Показват съкровищата на големия български художник Димитър Казаков – Нерон в две бургаски галерии
Бургаските ценители ще имат възможност да се докоснат до уникалния творец, философ и медиатор между древността и бъдещето - големия български художник Димитър Казаков - Нерон. Живописни творби, графика и рисувана керамика ще бъдат подредени в две галерии в Бургас - "Петко Задгорски" и Галерия "Георги Баев".
Официалното откриване е в Градската художествена галерия на 4-ти октомври от 18.00 часа. След това гостите на изложбата ще имат възможност да посетят и галерия "Георги Баев", намираща се на бул. "Демокрация" №6, която ще бъде домакин на някои от най-впечатляващите "съкровища" на твореца. Над 400 творби на Димитър, Никола и Бисера Казакови са включени в Колекцията на Нерон в Трявна, постъпила през 1985 година.
Това е най-голямата и разнообразна колекция на художника в България. Близо половината от тях са в постоянна експозиция в Старото школо в Трявна. С подбрана част от останалите е подготвена гостуваща, мобилна изложба, която бургазлии и гости ще могат да посетят до декември. Експозицията "Димитър Казаков - живопис, плстика, рисувана керамика" се организира от Община Бургас и музей за резбарско и зографско изкуство - гр. Трявна.
Димитър Казаков е роден на 22 юни 1933 г. във великотърновското село Царски извор. Рано остава без баща и от дете знае какво е бедност. Оттогава обаче му е и любовта към всичко красиво в природата и селския бит. Започва да я претворява с подръчни материали - глина, дърво. В софийската Художествена гимназия правят изключение и го приемат за ученик, когато вече е на 20 години. После завършва и графика (с много перипетии) в Художествената академия. През социалистическите години Димитър Казаков е щатен плакатист в "Комунални услуги" в Пазарджик, после художник във военен завод край софийското село Божурище, докато окончателно избере съдбата на свободен творец в столицата. Нерон прави успешни самостоятелни изложби в Гърция, Швейцария, Австрия, САЩ, Франция, Испания, Япония, Кувейт, а славата му расте. Френският режисьор и сценарист Жан Мари Дро идва в България и избира не друг, а Нерон, за да го представи в поредицата си "Художници-чародейци на своето време", редом до десетте най-големи художника на Европа. Снима 45-минутен филм, който е излъчен в края на 80-те по един от най-гледаните тв канали на Франция. 1981-ва е годината, която внася пълен обрат в живота на артиста. Измъчван от тежка астма, Нерон е принуден да се откаже от живописта - маслените бои провокират алергия, която трудно се овладява. Няколко години живее в Сандански, за да диша лековития въздух на това място. После се връща в Божурище, където остава до сетния си час, работейки с акрилни бои, акварел, скулптура, дърворезба, декоративна пластика.
Добави Коментар