Ефектът на доминото в туризма: Хотелиери искат кредити от държавата заради фалита на Томас кук
"Ефектът на доминото покрай "Томас Кук" повлече и нас." Така изпълнителният директор на "Астрал Холидейз", 24-годишна туроператорска фирма, обясни в понеделник обявяването в несъстоятелност на компанията. Няма да има турист, който да остане на улицата, зарече се Христо Гълбачев, пише в свой анализ списание "Икономист".
Сигурно е прав – застраховката на дружеството от 700 000 лв. е двойно по-голяма от най-раздутите изчисления на разходите за полетите, хотелите и трансферите на туристите на компанията, които са заплатили, но още не са осъществили почивката си. Все пак става дума за максимум 200 човека. А и подобно развитие не е неочаквано за компания, чиято основна дейност е дистрибуция на "Томас Кук" на българския пазар.
Проблемът е, че няма подобна застраховка и за хотелите, които са развили бизнеса си, разчитайки основно на най-големия туроператор на английския пазар и един от най-сериозните играчи на световния туристически пазар.
В зоната на здрача
Първите щети за българския туризъм лъснаха веднага след фалита на интернационалния гигант преди почти три седмици, когато стана ясно, че 58 български хотела имат да вземат плащания от "Томас Кук" и се нареждат в списъка на кредиторите му. Проблемът е, че интернационалният туроператор се разплаща с хотелите два месеца след престоя на туристите в тях и има натрупани сериозни неплатени фактури до датата, на която международният туроператор обяви неплатежоспособност.
Според оценки на Института за анализи и прогнози в туризма преките загуби на българските хотели са 60 млн. лева. Ако към тях се прибавят неизплатените средства за доставчици на услуги като екскурзоводи, транспортни фирми и др., сумата набъбва до поне 100 млн. лв.
"След фалитите на "Томас Кук" и на "Астрал Холидейз" Министерството на туризма непрекъснато повтаря, че ще окаже институционална подкрепа на хотелиерите. Звучи добре, но се оказват празни думи без смисъл. Реално държавата не предприема никакви мерки за българските хотелиери", каза Диана Колчева, председател на Сдружение "Клуб на хотелиера", Слънчев бряг.
Нейни колеги са получили преди дни официален отговор от Министерството на туризма, в който се посочва, че към момента държавата не може да приложи данъчни облекчения за засегнатите от "Томас Кук" и "Астрал Холидейз" хотели. За разговори в тази посока с финансовия министър Владислав Горанов обеща още при фалита на интернационалния туроператор министърът на туризма Николина Ангелкова.
Във вторник от сдружение "Клуб на хотелиера" пишеха ново писмо с четири спешни мерки за подкрепа на туристическия бранш, пострадал заради фалитите. То бе адресирано до четири министерства – на финансите, на туризма, на икономиката и на транспорта. Първото искане е държавата да договори с БНБ и търговските банки спешно отпускане на нисколихвени кредити за засегнатите от домино ефекта хотелиери, с лихви от 0,8 до 1,5%.
"Забележете – искаме кредити, а не субсидии, т.е. никой не може да обвини държавата в непозволена държавна помощ", казва Колчева. Втората мярка е държавата да освободи от ДДС доказаните с фактури разходи на 58-те хотела, засегнати от фалита на "Томас Кук", а след това да опрости на компаниите и корпоративния данък. Така те ще бъдат компенсирани поне отчасти затова, че партньорът им не се е разплатил с тях за престоя на туристите си в най-активните месеци юли и август. Четвъртата мярка е тези хотели да бъдат освободени от плащането на туристически данък за общините за туристите на "Томас Кук", за чийто престой е под въпрос дали ще получат плащания.
Според Диана Колчева от общо 450 000 туристи, пристигащи с чартъри в Слънчев бряг, 85% са на "Томас Кук". Толкова са се очаквали и за лято 2020, защото договорите са подписвани в периода от 1 юни до 31 юли т.г., почти два месеца преди обявяването на фалита на туроператора.
