Слави Трифонов да помете ГЕРБ? Едва ли, но има потенциал за балансьор – т.е. от него да зависи кой ще управлява
Слави Трифонов закри шоуто си по bTV и обяви, че създава нов политически проект под името „Няма такава държава“. Тв водещият вече е с ранг на легенда в шоу бизнеса. Има ли обаче потенциал да сформира достатъчно силна партия? Потърсихме мнението на политолога Първан Симеонов, който е и изпълнителен директор на агенцията за обществени и политически изследвания „Галъп интернешънъл“.
- Г-н Симеонов, политическият проект на Слави Трифонов има ли потенциал, образно казано, да предизвика революция в българската държава?
- Е, чак революция – не, но има възможността да поразмести пластовете. И ако трябва да бъдем честни, назад в годините имаше по-добри шансове. Като че ли Слави тогава беше по-популярен. Но пък от друга страна сега има износване на традиционните партии, има и такава вълна – наричат я популистка вълна, в западния свят, в която г-н Трифонов в известна степен се вписва. Има комици на власт и т.н., т.е. такъв е духът на времето – хората търсят някаква промяна по един или друг начин. Така че може да се окаже, че и сега не е лош момент. Друг въпрос е, че доколкото аз успях да чуя какво казва Слави Трифонов – по-скоро той гради нещо дългосрочно. Няма да бърза с някакво непосредствено участие на местните избори, например. Впрочем, не е изключено той да проектира подкрепа или антиподкрепа за някой кандидат. Но във всеки случай Слави Трифонов ми се струва разсъдлив човек и вероятно би играл за национален имидж, а не за местни избори, но знам ли? Това казва логиката, но какво мисли той или хората му – не зная. Във всеки случай опасността, ако играеш на местни избори, е да ти се лепнат на гърба разни местни неприятни елементи тук и там. Защото по места, няма какво да се лъжем, има доста „мръсна пяна“, която просто си търси стопанин в такива моменти и като види някой нов, гледа да му скочи на гърба. Г-н Трифонов ги знае тези неща според мен. За него е по-добре да гради национален образ.
- То технически няма и време да се създаде партията до местните избори.
- Не, технически всичко става, но въпросът е има ли смисъл. Доколкото успявам да разбера, проектът на г-н Трифонов е малко, както ракия се вари – на тънка струйка, отдалеч, отдалеч. Така стават качествените неща. Тук проблемът е да не се преноси, защото той на няколко пъти беше на ръба. Назад в годините винаги е бил „по допирателната“ на политиката. Ние българите обичаме новите неща. Слави Трифонов може да представлява новост за политиката, но във всеки случай самият той е част от политическия пейзаж от много дълго време. Няма да му е чак толкова лесно, колкото би му било преди години.
- Кой трябва да се притеснява от партията „Няма такава държава“?
- Всички могат да започнат да се притесняват, както се казваше в един стар виц - „започни да се притесняваш“. Първо БСП може да се притеснява, защото това може донякъде да й отнеме потенциалната функция на алтернатива, на партия, която канализира протестния и наказателен вот. Но и ГЕРБ може да се притеснява, защото хората, които биха гласували за Трифонов, са този типаж, които навремето гласуваха за ГЕРБ и т.н., т.е. търсещи новото хора. Друг е въпросът, че ГЕРБ вече е нещо съвсем друго. Потенциалните избиратели на Трифонов са по-скоро млади хора – това се вижда по нашите данни. Патриотите трябва да се притесняват, разбира се, защото това влиза горе-долу в техния регистър. И може би трябва да се притесняват всякакви такива политически проекти, които залагат на протестното, на по-радикалното. Но ако трябва да бъда честен, имаше два момента, в които като че ли Слави Трифонов си подаде малко топката с ГЕРБ, или по-скоро ГЕРБ се опита отиграе вдигнатата от Трифонов топка. Тя беше насочена към физиономията на ГЕРБ, но ГЕРБ се опита да направи от дефекта ефект. Единият беше с мажоритарното гласуване, а другият – с партийните субсидии. Личното ми мнение тук е, че и по двата сюжета не произтича нещо приятно за обществото. А като анализатор ще кажа, че ГЕРБ умело ги отигра тези неща и на два пъти се създаде впечатлението, че ГЕРБ и Слави Трифонов едва ли не нещо разиграват помежду си. Но аз лично не смятам, че е толкова буквално. Напротив, отдавна даже виждам, че Слави Трифонов се научи да се позиционира на равна дистанция от всички. Примерно, аз съм виждал в шоуто му прозападни и либерални фактори – т.нар. градска десница. Или пък съм чувал там да се говори срещу модела КОЙ и т.н. Т.е. ако някой си мисли, че Слави Трифонов може да бъде опитомен - не вярвам. Но от друга страна, може наистина ГЕРБ да си прави сметката - „ето, през Трифонов ще имаме един бъдещ потенциален партньор, през който контролирано обществото да изпусне парата“ и „както често го правим, да опитомим протеста срещу себе си“. Дали Трифонов ще даде, е друг въпрос.
- Допускате ли някакви задкулисни фактори, т.е. някакви политически инженери да стоят зад този проект?
- Това е винаги второстепенен въпрос. За мен въпросът е – има ли ниша. Ако има ниша, винаги ще се намерят и инженери, и автори... А иначе ниша има, защото ясно се видя на европейските избори, че има търсене за ново, за рестарт, за освежаване на системата. Хората посегнаха да гласуват за супер нетрадиционни опции като „Милениум клуб“... Между другото, назад във времето имаше спекулации, че и Трифонов ще прави нещо с „Милениум клуб“. Виждате сега колко солидна обществена подкрепа има например Мая Манолова. Това също е една от модните спекулации – че Трифонов може да проектира подкрепа към Манолова, или обратно. Т.е. има търсене.
- Защо?
- Защото има очевидно износване на ГЕРБ, а в същото време и БСП има достатъчно проблеми. Т.е. БСП не може да вземе ролята на алтернативата – това се вижда ясно. И в тази ситуация е явно, че има търсене за ново. Обаче колко да е ново? По същия начин стояха нещата при Жорж Ганчев, Борисов, Сакскобургготски, Сидеров, Бареков, Марешки, даже Симеонов, даже Каракачанов, даже Яне Янев и т.н. Т.е. някак си винаги се създава усещане за нещо ново, което да каже „нито ляво, нито дясно, а само народът срещу елита“ и това обикновено минава през силно медийно поведение. В този ред на мисли най-опасното е Трифонов да не повтори грешките на други подобни преди него. Аз лично си мисля, че той е достатъчно мъдър човек, за да не го направи.
- Големият въпрос може би е – има ли потенциала да помете най-голямата партия ГЕРБ.
- Не бих използвал чак такива силни думи. Чак да го „помита“ - не вярвам. ГЕРБ доста здраво се вкорени напоследък. По-скоро ГЕРБ има потенциала да гние отвътре на моменти и то се вижда. И честно казано, Трифонов има потенциала в един момент да стане балансьор, да стане диспечер в политическия процес – от него да зависи кой да управлява страната, ако събере достатъчно количество гласове. Има този потенциал, но всичко засега е в сферата на хипотезите, защото, както се вижда, той ще играе дълга игра, с много голяма доза търпеливост и с желанието постоянно да ни държи в шах.
Тримата....дебелаци...
Същите приказки, същите "анализи" се правеха и по времето на сформирането на царското "движение", което после стана партия...За няколко месеца...
И което буквално помете СДС и Костов !
Съвсем очевидно е, че българина не е в състояние да се учи от историята си ...Нито близката, нито далечната!