Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Едно убийство на малолетна променя правилата за тел. 112

17-годишното момиче звъняло 10 пъти на спешния телефон 112, молейки отчаяно за помощ
Ключови думи: убийство на малолетна, тел. 112, спешен телефон, обаждане за помощ, новини от света

Централите за спешни повиквания на международния телефон 112 трябва да могат да локализират мястото, от което се получава всяко обаждане. Решението на съда в Люксембург е следствие от трагичната смърт на една девойка. Миналата седмица Върховният съд на Европейския съюз постанови, че мобилните оператори трябва да могат да засичат местоположението на лицата, които се обаждат до международния номер за спешни случаи 112. Полицията, Бърза помощ и пожарната трябва да имат възможност да проследяват къде точно се намира обаждащият се, независимо дали в мобилния му телефон има SIM карта или не, пише Дойче веле.

Смъртта на едно отвлечено момиче в Литва

Съдът на Европейския съюз в Люксембург взе решение да задължи мобилните оператори да ползват специална проследяваща система след един фатален случай от 2013 година, при който бе отвлечена литовска девойка, а след това изнасилена и убита. 17-годишното момиче звъняло 10 пъти на спешния телефон 112, молейки отчаяно за помощ. В централата за спешни повиквания обаче не се виждал номера на използвания мобилен телефон, което попречило да се установи местоположението на девойката. Младото момиче, отвлечено от литовския град Паневежис, било изнасилено и изгорено живо в багажника на автомобил. По-късно семейството на момичето завежда иск срещу литовската държава за неспазване на правилата на ЕС, съгласно които страните-членки трябва да гарантират, че след всяко обаждане на телефон 112 местоположението на обаждащия се може да бъде засечено. По-късно случаят бе отнесен до Съда на ЕС. Засега не е ясно дали телефонът на момичето е имал SIM карта или е имало някаква друга причина, която е възпрепятствала номерът ѝ да бъде проследен. Според Европейската асоциация за спешните номера осем от 28-те държави-членки на ЕС, в това число и Франция, понастоящем не дават възможност на телефони без SIM карта да извършват обаждания към телефон 112. Асоциацията обясни, че това ограничение съществува, за да се предотвратят случайните повиквания на деца, които си играят с телефона.

Има и други трагични случаи

Страните-членки на ЕС в момента формират мнозинството от държави, които използват единния номер за спешни случаи 112. Още няколко страни, сред които Австралия, Китай, Индия, Турция и САЩ са предприели стъпки, за да въведат услугата. Сходен трагичен инцидент в Румъния предизвика многохилядни протести в Букурещ през лятото на тази година. 15-годишно момиче бе звъняло на полицията три пъти, за да съобщи, че е отвлечена от мъж, който я е изнасилил. Когато румънската полиция стига до нея цели 19 часа след обаждането, момичето е вече мъртво.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година