Жителите на Атия притеснени заради опасни отпадъци, искат референдум
Къщата ми е на стотина метра от мястото, където ще се съхраняват опасните отпадъци. Как няма да се притеснявам? Това каза пред бТВ Кирил Петров от созополското село Атия.
Жителите на Атия започват петиция с искане за референдум за изграждането на депо за опасни отпадъци до къщите им.
„Къде ще отидат тези отпадъци не знам. Има общинско сметище, теренът е голям. Защо не го направиха там?“, пита Кирил.
„Всички отпадни води минават през нашето село. Къщата ми е на 20 метра от дерето. Как няма да се притеснявам?“, добавя той.
Петицията, която местните хора са започнали, е за свикване на референдум, защото както те казват, преди повече от 10 години, когато е взето решение за изграждането на депото за строителни отпадъци, то не е било подложена на широко обществено обсъждане, а повечето от тях разбират какво ще се случва в селото в началото на това лято.
Има одобрена оценка за въздействие върху околната среда преди 10 години, но не е започнало да функционира. В една част от него е започнало изграждането на площадка за опасни отпадъци. Такива пробни центрове се изграждат в пет общини у нас, другите четири са в Североизточна България.
Директорът на РИОСВ – Бургас Тонка Атанасова пък каза, че в Атия няма да има депо за опасни отпадъци. Това е площадка за временното им съхранение, уточни тя.
„Разбирам хората, не са информирани. Това, което започва да се изгражда по пилотния проект по българо-швейцарската програма, е било депо за строителни отпадъци и за електронно, електрическо оборудване, за което са проведени процедури по екологичното законодателство“, обясни шефката на регионалната екоинспекция.
„След 2015 г. депата не подлежат на ОВОС, тъй като това строително депо, за което вече е одобрен ПУП на Община Созопол, след като печелят проекта за обособяване на площадка за временно съхранение на опасни отпадъци от бита“, добави тя.
„Това никога няма да е депо за опасни отпадъци. То е площадка за временно съхранение.
Всички общини до края на 2020 г. трябва да имат такива изградени центрове, за да могат да изпълнят целите по Закона за управление на отпадъците. Когато те събират тези отпадъци от бита като лекарства, батерии, телевизори, компютри и т.н. след това се предават на фирми, които ги обработват, третират или оползотворяват“, заяви Атанасова.
„Лекарствата трябва да бъдат изгорени. В Община Бургас имаме също такъв център. Центровете, които събират и съхраняват тези отпадъци, се намират в жилищните райони“, каза още тя.
СОЗОПОЛ ПОДКРЕПЯ АТИЯ!
I vazduha Vzimate na horata....