Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

„ЛИНА“ е една от първите лаборатории в България, въвеждащи теста за женско здраве „Фемофлор скрийн“

Микробиологът доц. Сашка Михайлова (вдясно) и биологът Красимира Чернаева са сертифицирани за извършване на анализа
Ключови думи: Лаборатория Лина, тест за женско здраве, Фемофлор скрийн

Лаборатория „ЛИНА“ предлага нов тест за комплексен микробен анализ на проби от женската полова система, наречен „Фемофлор скрийн“. Доц. Михайлова разяснява детайли, свързани с изследването.

- Доц. Михайлова, какво представлява „Фемофлор скрийн“?

- „Фемофлор скрийн“ е тест, чрез който едновременно се изследват микробите, нормално съществуващи в женската полова система, най-чести причинители на бактериална вагиноза и на сексуално предавани инфекции. В женската полова система живеят трилиони микроби – предимно бактерии, малко гъбички и вируси. Съвременното понятие за тази съвкупност от микроорганизми е „микробиота“. То замества по-старото и по-известно наименование „микрофлора“. Бактериите, които преобладават във влагалищния секрет на здравата жена в репродуктивна възраст, се наричат лактобацили. Те осигуряват кисело pH на средата и пречат на размножаването на други бактерии, дрожди и вируси. Лактобацилите са желаните микроорганизми, присъствието на които всяка жена е необходимо да следи. Чрез теста „Фемофлор скрийн“ количеството на лактобацилите се определя изключително точно. Когато се наруши естествения баланс на вагиналната микробиота, лактобацилите намаляват за сметка на увеличаване на различни групи микроорганизми. Това състояние, известно като бактериална вагиноза, често се причинява от Gardnerella vaginalis, Prevotella и Porphyromonas, които насочено се търсят с теста „Фемофлор скрийн“.

В гениталния тракт на жената съществуват и микроорганизми, които в малки количества не създават проблеми, но увеличаването им води до инфекции и усложнения с различна локализация. Такива са гъбичките от род Candida и част от микоплазмите (Ureaplasma spp. и Mycoplasma hominis). Количественият анализ на тази група микроорганизми е изключително важен за оценка на тяхната клинична значимост.

Чрез „Фемофлор скрийн”се търсят редица причинители на сексуално предавани инфекции: Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Herpes simplex virus 1, Herpes simplex virus 2 и Cytomegalovirus. Те са отговорни за възникване на усложнения по време на бременност, аборти или заболявания на новороденото.

- Какво отличава „Фемофлор скрийн” от изследванията, които до момента се предлагат в лаборатория „ЛИНА“?

- Това е единственият тест, който определя общия брой микроорганизми във вагинален и цервикален секрет. При него се изчислява относителния дял на лактобацилите към общия брой микроорганизми, за да се оцени състоянието на нормалната микробиота. Дава се и процента на най-честите причинители на бактериална вагиноза. Важно предимство е количественият анализ на Candida, Ureaplasma и Mycoplasma hominis. Чрез новия тест „ЛИНА“ разширява изследванията си по отношение на сексуално предаваните инфекции като предлага директно доказване на Herpes simplex virus 1, Herpes simplex virus 2 и Cytomegalovirus.

- Как „Фемофлор скрийн“ дава информация за такъв широк спектър от микроорганизми?

- Това се постига чрез прилагане на генетичния метод Real-Time PCR (полимеразна верижна реакция в реално време). Той отразява най-новите постижения на световната наука и същевременно е приложим в рутинната лабораторна практика. Чрез използване на съвременни технологии „ЛИНА“ разкрива тайните на женския микробиом – съвкупността от гените на всички микроби във вагинален и цервикален секрет. Така „Фемофлор скрийн“ подобрява качеството на диагностиката, ефективността на лечението и прогнозата за пациентите.

 - Кога е показан „Фемофлор скрийн“?

 - Когато жената има симптоми или лабораторни данни за генитално възпаление; при планиране на бременност или при стартиране на процедура по асистирана репродукция; след продължителен прием на антибиотици, хормони, цитостатици и др. Това е един тест, който всяка жена е препоръчително да направи поне веднъж в своя живот.

 - Има ли някакви изисквания за провеждане на изследването?

 - Да, съществуват особености, свързани с различни физиологични състояния, прием на медикаменти, специфични манипулации и т.н., които потребителите на теста, трябва да познават. Ние сме подготвили подробна информация както за пациентките, така и за медицинските специалисти. Изискванията за извършване на „Фемофлор скрийн“ са публикувани на уеб страницата на лаборатория „ЛИНА”.

Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година