трябва ли по-скоро да се мисли за целесъобразността от другите дружества и за това как да се повиши ефективността им. Не вярвам да има доволен гражданин от Бургас, който да знае, че ще плаща и заради неефективността и немърливостта на някое си ВиК отстоящо на стотици километри от...чешмата му например. Пък за малката територия, която бълнува министъра - много здраве да има от мен. ВиК Бургас е с граници от Обзор ( вкл.) до М. Търново ( вкл.) и от Бургас до с. Падарево ( сливенско) на Запад, или иначе казано бившия Бургаски окръг, който всички ние по-възрастните знаем, че беше най-големия по територия.
2.
NN
13.11.2019 09:14:28
Ми, не са вкарали един лев във ВиК мрежата а кубик вода 3лв.
1.
Бургазлия
13.11.2019 09:06:21
Добре че ямболските селяни и сливенските каракачани позаселиха Бургас иначе града отдавна щеше да е празен щеше да видиш една печалба на ВиК но и те ще изчезнат още малко като ги натиснат банките и ще се върнат по родните си места
  Добави Коментар
Перфектното шкембе Това ястие е кулинарна наслада "Ти си предател!" Ралица Паскалева порица Станислав Христакиев в Игрите 
Изневери на жена си, но после... Неверният съпруг бил публично унизен и накаран да носи срамни табели в оживен мол Отново е на пазара Вместо пръстен и сватба, актьорът Филип Буков изчегърта жената до себе си и пак е ерген
Загинал, бягайки от хотелската си стая Балконът бил неговия изход Разследващ журналист твърди, че Ружа Игнатова е жива, крие се в Русия Много хора, свързани с Кремъл, също са ползвали услугите на криптокралицата
Аржентински страсти в Дом на НХК Квартет „Либертанго“ и „Сбогом, Буенос Айрес“ в незабравима вечер Експерт: Изпращаме годината в несигурна за бизнеса обстановка
19-годишен се вряза с колата си в ограда на къща По чудо няма загинали  Има ли изход от парламентарната криза? БСП инициира разговори с пет групи Срещат се с депутати с ПП-ДБ, „Възраждане“, АСП, ИТН и МЕЧ
Ще бъде ли издадена Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев? Софийски градски съд заседава Късмет за Стрелеца, пари и любов за Скорпиона  Хороскоп за деня – 26 ноември 2024, вторник