Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Половината българи смятат, че държавата е виновна за проблемите им

Ключови думи: държавата е виновна за проблемите, флагман, проблеми

Близо половината българи смятат, че държавата е виновна за проблемите им. Този начин на мислене е изразен по-силно при по-възрастните хора, докато по-младите винят повече себе си за личните си неблагополучия. Данните са от изследване на „Галъп Интернешънъл“, част от ежемесечната изследователска програма на социологическата агенция. Църквата е сред почитаните авторитети, но се отчитат и видими проблеми в нейния публичен образ, сочат още данните от проучването, пише Дарик.

Оказва се, че три десетилетия след началото на демократичните промени в България, 46% или близо половината от обществеността у нас е склонна да се съгласи, че държавата е виновна за повечето проблеми в живота ни. 42% е делът на тези, които не са съгласни с такова твърдение, а 12% не могат да кажат. Така обществото ни на практика е разделено на две половини по въпроса виновна ли е държавата за повечето проблеми в живота ни. Възрастта (и свързаният социален статус) е от значение за обществените нагласи спрямо ролята на държавата за личното ни благополучие. Най-младите респонденти между 18 и 25 години (или тези, родени след преломната 1989 г.) изглежда в по-голяма степен са склонни да винят себе си, а не толкова държавата, за проблемите в живота си. Вероятно, с възрастта нарастват и поводите да виним държавата, а и обективната вярност на това обвинение. Закономерно, привържениците на управляващите са и по-малко критични.

68% от участвалите в проучването споделят мнението, че най-важно е нещата в живота да са справедливи, а не винаги точно по закон, 19% казват, че това твърдение не се отнася за тях, а останалите 13% не могат да преценят. Това мнение се подкрепя от различни демографски групи. Ясно личи, че обществото ни по-скоро базира моралните си критерии на някакво усещане за здрав разум, отколкото на законовите детайли.

Мнението на другите е традиционен регулатор на поведението на голяма част от хората, дори и неосъзнато. 57% от запитаните пълнолетни българи споделят, че обръщат внимание на мнението на околните за тях, за 38% твърдят, че то не е от значение. 
Оказва се, че мнението на околните е важен обществен регулатор за всички възрасти – дялове от над 50% определят общественото мнение като важно и сред най-младите и сред най-възрастните.

На фона на останалите институции у нас Църквата се ползва със сравнително високи нива на доверие. След кратки колебания и кризисни моменти, породени от различни скандали, свързани с някои духовници у нас, след избора на патриарх Неофит през 2013 г. доверието в църквата се запазва на нива между 40 и 50% и като цяло е трайно по-високо от недоверието.

Предишни изследвания на „Галъп Интернешънъл“ показват, че хората свързват Църквата и с редица хронични проблеми, като връзки с бизнеса и луксозен живот на духовници, липса на достатъчно близка до ежедневието на хората дейност, намаляване на ролята на религията в съвременното общество, принадлежността на висши духовници към бившата Държавна сигурност и др. Вероятно, негативно влияние върху образа на Църквата оказва и дейността на секти, ролята на атеистичното управление в близкото минало, липсата на добре подготвени духовници, липсата на достатъчно уважение към църквата от страна на активни части на обществото и др.

Естествено, винаги когато става дума за доверието в Църквата, трябва да се има предвид и фактът, че в страната ни живеят представители на различни вероизповедания, както и че определящата роля на религията в редица европейски общества постепенно намалява – включително и в нашата страна. Все пак, към този момент Църквата се оказва, сред обществените регулатори, в които (макар и с колебания) българите имат най-голямо доверие, поне в сравнение с държавните институции.

7
Коментара по темата
7.
ХХ
22.08.2019 10:01:22
Сигурно е вярна статията - като няма държава - законът на линч за селската престъпност... Ама ес и ценностите не дават.
Затова вън от кочината ес!
6.
Levskar
22.08.2019 08:57:02
ТО НЯМА ДЪРЖАВА БЕ....
5.
ГЕОРГИ КАШКАВАЛОВ
22.08.2019 00:37:28
НЕ ПИТАЙТЕ КАКВО Е НАПРАВИЛА ДЪРЖАВАТА (РАЗБИРАЙ БЪЛГАРИЯ) ЗА ВАС,А КАЖЕТЕ ,ВИЕ КАКВО НАПРАВИХТЕ ЗА БЪЛГАРИЯ.....
4.
Цункай хуй от Козлодуй
21.08.2019 21:25:12
Държавата няма да ви прави деца и добър живот без да искате вие самите, Вземайте се в ръце, учете и работете иначе ще ядете кура докато се опържат ташаците смотаняци !!! Всичко си зависи от вас ама като гледам какви боклуци се въдят, ужас...Ще стоите бедни в тая кочина цял живот.
3.
_nib_
21.08.2019 21:08:39
Че кой друг да е виновен?Държавата тотално се е оттеглила от социалните си функции.С изключение към мангалите....пардон-ромите.
2.
Началникът на Църквата е самият Господ Исус Христо
21.08.2019 20:28:56
В духовния живот има базови закони, които действат независимо дали знаем за тяхното съществуване, или не. Един подобен закон казва, че злото не се побеждава със зло, тъкмо обратно - добива по-голяма сила.
1.
Дернев
21.08.2019 20:11:18
Половината е скромно казано. А няма място и време за такава. Трябва да си върнем държавата.
  Добави Коментар
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата
Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата
18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка Свали 30 кг Риалити звездата от последния сезон на „Биг брадър“ Веси Маринова свалила 30 килограма след излизането си от къщата
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик Ако използвате традиционния метод за сушене на дрехи, има няколко правила, които могат да ускорят процеса 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия В Магдебург днес е ден на траур
Секссимвол си отряза косата Яман, известен с ролите си в популярни сериали, вече не се страхува да експериментира с образа си Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1
Защо днес задължително трябва отидем на пл. Тройката Вкусна храна, коледен базар, музикална програма и ледена пързалка - всичко това е на едно място в Бургас 2025 г. ще започне перфектно за тези 4 зодии Планетарните влияния са на страната на Лъвовете