Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пътната безопасност - тема №1 на конференция в Несебър

Проф.Николай Михайлов (на снимката вляво), ръководител на катедра "Пътища и транспортни съоръжения" на УАСГ бе домакин на форума, в конференцията участва Малина Крумова и представител на Световната банка(на снимката вдясно)
Ключови думи: Пътна безопасност, Малина Крумова, Николай Михайлов, Хатем Шахбани, Тим Силвестър, Алан Рос, Степан Бохус

Над 400 гости – учени, лектори и представители на водещи български фирми се включиха в 12-ата Национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие, която се проведе в последните два дни в Несебър.

Основната тема през тази година бе пътната безопасност. Сериозно се обсъждаше и развитието на основните инфраструктурни коридори на Балканите. Темата бе повдигната за пръв път преди година - на 11-ата Национална конференция, а по-късно стана и основен акцент на българското председателство на ЕС.

проф.Николай Михайлов, ръководител на катедра "Пътища и транспортни съоръжения" в УАСГ с Иван Ташков, депутат, член на постоянната комисия по транспорт

На форума се представиха 33 доклада. Огромен интерес предизвикаха презентациите на д-р Алан Рос – „Споделяне на опит и експертиза за пътната безопасност между държавите”, „Умни градове и автономни автомобили – бъдещето на пътищата” на Тим Силвестър от САЩ и „Армиране на асфалтови настилки за безопасност на инфраструктурата” на д-р инж.Степан Бохус от Техническия университет в Бърно, Чехия.

Сред официалните гости бяха Малина Крумова, председател на Държавната агенция по „Безопасност на движението по пътищата”, Хатем Шахбани, представител на Световната банка, Андреас Бейкос, управляващ офиса на Европейската инвестиционна банка за България, д-р инж.Иван Ташков, депутат, член на постоянната комисия по „Транспорт” в 44-ото Народно събрание и други.

Форумът бе организиран от катедра „Пътища и транспортни съоръжения” към УАСГ, Института по транспортно строителство и инфраструктура и Националният комитет на България към Световната пътна асоциация.

Конферентната зала в 5-звездния "Сол Несебър" бе препълнена

По традиция конференция е място за обмен на иновативни идеи. Така бе и през тази година, а в двата дни бяха представи редица световни практики, обсъждаха се конкретни предложения, които ще бъдат отправени към Министерски съвет и Народното събрание.

Един от акцентите е законодателна промяна, за да може пътната безопасност да е с по-сериозна тежест при обществените поръчки за строителство на пътища.

„Преди време споделих, че библията на един добър път е заданието. Добре изготвеното задание, по отношение на безопасността на пътищата, ограничава възможността от каквито и да е грешки и дава основание на възложителя да изисква. Термините геометрия на пътя, наклони и отводняване, са елементи първо на безопасността, а после и на инженерната наука”, каза проф.Николай Михайлов, ръководител на катедра „Пътища и транспортни съоръжения” в УАСГ.

Малина Крумова с Хатем Шахбани, представител на Световната банка

 „Конференцията е добър форум  и показа, че наука, бизнес, институции и НПО-та могат да работят заедно за развитието на пътната инфраструктура. Готови сме да приемем всяка добра идея”, допълни  от своя страна Малина Крумова, председател на Държавната агенция по „Безопасност на движението по пътищата”.

Хатем Шахбани от Световната банка приветства организаторите, че са избрали темата „Пътна безопасност” като мото на конференция и съобщи шокиращата статистика – 10 млн.души са загинали през 2018 година в пътно-транспортни произшествия по целия свят.

„Пътната безопасност е многопластов проблем и участниците в този процес са много. Заради това координацията между институциите е ключова. Инвестициите в безопасност на пътя са важен компонент. Заради това подкрепяме българското правителство за тол системата, защото знаем, че ще се подобри пътната безопасност”, отбеляза Хатем Шахбани.

Андреас Бейкос, управляващ офиса на европейската инвестиционна банка в България, подчерта че са нужни огромни средства, за да се развие подходящо транспортната мрежа в Източна Европа. Само за Западните Балкани са необходими 26 млрд.евро за трансевропейската мрежа.

Какви интересни практики бяха представени на конференцията – очаквайте по-късно във Флагман.бг!

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Как са спестявали българите в древността? He пapи в бpoй, a зeмя, злaтo и cpeбpo. He в бaнĸa, a вĸъщи или в cĸpивaлищe Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх”
Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел Днес се подновяват ядрените преговори между Иран и САЩ Техеран иска отмяна на американските санкции
Закриват легендарна фирма за бутилирана вода заради опасни бактерии Миналата година французите унищожиха 3 милиона бутилки заради фекална бактерия във водата Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“
Руска атака с дронове тази нощ в Харков и Запорожие Спешните служби в Украйна са взели необходимите мерки Необичаен гост: Котката Софи влезе в Белия дом Животното е част от програмата “Котки със сини якички”
Имате срок до 27 май от Мета за Фейсбук, Инстаграм и Тредс Meta ще използва лични данни на потребители, за да обучава изкуствения си интелект Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна
Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол