5 мита за природния газ
Живеем във времена, в които е трудно човек да различи истинските от фалшивите новини, а гръмките заглавия и драматични истории си проправят много по-лесно път, отколкото рационалните обяснения и факти. Това се отразява на всяка сфера от обществения и икономически живот, митовете стават все повече и е трудно да се ориентираме кое е реално и кое е в сферата на преувеличеното, резултат от нечие неразбиране, манипулация или откровена неистина. С пълна сила това важи и за използването на природен газ. Той е един най-разпространените източници на енергия в Европа, тъй като осигурява отопление, топла вода, готвене, охлаждане… Въпреки това, все още широко разпространени са не малко заблуди, на които си струва да се обърне внимание.
1. Първият и може би най-сериозно разпространен мит е, че газът е „скъпо удоволствие“
Газът става все по-евтин в световен мащаб поради няколко причини – добивът и запасите растат, преносът вече не върви само по тръбите, технологиите за втечняване и регазификация позволяват търговия от всяка точка на добив до всяка точка на потребление, т.е. благодарение на новите технологии може да се купи от всяко място, на което се добива и да се достави до всяко, на което се използва. Цените на природния газ вече не зависят толкова пряко от тези петрола. През последните 20 години природният газ се продава на около две трети от цената на петрола (за единица енергия), цените му са 20-30% по-ниски от пропана и около 50% по-ниски от дизела. Цената на газа в България се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране. Може да се актуализира на всеки три месеца, но дори да има промяна, тя засяга само един от компонентите в сметката. Природният газ е по-изгоден от пропан-бутана и над 2 пъти по-евтин от електроенергията и газьола.
Ето и малко реални цифри от България, които опровергават този мит. Близо два пъти по-евтино излиза подгряването на вода с газ, отколкото с ток. Средната сметка на битовите клиенти на „Овергаз Мрежи“ през юли 2019 г. е с 18 лева по-ниска, отколкото семействата щяха да платят, ако бяха използвали електроенергия. Пак според официални данни, семействата, които се отопляват с природен газ, вместо с електроенергия, пестят по приблизително 1 100 лева за отоплителен сезон. Това показват сметките на битовите клиенти на „Овергаз Мрежи“ от м. октомври 2018 г. до м. април 2019 г.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ можете да получите безвъзмездно финансиране за газификацията на вашето жилище? Заповядайте на информационно събитие във вашия град, на което ще говорим за възможностите, които предлагат европейските програми за финансиране.
Събитията ще се проведат в следните градове:
✔ Велико Търново, Дата 24.09.2019, Зала - салон в читалище "Надежда”, 17:30 дo 19:30
✔ Бургас, Дата 25.09.2019, Културен център "Казиното", 17:30 дo 19:30
2. Газът има сериозни негативни въздействия върху околната среда.
Газът е най-чистият, ефективен, надежден и лесен за контрол енергиен източник. Използването му води до пълното елиминиране на преките емисии от серни окиси, прах и сажди при потребителя. Природният газ генерира 75% по-малко емисии на азотни оксиди (NOx) и 30% по-малко емисии на въглероден диоксид (CO2) в сравнение с нафтата. Той също така може да бъде получен от възобновяеми източници, като отпадъци, утайки и всякаква биомаса. При използване за отопление вместо електричество в българските условия, газът употребява 3 пъти по-малко първична енергия и генерира средно 50% по-малко въглеродни емисии.
И отново няколко примера в цифри, които доказват горното твърдение. Само удвояване на дела на газифицираните сгради в страната, от 3% на 6%, би довело до спестяване на 1375 т. фин прах и намаление на парниковите емисии с почти 0.5 млн. т. годишно. За сравнение, пълната електрификацията на обществения транспорт в градовете би намалила годишните емисии на фин прах със само 100 т., а парниковите емисии практически няма да се изменят, защото около 45% от тока в мрежата ни се произвежда от лигнитни ТЕЦ, които отделят най-много въглеродни емисии за производство на 1 квтч електричество.
