Летният БулевАРТ не превърна бургаския "Богориди" в пловдивския "Капан"
Първото издание на новия бургаски градски фестивал „БулевАРТ“ вместо в повод за радост стана арена за кавги между изпълнителите от откритите по протежението на булевард "Богориди" сцени, обикновени граждани, клиенти и ресторантьори. Вчерашният първи от трите фестивални дни започна обещаващо - с петте сцени, разположени по цялата пешеходна зона – идеята бе да се заложи на малки концертчета с жива музика, театрални постановки и като цяло забавление за всички местни и гости. Благородната идея на Общината обаче се обърна с краката нагоре след като около 21:00 ч. по булеварда започнаха кавгите. На места дори се намеси полиция, имаше сцени, откъдето около 22 часа музиката стихна с дръзко дърпане на шалтера от съседните ресторанти, които писнаха на тел.112, че децибелите са неприемливи и цялостната гюрултия гонела клиентелата им. Така мероприятията на "БулевАрт" приключиха доста по-рано от предвиденото, с което се стигна до една голяма въпросителна - ще го има ли проектът на Община Бургас във вида, в който е замислен. Ще продължат ли музикантите тази вечер и утре, когато трябва да е кулминацията. Общо е мнението на професионални музиканти, че звукът от сцените между фонтаните, Грамофона и р-т"Златна котва" се смесвал в нетърпима какофония, което дразни слуха и е далеч от очакванията за приятно, лежерно и ненатрапчиво като цяло присъствие на изкуството по култовия за бургазлии булевард.
Две са основните гледни точки, които от вчера се въртят от уста на уста в града.
Първата е, че Бургас не е Пловдив и не можем да сравняваме градската среда тук с тази в Капана, където подобни фестивали се случват за 5-та поредна година. Идеята на „БулевАРТ“ е да обхване целия бул. „Богориди“ и да го подмлади със свежи изпълнения. При Капана картината е различна - малък изоставен участък от центъра на Пловдив е превърнат в смесица от нови заведения, занаятчийски павилиончета, като главно действащо лице е самоинициативата на бизнеса.
В района на Капана живеещите в сградите са твърде малко. По бургаския „БулевАРТ“ има много жилищни сгради и е основна пешеходна артерия на града за всичките му поколения. По този булевард са разположени десетки реномирани заведения, които нямат нужда от допълнителна реклама, а какво остава за смесица от различни видове музики, които реално гонят клиентелата им, търсеща уют и отпускане вечерно време.
Причината да се стигне до остър конфликт между ресторантьорите и организаторите бяха празните маси по заведенията и изнервените клиенти, които все пак искаха да хапнат и пийнат - не бе избрано унифицирано ниво на звука, което да е фон, да не се натрапва и да не пречи на бизнеса, който пък разчита именно на всеки топъл ден от сезона.
Локацията на сцените между р-т „Хепи“ и „Златна Котва“; пред „Ротонда“, пред Регионалния музей и пред Часовника е избрана фундаментално погрешно, а и няма нужда да се „съживи“ район, който е най-живият от целия Бургас лятно време.
Добрият пример все пак го има – място, част от „БулевАРТ“, което вчера не е било раздрано от скандал, е на ул. „Милин Камък“, където преди 3 години врати отвори първото по рода си в Бургас и станало популярно в цяла България заведение за тестване на крафт бира. Естрадното изпълнение е галело слуха и на най-претенциозните ценители, имало е интересни кулинарни предложения, атмосферата е била на нужното като очакване ниво.
Но! Има и друга гледна точка. И тя е на младите хора на Бургас
Инициативата „БулевАРТ“ е прекрасна и действително напълни с хора бул. „Богориди“. Това е мнението на младите! Проблемът не е в лошата или неправилна организация, а в самия манталитет на живеещите тук. Най-видното сравнение е „Spirit of Burgas”, срещу който имаше стотици оплаквания за шум и денем и нощем. Поради което постепенно това огромно музикално събитие от световен ранг започна да се свива, докато накрая не изчезна окончателно.
Живущите по бул. „Богориди“ и ресторантьорите неоснователно са се оплаквали от шума снощи, защото събитието е само три дни и реално продължава до не по-късно от 22:30-23:00 ч., което е в приемливите граници, особено в разгара на летния сезон, категорични са зрителите от младото поколение.
Да, според една голяма част от бургазлии, жадни градът им да се превърне в нещо повече от лятна транзитна дестинация, „БулевАРТ“ е нещо чудесно, което дава нов облик и привлича младите. Нещо, което заради една т.нар. група „аристократи“, живеещи на бул. „Богориди“, ще им бъде арогантно отнето и те за пореден път ще се чувстват ощетени и като в работническа спалня.
„Не е морално да се оплакват на полицията точно тези, които взимат хиляди левове от наеми, а къщите им се разпадат върху главите на хората като чакат някой друг, Общината напр., да им ги реновира“, пише в социалните мрежи бургазлийката Живка Ч.
Каквото и да се каже за инициативата „БулевАРТ“, бургазлии са раздвоени като цяло в мнението си. Изводът е, че ако сме търсили да „изкопираме“ пловдивския Капан, то сме се провалили с гръм и трясък, защото бул. „Богориди“ не е място за провеждане на концерти на открито.
Малко преди да публикуваме тази статия, узнахме, че Летният „БулевАРТ“ продължава и днес, въпреки всичко. Това съобщиха от Община Бургас. Сцената пред р-т "Златна Котва" се мести пред галерията на бургаските художници на ул."Александровска". Изпълненията ще продължат от 19 до 23 ч.
Децибелите по улици, в морската градина и в летния театър са по-скоро отблъскващи хората.
В летния театър не се издържа от тътена - нали музиката е за удоволствие , а при нас става като наказание за публиката.
Наясно ли си как и защо се плаща на медия?