Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Находка: Откриха 16 тайни документа за Васил Левски

Откритите 16 на брой документи са свързани със следствието срещу участниците в Арабаконашкия обир и издирването на Васил Левски
Ключови думи: васил левски, любен каравелов, писма, османски архиви, музей, истанбул

Национален музей „Васил Левски“ в Карлово представи за първи път неизвестни досега документи за Апостола. Снимката и книжата бяха открити в Османските архиви в Истанбул от уредника на музея Виктор Комбов. Те бяха разчетени от проф. Стефан Андреев, а преводът - направен от проф. Иван Добрев, пише Марица. Текстът на гърба на снимката на Васил Левски е разчетен и преведен от проф. Орлин Събев. Това съобщи Дора Чаушева, директор на НМ „Васил Левски“.

Работих в архива преди близо година, разказа Виктор Комбов. Откритите 16 на брой документи са свързани със следствието срещу участниците в Арабаконашкия обир и издирването на Васил Левски. Единадесет от тях са османотурски от периода 1 ноември - 1 декември 1872 г. стар стил, а останалите пет са от иззетите от властите комитетски книжа -вероятно от архивите на Тетевен и Орхание. От документите се разбира, че за османските власти вече е ясно, че именно Васил Левски е ръководителят на конспиративната бунтовническа организация, стояща зад обира на турската хазна и готвеща въстание с цел отцепване на България от империята по подобие на Сърбия и Черна гора.

Става ясно, че се полагат изключително големи усилия за неговото залавяне. Сред архивните материали намерихме най-ранния засега документ, в който се съдържа информация за заловената му снимка, по която Апостола е бил издирван. Това е доклад на дунавския валия до Великото везирство от 25 ноември 1872 г. От него за първи път научаваме и за това, че турската полиция разполага с много важни доказателства, уличаващи Апостола в подготовка на въстание.

Това са двете последни писма от Любен Каравелов до него. Сред документите бе и фотографията на Васил Левски, разказа още Виктор Комбов. Тя е изключително важна, защото доказва по коя точно снимка е издирван Апостола. На нея той е представен в близък план ​- седнал. Заснет е до под кръста, облечен в граждански дрехи - с колосан нагръдник, елече и сако. Вижда се и верижка на джобен часовник. Фотографията вероятно е направена през пролетта на 1872 г., докато Апостола пребивава в Букурещ във връзка с Общото събрание на БРЦК. Той поръчва в ателието да му изкарат няколко елипсовидни портрета, на които да е изобразен в бюст.

Но още преди фотографиите да са готовиа Левски напуска румънската столица. През юни и август той изпраща две писма до сподвижниците си отвъд Дунав Олимпи Панов и Данаил Попов, в които им напомня, че очаква да му доставят снимките в Българско. Това вероятно не се случва до неговото залавяне на 27 декември 1872 г. Данаил Попов по-късно получава снимките и от тях впоследствие са направени множество репродукции. Така този портрет на Васил Левски става най-известен сред неговите съвременници. Оригинални екземпляри на тази фотография, изпратени от Данаил Попов до Кириак Цанков, Панайот Хитов и Иван Драсов, са запазени в техните архивни фондове.

Досега се смяташе, че това е „фаталната“ фотография на Левски, с която е издирван и разпознат след залавянето му. От новооткритите документи обаче се разбира, че не този елипсовиден портрет попада в ръцете на разследващите, а снимката му до под кръста. Вероятно турският шпионаж успява да се домогне до стъкления негатив от ателието, където Апостола се фотографира. Това се потвърждава и в доклад на Найден Геров до граф Игнатиев от 4 декември 1872 г.:

„Намерено е също така фотографическо стъкло (стъклен негатив) с портрета на Васил Левски, от което са извадени няколко фотографии и са разпратени в различни места, за издирване чрез тях на това лице”. Интересно е и описанието на физическите белези на Апостола на гърба на снимката.

„Снимка на дякона Васил Левски от град Карлово. Понастоящем майка му се намира в същия град. Тъй като един зъб на горната му челюст под мустака стърчи навън, устната му е леко повдигната. С риж мустак е, среден на ръст, със светлосини очи, на 25-26 години.” Оказва се, че то е почти идентично с това, което секретарят на Тетевенския комитет даскал Иван Фурнаджиев дава пред следствието за него. Откритите през 2018 г. документи съдържат и още интересна информация. От тях се установява съставът на смесената комисия в София, която заседава преди пристигането на извънредната комисия от Цариград.

Стават ясни имената на някои от наградените с различни ордени и звания полицейски и административни служители, участващи в издирването и разследването. От опис на иззетите вещи и оръжия на комитетските дейци и участниците в обира се разбира с какво въоръжение са разполагали те. Иззети са общо 86 различни вида огнестрелно оръжие и 6 броя хладно, включително „украсената в златисто сабя” на главатаря на обирджиите на хазната и неговата „новопроизведена пушка с жило”.

За първи път в тези документи за Димитър Общи се съобщава, че той прави опит за самоубийство по нареждане на Влашкия комитет и тетевенските чорбаджии х. Станьо Врабески и Петко Милев. Документи са предоставени от Виктор Комбов и Дора Чаушева за публикуване в Известия на държавните архиви и ще могат да се ползват от изследователите. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Китайци вбесиха Наско Сираков? Не оцениха Алекс Колев... "Спайдърмен" каза "не" на алкохола От над 2 години
Германия пред дилема да забрани фойерверките след 5 смъртни случая на Нова година Мощни нелегални фойерверки и липса на контрол оставиха след себе си жертви и десетки пострадали  Диво животно се разхожда пред БНБ Лисица броди из столицата
Урсула фон дер Лайен е болна от... Тежка пневмония Почина бележит писател Отиде си Дейвид Лодж
78-годишна жена бе пометена от автомобил В Пазарджик Калфин: Политиците да се обединят срещу бедността, целта им не може да е еврозоната Бившият вицепремиер припомни как при приемане на плоския данък политиците са се оправдавали, че така щели да привлекат инвестиции
Отиде си Димитър Манов, президентът изрази съболезнования на близките на големия хореограф Напусна ни всеотдаен преподавател и творец със забележителна дарба, коментира за него Румен Радев Шок за Новак Джокович Падна от 293-ия в АТП
Радост за пенсионерите в... Кипър Без венчавки до Йордановден Духовете на мъртвите обикалят през Мръсните дни, изключения се правят за гурбетчии или военни пред мисия