3. Използването на газ подхранва зависимостта ни от Русия и подкрепя режима там
Да, буквално до вчера Газпром беше практически единствен значим доставчик на газ за България. Вече не е така. България закупи и внесе първите количества втечнен природен газ през терминал в Гърция. С изграждането на интерконектори със съседните страни и терминала за регазификация край Александруполис, българският потребител ще може да почувства ползите от глобалната революция в добива и търговията с газ. САЩ и Австралия имат голям дял в нея и монополисти като ОПЕК и Газпром остават с все по-малко пазарна власт. А бумът в развитието на добива в Източното Средиземноморие тепърва предстои.
4. Преминаването на газ за отопление и топла вода е много трудно достъпно
Доста хора възприемат, че газифицирането означава да разбият целия им дом и навсякъде да се монтират тръби и първоначалната реакция често е „не бих го изтърпял“. Истината е, че ако има изградена газопреносна мрежа до мястото, където живеете, процедурата не е сложна и съвсем не е толкова времеемко.
Периодът, за който се клиент се присъединява към газоразпределителната мрежа на „Овергаз Мрежи“, зависи от няколко фактора. Сред тях са дали има изградена газова инфраструктура и монтирани съоръжения. От началото на 2019 година до август месец присъединяването към мрежата е отнело средно 49 дни от датата на подписване на договора до първата издадена сметка за газ на клиента.
5. Използването на газ не е безопасно
Ако се използва правилно, природният газ не е опасен. Разбира се, трябва да се спазват правилата за безопасна експлоатация на уредите, но това е въпрос на лична отговорност. Газопреносната мрежа и битовите газови инсталации подлежат на стриктен контрол и регулярна техническа поддръжка. За да се избегне опасност и изтичане на природен газ, той е допълнително ароматизиран и бързо се усеща чрез обонянието. Допълнително се монтират и уреди, които биха засекли евентуално изтичане. Природният газ е 10 пъти по-лек от въздуха и мигновено се разсейва в атмосферата. При евентуален теч, той се издига бързо и изтича през всякакви отвори и процепи. Затова е трудно да се получи висока концентрация в затворено помещение, което би било потенциален риск.
Митът за опасността на газа се дължи донякъде на не разграничаването на природния газ от пропан-бутана. Всъщност, природният газ се образува от разлагане на органични вещества (растителни и животински останки), а пропан-бутанът е петролен продукт, който се получава при преработката на нефт. При използването на бутилки с пропан-бутан не се изисква разрешение, нито се осъществява допълнителен технически контрол. Масовите случаи на инциденти с газови бутилки са всъщност при употреба на пропан-бутан, а не на природен газ. За сравнение налягането на природния газ в битовата газова инсталация е 100 пъти по-ниско от налягането в една запалка и 800 пъти по-ниско от това в бутилките на пропан-бутан.
Когато става въпрос за безопасност, не бива да се пропуска и фактът, че природният газ осигурява по-добра и здравословна среда за хората, особено в сравнение с други източници на отопление - употребата му не води до отделяне на сажди, миризми или прах във въздуха в помещенията.
Около 8-8500 лв първоначална инвестиция, Отопление на сезон за околоседем месеца 1100-1300 лв.(колкото на дърва) . Летни сметки 30-35 лв.(топла вода и готвене) Единствен плюс- сметка та за ток падна от110-120 лв.на 28-31 лв.И на края цената на газта уж падна малко ,а при мен се качи с около 10 о/о на кубик???
1. мит е, че газът е „скъпо удоволствие“
Спестявате 18 лв на месец от сметката, а цените на газови уреди са такива, че с тези 18лв ще ги изплатите за около 50 години. Ако включите и парите които ще дадете за ремонт на жилището след газифициране, животът ви няма да достигне да изплащате.
2. околната среда. 75% по-малко емисии в сравнение с нафтата.
Защо сравнението е с нафтата, а не с елекричеството от АЕЦ което повечето потребители ползват, кой в днешни дни в бг ползва нафта в дома си?
Нататък няма какво да продължавам
Не е случайно, че някои държави спират развитието на газовата си система и нищо чудно, след няколко години, в брюксел да решат да наказват потреблението на газ.