В несъстоятелност у нас и по света
Според шефа на Института за анализи и прогнози в туризма Румен Драганов домино ефектът ще продължи и в близките дни хотели по Черноморието ще обявят несъстоятелност. "Това със сигурност ще направят хотелите, чиято дейност в 70% е зависела от клиентите на "Томас Кук", казва Драганов, отбелязвайки опасността от това "всички яйца да са в една кошница". Като репер за стабилност той сочи, че хотелите, чиято дейност е зависела максимум 30% от туристите на "Кук", със сигурност ще избягнат подобна съдба.
Според него онези хотелиери, които искат да посрещат гости през лято 2020, трябва да обявят несъстоятелност веднага. Процедурата предвижда възможност за реализиране на оздравителен план за 6 месеца, т.е. до март догодина, когато все още ще имат шанс да се договорят с туроператорите за по-големи пакети.
Българските хотелиери не са единствените, нито най-силно засегнатите от фалита на международния туроператор. Поне 500 са хотелите в Испания, които може да бъдат затворени заради фалита на "Томас Кук" и ситуацията може да се влоши, ако правителството не вземе мерки веднага, заявява президентът на Испанската конфедерация за хотелиерство и туристическо настаняване Хуан Молас в интервю за икономическия всекидневник "Синко диас". Според него неплатената сметка на туроператора в Испания може да надхвърли първоначалната оценка от 200 млн. евро, обявена от сектора. "Ще бъде много повече. Сумата само за 8 хотелски вериги е близо 100 милиона", посочва Молас. Като пример той дава хотел на един от Канарските острови, където неотдавна са похарчили 20 млн. евро за реновиране, а от 7 октомври ще има 700 празни стаи и 200 служители, които ще трябва да бъдат освободени.
Хотели затварят и в Гърция. Според Никос Халкиадакис, председател на Сдружението на хотелиерите на остров Крит, в следващите дни 26 хотела на острова и 48 хотела в Гърция ще обявят несъстоятелност. Всички до един са луксозни, обслужващи главно клиенти на "Томас Кук". "Това е страхотен удар – също като финансовата криза преди години", посочва той пред "Дойче Веле". От 15 юни насам британският туроператор не плаща за нито един от хотелите, в които по договор настанява свои клиенти. Дори част от тях да са успели да запълнят незаетите стаи чрез друг туроператор, загубите все пак ще са огромни, добавя Халкиадакис. Според гръцката конфедерация по туризъм (SETE) финансовият удар ще варира между 250 и 500 млн. евро.
Кой ще смени "Томас Кук"
Най-вероятно мястото на "Томас Кук" на българския пазар, в Гърция и Испания ще бъде заето от туроператора Jet2 Holidays, собственик и на нискотарифната авиокомпания Jet2, посочват два източника на колегите от списание "Икономист".
Jet2 Holidays е един от трите водещи туроператора във Великобритания. На българския пазар се появи за първи път това лято. От май т.г. компанията осъществява сезонни полети до Бургас от девет града във Великобритания и предлага почивки в хотели между 2 и 5 звезди в курорти като Слънчев бряг, Св. Влас, Обзор и др. Проверка на сайта на Jet2 показва, че най-евтините самолетни билети към България това лято са се предлагали през август и септември на цени от 66 лири.
Възможни мерки
Единствената конкретна мярка, която Министерството на туризма се готви да предприеме на този етап, е национална реклама на летните курорти в сезонните и чартърните самолети. За нея ще се плаща, след като туроператорите или хотелите представят фактури за реализирани нощувки.
Гръцкото министерство на финансите вече обяви, че ще освободи от туристическа такса за определен период всички хотели, които са засегнати от фалита на британския туроператор. За тази мярка настояват и българските хотелиери.
Министърът на туризма на Турция Мехмет Ерсой също заяви, че ще има програма за кредитна помощ на местния бизнес, засегнат от банкрута на туристическата компания "Томас Кук", с бюджет от около 50 млн. евро. Турция не е член на ЕС и не е длъжна да иска разрешение от Брюксел за прилагане на държавна помощ.
Банки колкото щеш!
Колкото до ДДС... Та, Вие сте прилигеровани от може би най-ниското облагане от същата тази Държава, от която искате кредити!
Да, бъркаш с мутрите!
И, защо отново един туроператор да оперира с може би 50% от туристопотока?
Нима не може да го фалирате след година, по подобие на Кук?!
И, после пак кредити от Държавата?