Кметът на Приморско: Губим заради отмененото състезание на плаж Перла
Губим и туристи, и средства от реклама заради отмененото състезание JET SKI CUP 2019 на плаж Перла, което е международно. Това каза пред камерата на Нова телевизия кметът на Приморско д-р Димитър Германов.
Той уточни, че общината е основният спонсор на това състезание и то е част от спортния календар на Приморско.
„Когато не се проведе международно състезание, ние губим туристи и реклама. Не е добре това, което се случва. Факт е, че се получи едно акумулиране на внимание върху закъсалия джип и поради тази причина се стигна дотук“, коментира той.
Недоволство след заседналия джип в пясъка до вълните на плаж Перла край Приморско. Оказва се, че заради случая се проваля републиканското първенство по джет ски. За това сигнализираха притеснените организатори, според които концесионерът им е отказал достъп, защото нямало законов начин да вкара джетовете до водата, а състезанието е трябвало да се проведе след броени дни. Поканени били участници от различни държави и сега спешно трябвало да бъдат върнати.
„Вчера концесионерът ни съобщи, че няма как да проведем състезанието, което организираме вече 10 години по традиция. Получили сме 60 заявки за участие. Обаждаха ми се по телефона и от Варна, Пловдив хора, които не са се състезавали до момента. Има желаещи за класовете за начинаещи“, каза в „Здравей, България“ организаторът на състезанието Дамян Дринков.
От Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, Северна Македония имаме заявки, добави той.
Концесионерът на плаж Перла Лъчезар Захариев пък заяви, че предвид събитията от преди два дни, единственото разумно решение, което можело да вземе, е да няма състезание.
„Продължава да се изяснява случаят за това как само ние можем да бъдем санкционирани и това не ни устройва, тъй като все още не е ясно дали и ако има състезание, няма да бъдем санкционирани. Това не стана ясно от становището на Министерството на туризма в понеделник“, добави той.
„Не можем да си обясним нашето нарушение, нашата вина и няма как да рискуваме 60 джета да бъдат вкарани във водата, защото ако умножим 60х6 000, дължимата сума, която би се получила, никак не е приятна“, подчерта Захариев.
„В цял свят джетовете се вкарват в морето, дърпани от автомобили или АТВ-та. Ако има обособени места като рампи, хората ги пускат оттам. Досега всички джипове са минавали през пясъка, за да стигнат джетовете на състезателите във водата“, каза пък Дринков.
„Заради разпространение на лоши новини се проваля състезание. Нищо страшно не се е случило, за да има такава кампания“, добави той.
„За да се проведе едно такова състезание, са ангажирани най-малко 30 души за безопасността. Осигурява се линейка и три джета със спасители. Определя се коридор. Тази зона обаче не е само във водата, а продължава и по пясъчната ивица. Джиповете влизат от точно определено място. В този коридор е абсолютно забранено навлизането на туристи. Там няма чадъри и плажни кърпи“, обясни организаторът на състезанието, което за първи път от десет години насам се отменя.