Кутев срещу Гешев: В нормална демокрация не би могъл да се кандидатира за главен прокурор
Депутат от БСП се осмели да разкритикува единствения номиниран за главен прокурор Иван Гешев. От соцпартията избягват да говорят по темата, която е основен приоритет на извънпарламентарната политическа формация „Демократична България”.
В сряда в Народното събрание се състоя дебат по предложение на БСП за възстановяване на практиката на блиц парламентарния контрол. Тя би принудила премиера Бойко Борисов да отговаря поне веднъж в месеца на въпроси от депутати – нещо, което той всячески избягва.
От БСП изтъкнаха, че лидерът на ГЕРБ подкопава парламентарната демокрация. Сред аргументите на соцпартията попадна и процедурата за избор на следващия главен прокурор и за особеното мнение на Иван Гешев за разделението на властите.
По този повод депутатът Антон Кутев каза: „В една нормално функционираща парламентарна демокрация, където законите и конституцията имат значение, няма как човек, който се е обявил и който очевидно не разбира разделението на властите, да се кандидатира за главен прокурор. Няма как да стане в един работещ обществен механизъм, където наистина парламентарната демокрация работи.”
Според Кутев пък министър-председателят Борисов управлява всички обществени механизми директно, с телефонни обаждания, нарушавайки конституцията.
Депутатът припомни, че България е парламентарна демокрация, и обясни, че институциите трябва да си дойдат на мястото.
„Барабар с главния прокурор, който, разбира се, трябва да знае, че разделение на властите има и това е ключова негова функция, но не само това, защото тука проблеми има и по отношение на съдебната система, на прокуратура, т.е. всички власти в държавата в момента не отговарят изцяло или влизат в зависимости, които са недопустими за парламентарната демокрация”, добави Антон Кутев.
Това всичко тръгвало от пленарната зала в парламента и най-вече от тази част на залата, където седят депутатите на ГЕРБ.
Според Кутев с демокрацията у нас винаги е имало проблеми, но най-голямата й деформация той свързвал с управлението на ГЕРБ.
След дебата депутатите отхвърлиха предложението на БСП за връщане на блиц-контрола с 68 гласа „за”, 85 „против” и 11 „въздържал се”.
само въпрос: холандия нормална демокрация ли е?
защото там при проби за избори за кмет (които се назначават от правителството) решили общинските съвети (доминирани от една партия или коалиция) да посочат по два кандидата и станало така, че в три големи града и двата кандидата били от една партия... та поради апатията на гласоподавателите при изборите, в правителството им демократично решили, че хората нямат интерес към избираме кмет...
пп. референдумите са ги забранили по друга причина.
въпрос на ценности.