Идат местни избори в Руен: Ще падне ли бастионът на ДПС?
Три месеца преди местния вот политическото море в Руен с нищо не предвещава буря. Общината е бастион на Движението за права и свободи и едва ли това ще се промени и на предстоящите избори.
Кои ще са кандидатите и има ли шанс друга партия или коалиция реално да бъде опозиция в Общинския съвет след 27 октомври?
Отговорът е почти сигурено - не. Трябва да стане чудо, за да навлезе в територията на Движението - която и партия да излезе в битка срещу ДПС, няма вариант нито да седне на кметския стол, нито да има мнозинство в местния парламент.
На изборите през 2015 г. Исмаил Осман от ДПС удари убедително опонентите си с 12 087 гласове. Срещу него бяха Вежди Орманов от Независима коалиция за община Руен и подкрепен от ГЕРБ, който получи 3022 гласа. Кандидатът на БСП Марийка Петрова получи едва 438 вота, а Димитър Марчев на НФСБ – 353.
В местния парламент влязоха представители на четири партии и коалиции – ДПС имат абсолютно мнозинство с 22 общински съветници, следвани от Независима коалиция за община Руен с четирима съветници, ГЕРБ – двама, а Реформаторският блок е представляван от един човек. Така опозицията се състои от едва седем души - от разнороден произход.
Засега няма яснота на 100 % кои ще са кандидатите за кмет – нито на ДПС, нито на останалите формации.
Предстои областен съвет, на който щели да се вземат важни решения. Едва след това, на по-късен етап, ще бъдат излъчени номинсциите, казаха за Флагман.бг от ръководството на партията. Следващата стъпка в населените места самите симпатизанти на ДПС да дадат своите предложения за това кой да ги управлява четири години. Звучи твърде демократично и нехарактерно за формацията на Доган.
Ако двама кандидати получат еднакъв брой гласове, ще има предварителни избори, на които хората ще гласуват кой от тях да се включи в изборите на 27 октомври.
Почти сигурно е, че ДПС отново ще заложи на сегашния кмет Исмаил Осман. В партията били доволни от резултатите, които показал през двата си мандата управление. Освен това той успял да върне доверието на хората към ДПС след появата на ДОСТ на хоризонта. Партията на Лютви Местан обърка плановете на Движението на парламентарните избори през март 2017 г. Тогава ДПС получи едва около 8000 гласа, а по принцип получава между 10 и 12 хиляди – в зависимост от избирателната активност. На последния вот - за Европейски парламент в края на май т.г., ДПС в Руен победи със смазващ резултат – около 90 %.
Ето какво се обсъжда за бившия кмет и ексдепутат Дурхан Мустафа, който все още има поддръжници. Истината е, че е загубил позиции. Това се видя на парламентарните избори през 2017 г., когато беше на второ място в листата на ДПС от Бургаския регион. Партията спечели два мандата – единият за водача на листата Камен Костадинов, а вторият – Ангел Исаев, който влезе в НС с феномена 9/9. Последният бе изключен от ДПС, тъй като не пожела да се откаже от депутатското си място. В Движението не одобряват преференциалния вот. Така Ангел Исаев остана в парламента като независим депутат. След избухването на скандала оглавилият листата Камен Костадинов се отказа от депутатското си място. Като водач той прецени, че носи отговорност както за резултатите, така и за качеството на хората в листата и затова се оттегли от Народното събрание. На негово място трябваше да влезе Дурхан Мустафа, депутатският стол му беше почти сигурен, но избухна втора вълна от недоволство вътре в самата партия в Бургаско. Заваляха оставки от лидери и членове, които категорично заявяваха, че няма вече да са в редиците на ДПС, ако Дурхан Мустафа отново влезе в парламента. Дали от съвест, дали по принуда от високо ниво, Мустафа се отказа. На негово място в 44-о НС влезе айтозлията Севим Али, който се представя умерено. Замяната на Дурхан Мустафа беше най-ясния индикатор за сваленото от него доверие. Припомняме, че в най-силните години на ДПС - между 2001 и 2009 г. Мустафа успя да направи за себе си твърде много и то бе нетърпимо за електората - особено дразнещ бе частният му имот с мащабите на цяла гимназия.
След скандала през 2017 г. е изключено ДПС да предложи Дурхан Мустафа за кметския стол на община Руен.
Възможни са няколко варианта от останалите претенденти за кмет – единият от тях е да се обединят няколко партии с обща кандидатура. Отново се спрягат Вежди Орманов, който за Руен, имайки предвид, че е бастион на ДПС, получи немалка подкрепа. Ако се бори за кметския стол Орманов вероятно ще бъде подкрепен и от ГЕРБ, която е втора политическа сила в общината.
„Още е рано за изборите. В края на месеца ще има среща на опозицията в местния парламент и вероятно тогава ще решим“, каза Орманов пред Флагман.бг.
Загадка остава и дали от БСП ще имат собствен кандидат. Социалистите не успяха да вкарат нито един съветник в този мандат. Дори да излязат с кандидат-кмет, по-скоро ще е фиктивно участието му.
Според опозиционери все пак има шансове някой да събори кандидата на ДПС. Избирателите все повече почнали да гласуват за личности, а не за партия. Все повече демократично мислещите млади хора излизали от тази рамка, не всички били активисти на ДПС. Според други пък това нямало как да се случи. Причината е в това, че нямало желаещи да се кандидатират – не защото не вярват в себе си, а защото били убедени, че в Руен нищо няма да се промени.
Няма нищо ново. ДПС страх и мизерия.
Друго ЙОК.
Общината вече е под 20 000 жителии